Bezolovnaty cin.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Bezolovnaty cin.

#1 Příspěvek od pole »

Minul sa mi doma cin tak som si ho siel kupi. Chcel som aj vecie klbko no ake bolo moje prekvamenie ked mi v dvoch predajnach zahlasili to iste. Mame iba bezolovnaty. Jeden predavac my vysvetlil ze olovo v cine zakazali. Mali len hrozne dhrahe ciny za 700korun.. Ziadny vyber nekupil som nic.

AKo je to vlastne? DOst ma to zarazilo?
Naozaj zakazali olovnate ciny?
Da sa s bezolovanytam vlastne letovat. Treba asi vysiu teplotu neprehrejem suciastku plosak ..?
AKo je to s leskom a stalostov spoja?
Kupim este niekde olovnatu klasiku?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

No tos to zjistil brzo, cos dělal poslední 2 roky ? Zimní spánek ? :D

PavelFF

#3 Příspěvek od PavelFF »

to Sendy : Že bys tøeba odpovìdìl? Já o tom taky nic nevím, mám staré zásoby. Je s tím cínem jiná práce nebo co?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Tohle jsme řešili už dávno na jných fórech. Má to být pro servis, nebo pro novou výrobu ?

Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#5 Příspěvek od xmarty08 »

Bezolovo nám byl čert dlužen, teplota tání je vyšší, pevnost spoje spíše horší, nejde moc dobře odsávat-hlavně z prokovených otvorů. Spoj je matný-šedivý, pro usnadnění pájení doporučuju nějakou dobrou pastu. Docela dobrej cín je s označením CRYSTAL, ale na trafopájku to už asi nebude...
Jínak doporučuju projít bazary, klasickej cín s olovem se tam určitě sežene a levný bezolovo jsem už taky někde viděl :idea:

Dělám s ním každej den a jsou to občas pěkný nervy :looser:

Uživatelský avatar
brukker
Příspěvky: 38
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Záhorská Ves

#6 Příspěvek od brukker »

V Piešťanoch v takej unimobunke na parkovisku pred stanicou je bazár elektroniky a vypredávajú tam aj tenký klasický cin a vcelku lacno.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

My někteří se pravidelně zásobujeme přím od výrobce klasickým olovem, viz www.czechaudio.com

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Dost informací bylo na www.zesilovace.cz v konferenci, moná to ještě půjde najít v historii. A další byly na www.lopuch.cz v klubu HiEnd-projekty, pokud někdo má zájem, lze je tam vyhledat taky v historii. Já mám k pájení rozepsán jeden rozsáhlejší text, ale bude to ještě trvat, než bude publikován.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pole »

brukker : Diky moc vomec som o tom nevedel. Prosim kde najdem ten bazar vystupim v Piestanoch na stanici z vlaku a co potom? Kde to presne je ako daleko od stanice. Bol som tam v lete a nic podobne som nevidel. Idem tiez tam piatok. Tak by som nakupil dalsiezasoby

Sendyx: Tvoje púrispevky typu co si robil 2 roky sa uz fakt neoplati riesit. KEd mam stare zasoby tak nepotrebujem kupovat.


xmarty08: No to je bieda. Naozaj ma to zaskocilo. V obchodoch fakt slaby vyber. Preco vlastne "zakazali" olovo?

Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#10 Příspěvek od xmarty08 »

Olovo zakázali zřejmě kvůli EU-jak jinak, olovo je škodlivé, tak se teď dělá cín s příměsí stříbra, nebo mědi (možná je toho víc). Automobilový průmysl má zatím výjimku, protože ta pevnost není tak dobrá, ale prý se to taky zruší. Nic moc výhledy, co se pájení týče :roll: Chce to zásoby klasickýho cínu :wink:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pole »

HM parada. TO je ako by fotografom prestali vyrabat klasicky film a ostali by len diaky a digital.

NAjst sklad a vykupim ho cely.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Co furt řešíš, jednak se pořád olovnaté pájky vyrábějí, jednak je výrobce vyrobí na zakázku. Ale beru tě za slovo, u kolegy je ihned 120 kilo různých olovnatých pájek, rozbij prasátko :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

xmarty08 píše:Bezolovo nám byl čert dlužen, teplota tání je vyšší, pevnost spoje spíše horší, nejde moc dobře odsávat-hlavně z prokovených otvorů. Spoj je matný-šedivý, pro usnadnění pájení doporučuju nějakou dobrou pastu. Docela dobrej cín je s označením CRYSTAL, ale na trafopájku to už asi nebude...
Jínak doporučuju projít bazary, klasickej cín s olovem se tam určitě sežene a levný bezolovo jsem už taky někde viděl :idea:

Dělám s ním každej den a jsou to občas pěkný nervy :looser:
Kdes to vzal, že čistej cín má vyšší teplotu tání?
100% cín: 232°C
cínová pájka (2/3 Sn+ 1/3 Pb): 240°C
olověná pájka (1/3 Sn+ 2/3 Pb): 275°C
100% olovo: 327,5°C[/b]
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#14 Příspěvek od xmarty08 »

To metalgod - bylo to myšleno na bezolovnatý cín, co dnes seženeš ke koupi. Snad nemyslíš , že se teď bude pájet samotným Sn...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Metalgolde, kdes vzal ty nesmysly?
Sn63Pb37 - teplota tání 183 st.C eutektika
Sn60Pb40 - interval tání 183-190stC
Sn62PB37Cu1 - teplota tání 183 st.C
Sn62,5Pb36Ag1,5 - teplota tání 179 st.C

a např. bleifrei -
Sn99.75 - 232stC
Sn95,5Ag3,8Cu0,7 - 217-218stC

Odpovědět

Zpět na „Poradna“