Vysekávání/utavení děr pro nepravidelné konektory

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

Vysekávání/utavení děr pro nepravidelné konektory

#1 Příspěvek od Ondra2 »

Čau Mistři,
jdu si pro nějaké dobré nápady k mému problému. Finalizuji produkt, na kterém bude EURO síťová zásuvka (to, co je na PC zdroji, ale samice). Krabice vypadá třeba takto: http://www.rozvodnice.cz/elcon/eshop/48 ... N6M-1-bila
a konektor takto: https://www.gme.cz/napajeci-euro-konektor-k2415
Zpravidla se to dělá tak, že se přenese šablona na krabici, vyvrtá se více malých děr tak, aby okraj šablony byl tečnou každé díry. No a nakonec se to vylomí a dopiluje.
Tohle je fajn postup pro 1-2 kusy, mě ale čeká (když se zadaří) desítky kusů, takže stojím před úkolem zhotovit si přípravek. Mám obvyklé dílenské vybavení + ohýbačku plechu, takže mě napadlo si vyrobit "trubku" s profilem, jako má ta šablona. Pak ji nahřát horkovzduchem a "propíchnout krabici. Teoreticky to vypadá pěkně, prakticky to bude horor (změknutí stěny, tahání a lepení plastu, vychytávání teplot....). Nebo na to jít silou? Obrobek+protikus a rána kladivem?

Takže pojďmě zamozkobouřit, jak to udělat nejlépe.
Díky za každý konstruktivní nápad.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Frézovat na "plotteru", já si takhle nechával vyrobit díry pro CANON 9.
Naposledy upravil(a) Cowley dne 13 úno 2017, 21:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Asi bych si udělal šablonu jen na nakreslení obrysu fixkou a pak to vyřízl vhodnou ruční frézkou. V plastu to bude hotový do minuty.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Jednou si náš zámečník udělal na podobné řezání mustr. Měl ho o 5mm po celém obvodu menší a vodil po něm stopku té frézy, no a ta fréza mu udělala v "krajích" o těch 5mm širší a finální řez.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Ja bych vyrobil nejaky upinaci pripravak aby sly krabicky rychle prehazovat a dal praci udelat nekomu na cnc frezku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Vysekávat ne, na to jsou plasty háklivý - tříští se nebo se vylamujou povrchový vrstvy na tý straně kde ostří nástroje vyjíždí kolmo z materiálu. Důvodem je nerovnoměrnost struktury plastů různě hluboko pod povrchem. Plasty nemají krystalickou mřížku, a ani vyztužení nějakým vláknitým nebo práškovým plnivem to neodstraní. Vnitřní pnutí v amorfní struktuře závisí na časový "strmosti" ochlazování materiálu a na tom, pod jakým zbytkovým tlakem chladnou ty vnitřní části, který se ochlazujou poslední. Vhodnost podmínek pro ten kterej plast se pozná podle toho, jak kvalitně se do povrchu plastu při chladnutí obtiskne povrch formy a jak se takovej plast "tváří" po vychladnutí na podmínky lomu = na mechanický namáhání na lom nebo střih. U desek nebo desku silně připomínajících stěn nějaký škatule přichází do úvahy jedině prořezávání kmitavou nebo kotoučovou pilkou, rotační frézkou a za určitejch podmínek i třeba "propalování" žhavým razníkem (vyplatí se při velkovýrobě a při dobře zvládnutým technologickým postupu a dobře zacvičený obsluze - spáchat nežádoucí škodu je snadnější než by se zdálo). Jednou z prototypovejch a malosériovejch metod krom řezání frézkou ale může bejt i "water-cut" (vodní paprsek) nebo laser.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Ondra2 »

Tak nejvíc se mi zamlouvá t o frézování - mám doma horní frézku i s frézama, některé mají kopírovací ložisko. Teď by to bylo celkem praní s tím kovovým mustrem, to budu muset vypilovat tak do 3 plechu, ale pak už by to mělo jít jako po másle. O víkendu poreferuju, jak jsem uspěl.

Metodu nahřívací vyzkouším na nějakém zmetku.

Plotterům se nebráním, ale kdyby s zadařilo a já potřboval urgentně 20kousků tak to chci mít za odpoledne hotový. Proto výroba vlastního přípravku.

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#8 Příspěvek od rimi »

Jeste by to slo timto (jakoze vykousat rohy):
https://www.gme.cz/vystrihovaci-kleste-proskit-sr-015

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od alkom01 »

Ondra2 píše:Tak nejvíc se mi zamlouvá t o frézování - mám doma horní frézku i s frézama, některé mají kopírovací ložisko. Teď by to bylo celkem praní s tím kovovým mustrem, to budu muset vypilovat tak do 3 plechu, ale pak už by to mělo jít jako po másle. O víkendu poreferuju, jak jsem uspěl.
Já jsem si na frézování horní frézkou (kosodélníkové otvory pro čepy do dřeva) dělal "vnější šablonu" - základna frézky měla rozsah pohybu vymezený podle požadovaného tvaru otvoru pomocí latěk přišroubovaných na přípravek. Výhoda je, že s frézkou se dá pohybovat jen v rozmezí vymezeném šablonou a nehrozí "vyjetí" do materiálu mimo požadovaný otvor, jako při použití kopírovací frézy s ložiskem a vnitřní šablony.
Naposledy upravil(a) alkom01 dne 14 úno 2017, 13:30, celkem upraveno 1 x.
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Ondra2 »

Dlužím vám výsledek, dostal jsem se k tomu až teď. Nakonec jsem to zkusil tím teplem a dopadlo to celkem dobře. Frézování by zajistilo hezdí díry, ale složitost výroby přípravku, resp. ochrana krabice před poškrábáním při manipulaci v přípravku, mě odradila a zkusil jsem to jednoduchým profilem z plechu nahřátým na cca 250°C. Nejdřív jsem to nahříval horkovzduškou (nasazené na ústí pistole, vzduch procházel vnitřkěm profilu a když už to bylo přiložené na materiál, tak odcházel těmi trojúhelníkovými výkusy po bocích přípravku), tam je ale nevýhoda, že nahřívání trvá dlouho a se strašnou spotřebou. Tak jsem to upnul na svářečku plastových trubek a celkem to funguje. Vypadá to strašně, je to první prototyp přípravku, ale jde vidět, že touto cesou lze jít. Ještě ten přípravek musím vyrobit kratší (a hezčí), protože se dost ochlazuje okolním vzduchem - plech je tenký, aby dobře zajížděl do materiálu. Po vyseknutí/vytavení otvoru se vnitřní materiál ohne dovnitř a zpravidla ještě drží za jednu stranu. Ten se vylomí, otvor se mírně začistí (2 tahy nožem na kazdou stranu) a konektor jde osadit. Mírná šišatoidnost díry je dána nedokonalým tvarem přípravku, upravoval jsem to několikrát, předělával uchycení, takže to dostalo zabrat...

Každopádně stejně budu muset přejít na EURO konektory s uchy pro šrouby, stěna krabičky je příliš tlustá a ty zácvaky dobře nezapadnou, je to asi dělané do plechových krabic.
Přílohy
Komplet.jpg
(74.14 KiB) Staženo 602 x
ra.jpg
(76.57 KiB) Staženo 211 x
Tool.jpg
(114.35 KiB) Staženo 246 x

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“