Jaké jističe a průřezy kabelů použít?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

Jaké jističe a průřezy kabelů použít?

#1 Příspěvek od hencl »

Mám to do školy,je to jen úkol!Jak vypočítám správný jistič pro určitý příkon 3f motorů a průřezy kabelů.

Bojlér-2KW
Bruska 1,5kW
Pila 4,5kW
Soustruh 10kW
Fréza 8kW
Vrtačka 2,5kW
Hoblovka 12kW
(je to strojní dílnla - +nějaké světla a zásuvky 220V)
Jak vypočítám jističe,je potřeba tepelné ochrany motorů, jaky hlavní jistič?3x50A?


Děkuji za vysvětlení/vzorečky

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Sorry, ale nemohl jsem nenapsat: "mas to do skoly a probirate zasuvky na 220V"?
Tos musel byt dlouho po skole... :)

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Diskuse.elektrika.cz.nejlepsi je si najit projektanta.

Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

#4 Příspěvek od hencl »

Tak raději poraď. Po škole už mám skoro 20let :-), vím že to je 230V to je snad ale jedno ne? Hledám různě po netu a v učebnicích ale pokaždé je to jiné (někdy o dost)

Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

#5 Příspěvek od hencl »

Zde je úkol, nakreslit rozvody, rozvaděč atd.. Mě jde o ty výpočty jističů/průřezy drátů
Přílohy
CCI_000002.jpg
schema
(252.46 KiB) Staženo 178 x

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#6 Příspěvek od Lukar »

Kukni se na stránky OEZ - příručka elektrikáře a sežeň si bibli elektrikářů - kniha Š.Berka - elektrotechnická schéma a zapojení

Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

#7 Příspěvek od hencl »

Hmmm dík za rady, takto to vypadá že tomu nerozumí nikdo, když neporadí.Dělám dálkově školu,sejřím se o svátcích s tím,ale rada žádná. Sichr mám ale nevyznám se v tom. Knížek mám dost ale nikde to není jednoznačné.

Poradí už někdo? :(

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Učennice Elektroenergetika pro 4. ročnik SPŠE , tam je vše co potřebuješ, nemá cenu to sem opisovat.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Že to píšeš zrovna ty...
Mimo jiné se v ní najde (správná ?) obvyklá terminologie.
(A když to nepomůže, tak taky učennice pro ostatní ročníky.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

#10 Příspěvek od hencl »

:lol: další odpověď na :idea: , další rady? Kde asi teď seženu učebnici? Prosím ty co mi výslovně nechtějí poradit, prosím nepište. Já se také nepovyšuji se svým vzděláním.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Ono stačilo včas poznamenat, že se ptáš špatně: návrh dimenzování a jištění není na jednoduchou odpověď. Těch faktorů ovlivňujících výsledek je podstatně víc.
Jak budou uložené kabely? Na vzduchu, v omítce, v tepelné izolaci, v trubce, jednotlivě, vedle sebe, nad sebou beno v těsném svazku?
Jaká bude teplota okolí?
Jaké jsou rozběhové proudy motorů ve spotřebičích a jak dlouho trvají? Nebo budou stroje mít softstart? On totiž takový 10 kW motor si plně zatížený odebírá v každé fázi 18 A, ale při rozběhu si odebere klidně i 100 A, jak dlouho, to záleží na tom, jak velké setrvačné hmoty roztáčí. Čili ano, jistič 20 A s charakteristikou D by teoreticky mohl vyhovět, ale spíše by se hodil jistič D25A a navíc tepelná ochrana nastavená na těch 18 A.
Naproti tomu šepina, tedy hoblovka, má periodicky kolísavý odběr (jde do záběru/vrací se) a její průměrný odběr, který má vliv na oteplení vodičů, bys musel spočítat z naměřených proudů. Ale chybu neuděláš, když stroj odjistíš na maximální proud v záběru.
Pojedou některé spotřebiče nepřetržitě po delší dobu nebo bude jejich odběr jen krátkodobý a vodiče budou mít čas do dalšího zapnutí vychladnout?
Už tady máme ±1 průřezový stupeň proti tabulkám (a u motorů to může dělat i +2 průřezové stupně).
Jaké jsou stanovené vzájemné vlivy elektrického zařízení, okolí a osob v objektu?
atd...

Už chápeš, proč se jednotlivé prameny o tolik liší?

