Z710 korekční předzesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

Z710 korekční předzesilovač

#1 Příspěvek od made001 »

Zdravím všechny,

mám dotaz spíš pro zajímavost. Už jsem četl hodně příspěvků v diskuzích, že korekční obvody v tomto zesilovači, díky IO A274D stojí za nic, stejně tak i v 820A.
Používám ARTU na měření charakteristik reproduktorů, mikrofonů atd., tak jsem zkusil změřit i charakteristiku tohoto zesilovače. Překvapilo mě, že když mám korekce na 0, tak frekvenční charakteristika není vyrovnaná, ale na 100Hz mám zesílení přes 10dB, a podobně i na 10kHz (viz obr.). Charakteristika je vyrovnaná až když dám korekce na minimum. Měřil jsem ty samé průběhy i u 820a a je to velmi podobné. Ověřil jsem to pomocí osciloskopu a ARTA měří správně.
No a ten dotaz zní, zda je to normální nebo je tam někde závada? Na funkci to samozřejmě nemá vliv, proto je to spíše pro zajímavost. Předem díky za objasnění
Přílohy
tuner levý kanál.png
(31.22 KiB) Staženo 167 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Máš to správně, dederónský korekční obvody A273D a A274D jsou hnusný šmejdy. Navíc ke všemu ještě šumí jak Niagára ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od made001 »

Tak to jsem překvapenej teda. To je fakt teda bída ten integráč.
Ještě ale jedna věc. Má smysl ho vyměnit za TCA 740, pomůžu si nějak?

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bobecek »

V preampu jsou pouze trandy, je otázkou jak se to chová na jiných vstupech.

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od made001 »

Na všech stejně, korekční obvod je jeden pro všechny vstupy. Na tom screenu je vstup pro TUNER.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Spíš je to celým zapojením. Kdysi jsem ty IO měřil a charakteristiky vypadaly, pokud si vzpomínám, dobře. Škoda, že jsem to všechno už vyhodil.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#7 Příspěvek od made001 »

Aha, takže to zmrvili soudruzi už při návrhu. No upravovat to nebudu. Jen mě zajímalo, jestli to není nějak rozhozeny.

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od bobecek »

Originály TCA730 a TCA740 budou určitě šumově lepší než ty napodobeniny co v tom jsou, určitě by stálo za to i vyměnit ty potenciometry.

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#9 Příspěvek od made001 »

Potenciometry vymenit proc? Nechrci. To mi prijde zbytecny

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od bobecek »

To bude pravděpodobně otázkou času, měl jsem zde dva kusy a oba nebyli OK , po pročištění ta samá závada do roka, po výměně v pohodě, objednával jsem je v Ostravě.

Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#11 Příspěvek od varikap »

A není to jen zapnutou fyziologickou regulací? Přijde mi že ji přístroj má, i když jsem ho měl jen krátce a před mnoha lety. Když se zapnula, bylo ale rušivé pozadí už velmi výrazné.

Uživatelský avatar
made001
Příspěvky: 197
Registrován: 14 zář 2008, 02:00

#12 Příspěvek od made001 »

Kdyz vypnu, tak je prubeh stejnej jako v nulove poloze. Takze 10dB navrch, jak jsem psal. To bude asi spatne navrzeny, jak psal kolega vys.

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od bobecek »

Nemá, pardon má s označení LIN, zkus ho vypnout, výrazně mi to ubere hloubky a výšky i šum.

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#14 Příspěvek od Syron »

Zdravím. Mně ta charakteristika připadá spíš jako působení fyziologické regulace hlasitosti, kterou tyto IO umí. Je navíc vypínatelná. A při tichém poslechu velmi důležitá. Pokud je fyziologie zapnutá, musí se měřit při potenciometru hlasitosti na max. Jinak pokud jde o šum, je opravdu příšerný. Mám stavebnici předzesilovače od Krčmáře (EZK), a jednak jeden IO dodaný byl úplně vadný. Krčmář jej prodával samostatně za 170 Kč kus. Podotýkám, že IO jsou v objimkách. Nakonec jsem musel upravit hodnoty součástek v obvodu fyziologie, a na korekci výšek a basů jsem se vybodl. Nechtělo se mi vyhazovat 170 korun, a navíc receiver měli vlastní korekce. Šlo mi právě jen o tu fyziologii. Musel jsem kvůli šumu snížit zesílení následujícího stupně.
Ještě na závěr, mám zvukový díl z TV Philips s originály, a vše v pohodě a podstatně menší šum.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Takže jsi měl zapnutou fyziologickou regulaci průběhu a potenciometr hlasitosti před polovinou dráhy.
Se změnou hlasitosti musíš přece naměřit různě velké "propadnutí" středů. Čím menší nastavená hlasitost, tím je nelinearita větší.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“