Flexošňůry 230V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Flexošňůry 230V

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju sehnat dvoumetrovej flexo tříkolík, radši rovnej než fajifku na 10A, to znamená průměr kabelu max 5,5 mm. Vetší se nevejde do původní ochranný nástrčky. Dnes jsem prolezl v naší obci dva elektro velkoobchody, jeden maloobchod a dva elektromontážníky se skladem a všude jsem pohořel. Všude jen tlustý fajifky 16A, kabel tvrdej jak klacek.
V jednom velkoobchodě se zrovna objevil můj známej revizák a ten mě tvrdil, že nějakou eurounijní 🤐 jsou flexo tříkolíky 10A a dvoukolíky 6A zakázaný.
Je to pravda, nebo jen všeobecná nasra...t na EU?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

Bude to tak.Zásuvky se ve většině případů jistí 16A ,tak není divu.
Na nářadí narex se dávali nějaký tenší kabely,ale jen dvouvodičový.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Nedávno jsme dělali v práci revize spotřebičů, spousta těch PC šňůr je takových tenčích. Zkus se podívat někde v Alze nebo TSBohemii, pak stačí ušmiknout zástrčku na konci.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

Moc jsi nehledal.
V GME je třeba tato: Flexo šnůra gumová PF34 2,5m 1x vidlice,
elektro Hofman má zase tuto: Flexo šňůra 3x0,75mm opředená 2,4m k žehličce
Zda se "vejde" (tedy do Ø 5,5mm), ti takhle z prod. katalogu nikdo "neřekne" - jedině najít "datasheet" pro daný (samostatný) kabel.
Já bych to ale viděl tak na SD - ten to jistí :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#5 Příspěvek od Killroy »

kokun píše:Zda se "vejde" (tedy do Ø 5,5mm), ti takhle z prod. katalogu nikdo "neřekne" - jedině najít "datasheet" pro daný (samostatný) kabel...
Kabel H05RR-F3x1 má Ø 8mm. To tam nejspíš nepůjde.
Naposledy upravil(a) Killroy dne 26 dub 2017, 20:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Celeron píše:... objevil můj známej revizák a ten mě tvrdil, že nějakou eurounijní 🤐 jsou flexo tříkolíky 10A a dvoukolíky 6A zakázaný.
Je to pravda, nebo jen všeobecná nasra...t na EU?
Vyřiď tomu revizákovi že je hlupák!

Zásuvky (a k tomu vidlice) nejsou v evropě jednotné, takže platí jisté pravidlo, které je uvedeno v "harmonizované" normě - mají odpovídat národně schváleným vzorům.

Ne vše, co se nám nelíbí, musí mít na svědomí EU (tím se toho byrokratické spolku nechci zastávat, kopanců udělali víc než dost)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Ale hledal, ta GME je skoro 7 mm. Ty slabý 10A mají průřez obvikle jen 0,75mm a v tom je asi problém. Jinak je zvláštní, že 16A flexy mají některý průřez 1,5 a některý jen 1mm. Asi to číňan moc neřeší. Žehličkovej hadrák tam dát nemůžu, byla by za chvíli jako prase. PC šňůru malýho průměru mám jen fajifku a dýlka metr, to je blbý a krátký. Zítra to zkusím v krajským městě.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

Killroy píše:Použitý H05RR-F3x1 má Ø 8mm. To se mu tam nejspíš nevejde.
Tak potom jak píše Michal22:
Michal22 píše:Nedávno jsme dělali v práci revize spotřebičů, spousta těch PC šňůr je takových tenčích. Zkus se podívat někde v Alze nebo TSBohemii, pak stačí ušmiknout zástrčku na konci.
Něco takového: Napájecí kabel v černém provedení pro notebook.
V provedení 3x0,75mm² by nemusel ten vnější Ø být velký - chce to najít jen vhodný výrobek (možná třeba bude i 3x0,5mm² - :nevim: ).
Celeron píše:Ty slabý 10A mají průřez obvikle jen 0,75mm a v tom je asi problém. ...

Tak pozor - v zadání jsi sice psal o vidlici (rovné, ne fajfka) 10A, ale o proud. zatížení ses nezmínil.
Pokud to má tedy i vést těch 10A, tak potom asi těžko můžeš jít pod Ø 3x0,75mm² (což by ještě ta pro ntb vyhověla - zatížením, nwm tedy jak průměrem) :roll:
Naposledy upravil(a) kokun dne 26 dub 2017, 20:39, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#9 Příspěvek od fifiju »

U těch PC šňúr pozo na barvy. Mám zkušenost, že je to rúzné, záleží asi, ve které zemi byla tato vyrobena. Zelenožlutý či zelený, jak na které šel vlastně vždy správně ale hědá s modrou bývají někdy prohozeny...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

No já tady mám třeba k pájce šňůru, která má na zástrčce napsáno 16A/250V, vnější průměr je 7mm. Přímá vidlice. Akorát má asi metr. Ale delší normálně mívají, třeba v Krupu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

fifiju píše:... ale hědá s modrou bývají někdy prohozeny...
A není to náhodou jedno?
Jednak se jde o pohyblivý přívod a pak oba vodiče jsou pracovní.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

Modrá a hnědá - funkčně je to jedno, v pohyblivém přívodu to jsou pracovní vodiče, které musí být zaměnitelné.
A důvod proč je to často obráceně je jednoduchý - Francie používá konstrukčně stejnou zásuvku jako my, ale mají tam fázi vpravo a tak pro zahraniční výrobce je jasná volba dělat to podle "většího" zákazníka.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

monterjirka píše: Vyřiď tomu revizákovi že je hlupák!
Revizák je možná hlupák. Ale z Tebe vypadla odpověď hodná politika, spousta písmen a nic konkrétního.
Tak co tedy platí, mohou se dál vyrábět 10A třídrát flexy a 6A dvojdrát felxy nebo ne?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

kokun píše:Tak pozor - v zadání jsi sice psal o vidlici (rovné, ne fajfka) 10A, ale o proud. zatížení ses nezmínil.
Tak doplnění, bude na tom viset odporových 100W.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#15 Příspěvek od vasilceral »

Máš to kousek, tak si přijeď.736223848

Odpovědět

Zpět na „Poradna“