Svist krokáčů

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Svist krokáčů

#1 Příspěvek od kulikus »

Mám sestaven jednoduchý XYZ pojezd nesený na konstrukci z plechu. Osa Z je tichá, osy XY sviští je-li driver povolen signálem EN. Jde ten svist z pulzního buzení proudu ve vinutích motorů zmenšit např. vhodným pospojováním nosných kovových částí?

XY mají driver na společné samostatné desce bez galvanického oddělení.
Napájení je vedené neoptimálně - z driveru XY do Arduina s driverem pro Z.
Úbytek na zemním výkonovém vodiči se tak sčítá s úrovní signálů pro XY driver a mám podezření, že to může být příčina. Ale osciloskop na EN vstupech XY nic nežádoucího nenašel.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Jaký motory, jaký drivery?
Teď jsem řešil s bipolárem SX17 a DRV8825 (1/8 krok) posun vodítka pro navíjení cívky závit vedle závitu. Při povolení EN motor lehce kvičí i když na vstupu DRV8825 jsou statický signály a motor nepřemáhá žádnou sílu ani odpor. V některých polohách je to výraznější, v jiných je klid.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Drivery A4988 a krokáče s krokem 1,8st z tiskáren. Napájení 12V, proud odhaduju 0,5A na vinutí.

Co feritový kroužky na dráty nebo ukostřit těla krokáčů? Ten svist je iritující.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Ten svist zpusobuje rizeni proudu pomoci takove proudove PWM v tom mizernem driveru. V tiskarnach se vetsinou motorky napaji jen prepinanim napeti do vinuti, regulace proudu se neresi - maji to vychytane pro kazdou tiskarnu tak aby to stacilo.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

Měl jsem pocit, že v jehličkových tiskárnách od Epsonu je zemění a pospojování kovových částí řešené s velkou pečlivostí.

Zkusil někdo filtr mezi driver a krokáč? U 3f měničů se myslím zapojuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

To piskani zpusobuje frekvence pwm v civkach, kostreni s tim nema nic spolecneho. Muzes zkusit jiny driver, treba TB6600 je vicemene v klidu

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“