Pračka Zanussi ZWQ 5100, netočí se buben, vadný triak TY1

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jerry62
Příspěvky: 12
Registrován: 15 led 2017, 01:00
Bydliště: Brněnsko

Pračka Zanussi ZWQ 5100, netočí se buben, vadný triak TY1

#1 Příspěvek od Jerry62 »

Pračka Zanussi WQ 5100, do teď spokojenost, bez závad přestala prát - motor se netočí. Vodu napustí a stojí, vypouštění přes volič programů funguje. Zjistil jsem, že triak TY1 na řídící desce má upálenou prostřední nohu, je to ten, který je připevněný na chladiči - předpokládám, že napájí motor. Motor, ani PCB jsem zatím nevymontoval, nemám doma torxy ani golu. U motoru i tacha jsem schopný změřit odpory a motor připojit přes autotrafo na napětí a změřit napětí tacha. Na desce budu schopen zjistit jestli není nějaký spoj nebo něco dalšího přepáleného, popřípadě poměřit odpory, diody, možná proměřit relé, podívat se jestli nejsou studeňáky.
Na triaku TY1 s upálenou prostřední nohou není žádný typ, doporučíte mě nějaký? Dík i za další rady co vyzkoušet a na co si dát pozor.
Přílohy
20170115_070959.jpg
(69.12 KiB) Staženo 218 x
20170115_070703.jpg
(85.73 KiB) Staženo 283 x
20170115_070629.jpg
(101.79 KiB) Staženo 231 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Záleží, kam se ta prostřední noha prosekla. Pokud do motoru, může to po výměně triaku (BTA16?) chodit dál. pokud se prostřelil na druhou nohu, sháněj nový modul.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Jerry62
Příspěvky: 12
Registrován: 15 led 2017, 01:00
Bydliště: Brněnsko

#3 Příspěvek od Jerry62 »

Dík za typ triaku. Dívám se na BTA16-600BW, nebo BTA16/800. V týdnu se dostanu k desce a motoru, no, uvidí se.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#4 Příspěvek od KUBO »

Mám tu podobnú dosku z electroluxu a je tam BTB16-700BW.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Možná se zeptám blbě, ale opravdu je ta noha upálená? Není to spíš tak, že je ten prostřední vývod z výroby ustřižený a bere se přes chladící křídlo pouzdra?
Protože kdyby něco mělo uhořet, tak bych tipnul, že podstatně dřív to bude plošňák.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od nekmil »

Michal22: si myslím totéž

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

Funkci triaku prvně ověř baterkou 3.7V a žárovičkou ( zatím ho nevypajuj z desky)

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#8 Příspěvek od KUBO »

Michal22 píše: Není to spíš tak, že je ten prostřední vývod z výroby ustřižený a bere se přes chladící křídlo pouzdra?
Asi nie.
Přílohy
20170115_121054.jpg
(251.97 KiB) Staženo 342 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

KUBO, jasný, proto se ptám tak opatrně :D
Chtělo by to dobrou fotku JEHO desky.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Nene, triak je zapojený všemi vývody. Tento problém jsem už párkrát řešil. Pravděpodobná příčina malá vzdálenost mezi A a K triaku (já vím že triak nemá katodu) a vlhkost prostředí. Možná i naindukované špičky z vinutí motoru. Pak se propálí plast pouzdra a už to jede. Ostatní jsem už napsal.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Mirda »

Jestli je to deset let v provozu tak jsou krátký uhlíky motor jiskří a triak dostává za uši až to neunese. Vyndej motor,prohlídni, propoj svorkovnici, připoj k napětí, musí makat.

Uživatelský avatar
Jerry62
Příspěvky: 12
Registrován: 15 led 2017, 01:00
Bydliště: Brněnsko

#12 Příspěvek od Jerry62 »

Dík všem za příspěvky. Lepší fotka se mě mobilem bohužel nedaří. Triak má všechny nohy zapájené v desce, myslím si, že se hliníkový chladič pro vedení proudu nepoužívá. Prostřední noha je upálená=přerušená v místě zmenšení průřezu vývodu, deska byla pod triakem očouzená...
Na triaku jsem teď s lepším světlem našel typ BTB16 700BW.
Motor jsem si schopen vyzkoušet, desku jsem zatím z druhé strany neviděl, bohužel se k tomu dostanu nejdřív zítra.
Přílohy
20170116_080930.jpg
(116.61 KiB) Staženo 306 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Tak jo, teď už je to jasné. A přiklonil bych se k tomu, co psal Mi-ro - vývody triaku jsou jakési zašedlé, tak bych čekal jako prvotní příčinu oxidaci na vývodech.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jerry62
Příspěvky: 12
Registrován: 15 led 2017, 01:00
Bydliště: Brněnsko

#14 Příspěvek od Jerry62 »

Dobrý večer, po zapájení nového triaku to vypadá, že pračka pojede - točil jsem zatím jenom na odstředování bez připojené vody. Jinak motor byl venku, uhlíky cca 20mm, neměnil jsem je, vyčistil jsem mezi lamelami komutátor a vyfoukal motor stlačeným vzduchem (neskutečně prachu z uhlíků). Pračku jsem uvnitř vzal štětcem a vysavačem od uhlíku a bordelu. Asi hodinu jsem si hrál s řemenem, šel jsem postupně po 1 drážce řemenice motoru, řemen sjižděl stále k bubnu, nakonec je asi 2mm od konce velké řemenice k bubnu a na konci řemenice motoru směrem ven. Ty3 týdny mě zachránila asi 30 letá Romo Kombi po rodičích. Hodně korodují dvířka na straně ovládacího panelu.Dík všem za pomoc. Jarda

Uživatelský avatar
MiracleSky
Příspěvky: 91
Registrován: 02 pro 2018, 01:00
Bydliště: Brno - střed

#15 Příspěvek od MiracleSky »

Ahoj,
přesně tuto pračku řeším, nehřeje topení. Vyzkoušel jsem ho zvlášť, je funkční. Údajně pračka smrděla ale prala. Po rozdělání krytu s tišťákem jsem objevil spálený odpor. Nevím, jaký tam má být (hodnota) je to černé. Ani není označení na spoji R a číslo. Jenom L1.
Edit: Tak na slunci se jako spálený nejeví, uprostřed jsou dva černé proužky. Takže jsem ho propípal a vede.
Odpor na jednom konci má stříbrný, na druhém hnědý proužek.
Ještě mne napadlo, že když údajně něco smrdělo, tak možná shořelo vinutí čerpadla, to totiž nečerpá. Pračka asi po 20 minutách stála a nic nedělala.
Jdu vinutí čerpadla proměřit.
Mám radost že opravou starších spotřebičů ukousnu podíl prodaných nových šmejdů.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“