Odpor 2R2 200W?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Odpor 2R2 200W?

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek, měl bych dotaz případně poptávku. Na jednom stroji v práci máme už několikrát opravovaný výkonový odpor o velikosti 2.2 ohmu (dnes opět shořel a to na dvou místech). Popisek už není kompletní a tak nevím přesný výkon. V papírech od stroje není nikde ve schématech hodnota udána. Podle rozměrů odporů co jsem hledal to sedí na výkon cca 200W. Může mi to někdo pomocí fotek potvrdit? https://goo.gl/photos/hvEureSuAs9p2tcs6

Neválí se někomu doma podobný případně i výkonnější odpor? Případně kde se dá sehnat? Co jsem procházel google, tam z českých obchodů jsem ho nenašel nikde skladem, jen na objednávku s dodáním do 13 týdnů...
Díky za případné rady, odkazy nebo nabídky... :)

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Na železnice se pro zabezpečovací techniku používá odpor trochu jiné konstrukce, který by mohl ten výkon vydržet.

Zkuste se zeptat v AŽD Praha

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »


Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Blatná? MNožná by i recyklovali...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#5 Příspěvek od kachle »


termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Nepises jak je velky, ale tipoval bych to na neco takoveho.
http://cz.farnell.com/cgs-te-connectivi ... dp/1760858

tenhle muzes mit zitra doma.

Pripadne kup za stovku nebo dve par metru 2mm odporoveho dratu a namotej.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#7 Příspěvek od Rellik »

Díky za odkaz. Výkonnější než 500W mě nenapadlo moc hledat a navíc jsem hledal spíš podle vyobrazení. Tohle by asi taky mohl být. Je to odpor v CNC fréze a nejspíš je opravdu určen pro brzdění vřetene (400V). Ono je vlastně celkem jedno jak ten odpor bude vypadat, hlavně že bude mít ty 2,2ohmu a velký výkon. Zkusím ještě prohledat znovu web...

EDIT: dle zbytku popisku na původním odporu by měl být rozměr 34x215mm

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Hlavně s tím výkonem řádně přitlač, pokud vám to hoří, asi je ten rezistor notně přetěžován a jediná cesta je, že ten výkon musí zvládnout rozptýlit bez lokálního přehřátí vedoucího k destrukci.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#9 Příspěvek od Rellik »

Já bych řekl, že hoří hlavně proto, že už byl Xx spravovaný a některé vinutí mezi sebou zkratují a při tom zkratu se přepálí...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Ono stačí blbá pracovní poloha a lokálně se upeče.

Dost kvalitní výkonové odpory dělají zde http://www.tesla-blatna.cz/cs/vyrobky-rezistory.php, zkus tam zavolat. Bývali ochotní i na kusovky. Vhodné by byly asi i staré jeřábové odpory, cca 300W na těleso a třeba 12Ω bys odbočkou rozdělil na 2x6 paralelně, ale blbě se to už shání.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

monterjirka píše:Na železnice se pro zabezpečovací techniku používá odpor trochu jiné konstrukce, který by mohl ten výkon vydržet.

Zkuste se zeptat v AŽD Praha
Myslíš odpor 73 105 ? Ten by to vydržel,pokud by to nebrzdilo vyloženě každou chvíli.Pokud Jo,musel bys dát 4 (2+2) a taky ňákej kryt,aby to někomu nedalo potlamě,až do toho poleze.Plocha dotyku živý části je u tohodle odporu velká, na něm bejvá pár V proti zemi,tak 2-30V,400 obvykle ne.Odpor 71 910 by šel asi při takovym výkonu do kopru brzo,ale při brždění DC 24V/140W sériáku bejvá studenej.Vyhořelý jsem ty odpory nikdy neviděl,jenom ohnilý nebo rozbitý.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Tezko rict kam ma ten odpor zpojeny, ale pokud je to CNC frezka tak to muze byt brzdny odpor menicu k servomotorum a ty brzdi kazdou chvili.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#13 Příspěvek od Rellik »

Zkusim zitra vyfotit blokove schema. Ale myslim, ze by to mohlo byt na brzdeni menicu. U vedeni je jen napsano +L -L a je pres 3 schematicke vykresy... Poradne to brobadam, kam to vede dal... teoreticky tam asi nebude 400v, ale spis tech 24, ktere jsou temer vsude... Uvidim... Zatim diky za diskuzi... :)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Příští týden má být v Brně AMPER. Třeba tam nějaká firma bude vystavovat něco co by se tam hodilo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Pokud je tam více 24V servomotorů a všechno se brzdí do toho jednoho odporu, tak se není co divit, že to nezvládá, protože kdyby byl trvale na 24V tak je něm ztráta 260W a dovedu si představit, že těch několik motorů na CNC znamená, že se něco brzdí prakticky neustále. Pokud se tam rozměrově vejde rezistor s vyšší zatižitelností, tak ho použij, cena sice není úplně malá, ale vzhledem k ceně jedné hodiny odstavení toho stroje to bude už vypadat úplně jinak.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“