Uživatelský avatar
hencl
Příspěvky: 8
Registrován: 24 pro 2004, 01:00

#12 Příspěvek od hencl »

Děkuji konečně jsem se někam pohnul. No Jelikož je to jen úkol na praxi tak těžko odpovím na všechny otázky, protože jsme dostali tento plánek dílny a máme nakreslit jak povedou kabely (to už mám) pak nakreslit rozvaděč a jaké jističe (cca) a průřezy. Jelikož jsme pochopil že je to dílna s více stroji tak bych tušil že pojede více strojů najednou. Do staré zástavby bych dal uložení kabelů do vzduchu na drátěné koše (nevím jak se tomu říká) u nově postavené bych osobně udělal to samé ale nevím. Mám pár knížek kde jsou tabulky jak jsou uloženy kabely,jaká teplota a jmenovitý proud, ale nikde nepíšou" to je hoblovka, při záběru má tolik a tolik a musí být jistič větší 25A motorovej D tepelná ochrana na 18A" studuji silnoproud na 1rok a jen v pátek - svátky,volna,prázdniny atd..= málo času, práce,rodina a od ženy podnik. I o vánocích nad tím sedím protože na to nese... Co ten hlavní jistič a přívodní kabel? Děkuji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Pro školní účely postačí znát, že I = P/Uf [A; W, V], kde Uf je 230 V u jednofázových obvodů.
Proud v každé fázi u třífázových obvodů odporových je I = P/3Uf (předpokládáme symetrické zatížení fází), u motorů výsledek vynásob 1,25, to odpovídá účiníku cosφ = 0,8 - s tím velkou chybu u asynchronního motoru s kotvou na krátko neuděláš.
U motorů 8 a 10 kW bych doporučil rozběh hvězda/trojúhelník, i když soustruh i fréza mají lehký, maximálně střední, rozběh, ale toto řešení nevyžaduje zbytečně vysokou hodnotu jističe, zvlášť, když použiješ charakteristiku C nebo D (stáhni si katalog třeba od OEZ, tam ty hodnoty a časy jsou).
Pokud jde o jištění těchto větších motorů, hodí se i tepelná ochrana nastavená na jmenovitý štítkový proud motoru.
Vedení však musí být dimenzováno adekvátně k příslušnému jističi, proto je lepší volit řešení s menším nutným jištěním vedení, aby vyšel ekonomicky průřez (samozřejmě, pokud odpor smyčky nezpůsobí úbytek větší, než 2%, na svorkách spotřebiče, při jmenovitém proudu).

Jestli jde o strojírenskou dílnu, pak není třeba uvažovat vnější vlivy, které by vyžadovaly větší průřez vodičů kvůli oteplení.
Tedy při normální teplotě okolí vyhoví průřez 1,5 mm² do hodnoty jištění 13 A jednofázový nebo 3x10 A pro třífázový kabel, pro jištění do 21 A se použije 2,5 mm², na 25 A už potřebuješ 4 mm², na 32 A ještě vystačíš se šestkou, ale už bych doporučil desítku. Je to zvyklost podle dávno už neplatných předpisů, jakkoli si o těch platných myslím, že to zbytečně komplikují, protože ty průřezy vycházejí po sloužitém výpočtu vesměs stejné.
Opravdu na to nejsou vzorečky (resp. je jich málo), zbytek stanovují tabulky v normách, ale také ne zcela - dnes je výrobce povinen uvádět základní hodnotu maximálního dovoleného proudu u každého prodávaného kabelu, ta hodnota se pak přepočítá podle grafu nebo tabulky v normě podle uložení a okolní teploty kabelu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

No a ze všech těchto informací zase víš , že nic nevíš . Je třeba spousta podkladů , učebnic . Ale na druhou stranu můžeš tyto uvedené informace použít proti vyučujícímu , že ti nedal dost podkladů . Tedy pokud na to máš a cítíš se na to . Takže pokud nemáš v zadání pokyn přidejte k vypracování výpočty , použij Hillovu radu , naflákej to tam a je . Sám pro sebe jsi si určil podmínky -do 25°C , rošty , kabely společně . Druhy rozběhu na tebe snad chtít ani nemůže . Ani vlivy , neznám tedy rozsah vašich osnov ... Zadej si sám podmínku dílna pro dva pracovníky , takže maximálně dva stroje najednou a rozhodí ti to ten boiler . Trochu to sečti a počítej s tím , že se platí velké prachy za "přívodní" hlavní jistič . Bylo by dobré se do 32A vejít . To jsou zase další faktory , dle kterých se to navrhuje . A nyní jsem truhlářům opravoval naftové topení do truhlárny . Stojí to mezi mašinami , výstup do oranžova a jedou na to takhle snad 10 let .....

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#15 Příspěvek od milin »

Světelné-(zářivkové)- obvody rozděl na více okruhů . Stroboskopický efekt může způsobit nepříjemnosti při osvětlování pohyblivých částí točivých strojů!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“