Ako robiť prepoje na obojstranných DPS?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chupacabras
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2016, 01:00

Ako robiť prepoje na obojstranných DPS?

#1 Příspěvek od Chupacabras »

Robím si nejaké DPS, fotocestou.
Skúsenosti mám s výrobou jednostranných.
To mi v mnohých prípadoch nestačí, chcel by som robiť obojstranné.
Neviem však akým spôsobom je najlepšie robiť prepoje medzi stranami.

Používam KiCad, a keď robím prepoj z jednej strany na druhú (via), tak som nastavil, nech má priemer 1.5mm.
Po vyrobení/vyleptaní tieto prepoje prevŕtam 0.8mm vrtákom, presne ako keby tam mala ísť THT súčiastka. A následne do tejto prepojky vopchám drôt, a zaspájkujem z obidvoch strán, a drôt odstrihnem. Nevyzerá to úplne nádherne, ale funguje.

Neviem či je toto ideálny postup, alebo je niečo lepšie?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Prokovy se dělají chemicky, není to vůbec nic jednoduché. Občas sem zavítá Davidus, který tuto technologii zvládnul, ale o know-how se určitě nebude dělit. Tak pokud těch prokovů potřebuješ jen pár, dělej to stejně jako doposud. Taky to tak dělám. Primárně se tedy snažím o to, aby mi místo, kde chci změnit vrstvu, vyšlo do součástky, kterou můžu pájet z obou stran.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Chupacabras
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2016, 01:00

#3 Příspěvek od Chupacabras »

Je mi jasné, že profesionálne sa to robí chemicky.
Mne ide iba o "takové to domáce žvíkání" ;)

Škoda, trochu som dúfal, že existuje nejaké elegantnejšie riešenie.

Dá sa pri tomto postupe (drôt + spájkovanie z obidvoch strán + odstrihnutie) použiť potom nepajívá maska? Aby sa tie prepoje "skryli" pod masku, a tým boli chránené. Len neviem či je to dobrý nápad, že či je lepšie to nedávať pod masku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Mam ted na stole tuhle neskutecnou prasarnu. Je to cast svareciho invertoru slovenske firmy SEAK Presov. Slo o komercni vyrobek a prokovy jsou realizovane dratky presne jako to delas ty.

Mel jsem to spravovat, ale kdyz jsem videl jak je to cele zprasene, letelo to do bedny jako prilezitostny zdroj soucastek. Pokud se vam zdaji ty nozicky IO nejak dlouhe, tak ano, opravdu je to pajene primo na desku (nejsou tam diry). Takovy slovensky predchudce SMD :-) Stejne tak drtiva vetsina pasivnich soucastek.
Přílohy
wwww.jpg
(139.39 KiB) Staženo 298 x

Uživatelský avatar
trimen_
Příspěvky: 12
Registrován: 14 říj 2015, 02:00
Bydliště: Praha 7

#5 Příspěvek od trimen_ »

Já na prokovy používám tyhle nýtky.
edit: TADY je kompletní postup vč. masky.
edit2: opraven odkaz na nýtky
Naposledy upravil(a) trimen_ dne 16 úno 2017, 11:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#6 Příspěvek od dudo02 »

Na SVETELEKTRO je to dosť podrobne rozpísane. Ako už spomínanými nitmi, tak aj koloidným striebrom.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Davidus »

Michal22 píše:Občas sem zavítá Davidus, který tuto technologii zvládnul, ale o know-how se určitě nebude dělit.
S tím nesouhlasím, už jsem se s několika lidmi podělil o know how, dokonce osobně.
Bohužel se zatím nikdo z nich nepokusil, odradila je složitost.
Kolega Forbidden, který zde bývá pravidelně, celý proces viděl. Kolega TAZ má dokonce moje CNC a prokovovačku.

Co se týče nýtků, dávejte si na ně pozor, pokud se nezapájí, časem dojde ke zhoršení kontaktu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

To si piš, že odradila. :D Však ty už na to taky nemáš čas.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Davidusi, já měl za to, žes kdysi napsal, že postup nebudeš vyzrazovat. Možná to mám ještě v mailu?
Ale to je jedno.
Sám Chupacabras může vidět, že to určitě není sranda, když se do toho nikdo nehrne.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Davidus »

No elektro dělám každej den 9 hodin v tahu a už si to moc nechci tahat domů. I když doma ještě něco taky občas tvořím.

https://goo.gl/photos/S6YTwTB2XM6GTbFRA tady je pár fotografií aby měl tazatel představu

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Nýtky nejsou z hlediska dlouhodobé spolehlivosti vhodné. V 80. letech jsem jako technik pracoval nějakou dobu na počítačích ICL, které byly postaveny na diskrétních tranzistorech a dvouvrstvých plošných spojích s prokovy udělanými právě zmiňovanými zaletovanými nýtky. Většina závad byla způsobena prasklým spojem mezi nýtkem a cínem - kolem nýtku byla kruhová prasklina v cínu. Je to pp. způsobeno rozdílnou tepelnou dilatací kovu nýtků, materiálu plošného spoje a mnoha tepelnými cykly v průběhu let.

Uživatelský avatar
Chupacabras
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2016, 01:00

#12 Příspěvek od Chupacabras »

Hm, tak tie nity ma hneď zaujali. Až kým so nedošiel po link, kde je uvedená cena za nítovací nástroj a násadky :(
To je na takú domácu výrobu (dajme tomu 2 dps/mesiac) drahá sranda.

Asi to budem robiť klasicky, tj. prestrčím drôt, zaspájkum na obidvoch stranách, a odcvaknem. A nebudem tie prestupy skrývať pod masku, nechám ich odkryté, tak isto ako bežné iné spoje.

Áno, bolo by fajn to robiť nejako, aby to vyzeralo krajšie, ale asi nie je nejaká iná cesta s ešte rozumnými nákladmi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Chupacabras píše:...
Asi to budem robiť klasicky, tj. prestrčím drôt, zaspájkum na obidvoch stranách, a odcvaknem. A nebudem tie prestupy skrývať pod masku, nechám ich odkryté, tak isto ako bežné iné spoje.
...
Nejhorší co můžeš učunit je schovat takovej propoj pod součástku a úplně na přesdržku (i sám sobě - to poznáš) je položení pod mnohanohýho brouka. Zákonitě se ti pak stane porucha na tom propoji pod zapájeným švábem, nebo se ti dokonce stane, že ten propoj zapomeneš propájet před osazením toho švába. V takový chvíli jseš v prdeli na kvadrát - a nepomůže ani ten šváb v patici, protože obvykle tam jsou v tý patici příčky, který přesně podle Murphyho vyjdou na ten propoj ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Chupacabras
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2016, 01:00

#14 Příspěvek od Chupacabras »

EKKAR, ja som ale nepísal nič o tom, že by som prepoj dával pod šváb. To by som nikdy nerobil, presne z dôvodov, ktoré si popísal.
Ja som stále písal iba o tom, že som uvažoval o tom, že by som to prekryl maskou (soldermask). jednak aby to bolo chránené, a jednak aby to krajšie vyzeralo ;)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Já to taky napsal obecně, pro všecky co to čtou. Někdy je lepší i tu sebevětší 3,14čovinu 10x připomenout, protože lidská blbost jest věčná a vždycky se najde trotl, kterej nějakou chybu zopakuje a pak z ní obviňuje toho, kdo mu dal radu v domnění, že ten druhej není takovej, aby tu chybu bez upozornění udělal taky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“