Subwofer Genius SW-HF2.1 1700

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

Subwofer Genius SW-HF2.1 1700

#1 Příspěvek od Jarda-406 »

Prosim Vás, měl bych dotaz ohledně tohoto subwoferu. Snad to bude trochu k pochopení, když to řeknu pro začátek zjednodušeně, jak se přístroj chová. Po připojení zvukového signálu z mobilu(zesíleno na max) a připojeno na input subwoferu a subwofer zesílen také na max., tak membrána reproduktoru kmitá opravdu hodně, ale audio z reproduktoru hraje hodně slabě, jakoby hrál někde v dáli rozhlas.
Provedeno : výměna koncového stupně TDA za nový.
Ještě poznatek z měření: když jsou oba přístroje zesíleny na max. tak je na reproduktoru 3VAC
Přílohy
aaa.jpg
(156.7 KiB) Staženo 117 x
aa.jpg
(153.89 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Zkoušel jsi to vybudit jiným signálem?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#3 Příspěvek od Peterseal »

A ked to das na MAX bez signalu, ako sa to chova?

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Jarda-406 »

kovar píše:Zkoušel jsi to vybudit jiným signálem?
Zkoušel jsem pouze sluchátkový výstup z rádia nebo mobilu. Originál propojovací kabej, je s jack 3,5 a na druhé straně 2x cinch

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Jarda-406 »

Peterseal píše:A ked to das na MAX bez signalu, ako sa to chova?
Reproduktor bzučí, jako jiné přístroje bez audio signálu, což by mělo být ok.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

To ale máš odpojené satelitní repráky-bedny. Výhybky pustí do subvoofru jen brum.

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Jarda-406 »

Ano, mam pouze reproduktor v subwoferu, out ze subwoferu není připojen

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Tak to se nediv.
Některé nahrávky neobsahují tak nízké basy, aby to pořádně dunělo. A všechny vyšší frekvence pouští výhybka do zesilovačů pro satelity. Bez nich to lepší nebude.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Ještě dotaz- když píšeš, že má membrána velkou výchylku, máš subwoofer smontovaný nebo to zkoušíš rozdělané?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Jarda-406 »

Subwofer je rozebraný, ale kabely s konektory jsou všechny zapojené při zkoušení, ale je vše mimo reprobednu. Jinak bych se na desky s plošnými spoji nedostal. Tipoval jsem to na ten koncový stupeň TDA , když hrálo audio z reproduktoru hodně slabě. Zvukařinu moc nedělam, tak jsem sem vložil příspěvek na fórum, jestli nedělam něco blbě a pod.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

No, jak bych to jen nejlíp...: děláš to blbě. Napřed musíš vědět (a třeba pomocí sluchátek prověřit), že zdroj signálu umí basy tak hluboké, že projdou dolní propustí do dunidla, které mimochodem při otevřené bedně uslyšíš dunět jen hodně zblízka. Při otevřené bedně je ten signál na membráně víc vidět, než slyšet.
Abys slyšel dál od bedny, že to něco dělá, musí být bedna zavřená, stát na podlaze a před reproduktorem a aspoň půl metru kolem zbytku bedny volný prostor.
Od nižších středů nahoru jde veškerý signál do zesilovačů satelitů, výhybka ho do koncáku dunidla nepustí.
Ale záleží taky na tom, z jakého zdroje pocházel signál pro empétrojky při komprimaci, jakým kodekem to kdo stačil, a jak moc. Už jsem se setkal s nahrávkami, které měly dost ostře odřezané hloubky, aby nenamáhaly reproduktorek v mobilu, který je stejně neumí vyzářit. Ono to chrchlání pak tolik neuráží uši. Ty hloubky se pak samozřejmě do dunidla nedostanou, když v nahrávce jsou značně zeslabené.

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Jarda-406 »

Děkuji za vyjasnění. Já mam přesně ten případ, že signál na membráně víc vidim, než slyšim :-D
Ještě bych se zeptal na jednu otázku: když to dunění sem tam vynechává, je to jen špatným vstupním signálem do subwoferu , nebo může být závada i někde jinde, když vezmu, že by byl vstupní audio signál ok?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Vynechávání může být i znak toho, že začínají působit ochrany v integráči. Obzvlášť když to ženeš na max.
Chtělo by to osciloskop na výstup a dívat se, co se tam děje.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jarda-406
Příspěvky: 63
Registrován: 01 pro 2014, 01:00

#14 Příspěvek od Jarda-406 »

Tak po připojení satelitů je vše ok, jen jsem měl ještě závadu, že vynechávalo to dunění. Závadu jsem odstranil tím, že jsem lépe propájel a nanesl nový cín na kovové tělo potenciometru(volume, balance, bas), ze kterého vedl propojovací drátek do plošného spoje na GND. Takže jsem lépe propájel spoj drátek - potenciometr a od té doby nic nevynechává. Otázka zní : proč jsou vůbec tyto potenciometry uzemněné a důležitost toho zemnění, když je jezdec a vývody odizolované?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Michal22 »

Potenciometry se uzemňují (teda konkrétně jejich "těla") kvůli odstínění (aby do užitečného signálu nelezlo rušení zvenčí. Nějak si dost dobře neumím představit, jak by jejich špatné uzemnění mohlo způsobovat vynechávání signálu. Jedině že by byl studeňák na spodním vývodu potenciometru, potom by docházelo k tomu, že by chvilkami šel do vstupu IO signál s plnou úrovní, potom by IO mohl reagovat vybavením ochran?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“