Dotazy na koncový stupeň s elektronkami

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

Dotazy na koncový stupeň s elektronkami

#1 Příspěvek od matmafek »

Zdravím, měl bych dva dotazy na koncový stupeň s elektronkami:

1) Můžu v dvojčinném koncovém stupni místo dvojčinného výstupního trafa použít dvě trafa pro jednočinný koncový stupeň s primáry zapojenými do série?

2) Jak moc se můžu s impedancí vystupniho trafa odchylit od předepsané impedance elektronky udané v katalogu. Jde mi o to do jaké míry to bude mít vliv "jen" na výsledný zvuk a od jaké odchylky už to může znamenat pro elektronky problém (rychlejší opotřebení, nebo dokonce zničení). Ptám se proto, že pro každou elektronku neseženu výstupak "na míru".

Za odpovědi předem děkuji.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud se použijí 2 oddělená trafa nebude docházet ke kompenzaci ss mag. sycení způsobeného klidovým proudem koncových lamp.

Výstupní trafo samotné "nemá" impedanci, respektive jeho samotná impedance je dána magnetizační indukčností a ta by měla být velmi velká kvůli přenosu nízkých frekvencí. Impedance na primární straně trafa je dána jeho převodem a připojenou zátěží.

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#3 Příspěvek od matmafek »

Mtajovsky díky za odpověď, ale u té druhé otázky mi spíš šlo o to, když má elka v katalogu předepsaný Ra 5,5kOhm a já mam výstupní trafo s primarem 4,8kOhm jestli je ten rozdíl 700Ohm ještě přijatelný, nebo musím shánět jinej vystupak. Jinak řečeno jak moc těm elkam vadí když se přesně nedodrží jejich katalogem předepsaný zatěžovací odpor? Díky.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

10% nehraje roli.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

A ty lampy trápíš do odporové zátěže, nebo do reproduktoru? Slyšel jsi něco o kmit. závislosti impedance u repra?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#6 Příspěvek od matmafek »

Serviceman: Díky moc.

Sendyx: Nastuduju. Taktéž díky. :wink:

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#7 Příspěvek od Peedros »

koukni sem, to mi nedávno postnul uživatel Barnodaj, tam najdeš odpovědi na tvou druhou otázku (pokud nevadí anglina).
http://www.tubebooks.org/Books/RDH4.pdf

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“