Stavovy prepinac do lustru velke/male svetlo

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nohandle
Příspěvky: 12
Registrován: 03 črc 2012, 02:00

Stavovy prepinac do lustru velke/male svetlo

#1 Příspěvek od nohandle »

Zdravim,
hledal jsem na internetu a i zde na foru a nenasel jsem zadnou uspokojujici odpoved.

Koupil jsem si novy lustr ktery ma dva okruhy (ctyri draty, dve faze, nulak a zem), ale ve zdi mam jen tri draty (faze, nulak, zem). Existuje nejaka soucastka, ktera se da zapojit do lustru tak abych mohl zapinanim a vypinanim vypinace zvolit pozadovany mod sviceni?

Spinal bych s tim led zarovky 6x5w + 1x12W .

Videl jsem takove zapojeni na internetu, ale radsi bych si to koupil hotove.

Pripadne pokud by to nekdo dokazal vyrobit, jake by bylo rozmery a cena?

Dekuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Najdi si Googlem "impulsní relé na 230V AC" a vyber si takovou variantu, která ti do lustru půjde schovat ... Když dáš dvě za sebe, budeš mít přesně definovaný 4 stavy, který se ti budou cyklicky tak jak budeš mačkat vypínač popořadě za sebou měnit. Je dobrý za normální vypínač zařadit obdobně designovaný tlačítko, kterým celou sestavu budeš ovládat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Tak si myslím, že tak jednoduché, jak popisuje Ekkar to nebude. Zařazovat tlačítko za normální vypínač nic nevyřeší, protože tazatel má k dispozici jediný fázový vodič k napájení lustru a event. relé. Vycházím tedy z předpokladu, že ve vypínačové krabici není k dispozici nic jiného než příchozí a odchozí fázový vodič. Kdyby tam byl k dispozici pracovní nulák, tak by se tam sice nějaké impulsní relé zabudovat dalo, ale neznám takové, která by se tam vešlo a mělo více než jeden výstup. I kdyby mělo dva výstupy, tak ten druhý zase není kam připojit, takže jsme zase tam, kde jsme byli.

Dalším řešením bylo nějaké krokové relé umístěné pod krytem svorkovnice lustru, nejspíše elektromechanické, protože si nedovedu představit, jak by bylo elektronické relé napájeno bez přítomnosti trvalé fáze. Taková (elektromechanická) relé se sice např. v Německu běřně používají místo křížových přepínačů.

Další možností by bylo ponechat vpínač trvale sepnutý a lustr ovládat nějakým bezdrátovým systémen, třeba tady: https://www.elkoep.cz/ovladace

Nejlacinější a nejjednodušší (a nakonec taky nejspolehlivější) je vyškrábnout drážku od vypínače ke svítidlu a jeden drát zkrátka přidat....... :roll: , leč tento způsob řešení bude asi pro leckoho nepřijatelný.....

Uživatelský avatar
nohandle
Příspěvky: 12
Registrován: 03 črc 2012, 02:00

#4 Příspěvek od nohandle »

jirka5 píše:
Dalším řešením bylo nějaké krokové relé umístěné pod krytem svorkovnice lustru, nejspíše elektromechanické, protože si nedovedu představit, jak by bylo elektronické relé napájeno bez přítomnosti trvalé fáze. Taková (elektromechanická) relé se sice např. v Německu běřně používají místo křížových přepínačů.
Dokazete mi prosim takove rele poradit? Vsechno co jsem nasel se montuje do rozvadece.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

jirka5 píše:Nejjednodušší je vyškrábnout drážku od vypínače ke svítidlu a jeden drát přidat...
Záleží jak je kabel uložený - často je zatažený do dutiny ve stropě a pak třeba stačí jenom vyškrábnout kousek ke krabici. Ve vypínači taky občas bývá nadbytečně třížilový kabel takže lze použít i přepínač. Tyto možnosti je potřeba ověřit před hledáním složitějších řešení.

Jinak pokud by ten lustr nepotřeboval ochranný vodič (tř. II) tak je možnost zelenožlutý použít jako pracovní N a zbylé vodiče jako fáze. Zelenožlutý je sice zakázáno přeznačovat ale je to na zvážení každého jako možné řešení bez sekání.
Třetí vodič do vypínače to sice neřeší ale aspoň k rozvodné krabici (pokud tam je). Nakonec vyškrábnout kousek drážky od krabice k vypínači může být mnohem jednodušší než sekat strop...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Také moduly číňan montuke do lustrov. Osem-pinové IC s dvomi, prípadne tromi relé. Krátkym prerušovaním fáze sa to ovláda.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Ja jsem videl spusteny retizek od tahoveho vypinace primo z lustru. Vypinacem u dveri se zapnula faze do lustru a jedna "pevna" sekce se rozsvitila. Navic se retizkem na vlastnim lustru pridavala nebo ubirala dalsi jedna sekce v ramci lustru podobne, jako je to u lustru s integrovanym vetrakem. Tam jsou ty retizky dva. Bud si volis jen vetrak (treba pres den) a vecer oboje nebo jen svetlo bez vetraku, vse taky jen na jeden privod od vypinace.
Procesor: podobny integrac mam ve svitilne, vypinacem se prepina funkce svitilny na VYPNUTO - ZAPNUTO - VYPNUTO - S.O.S. - VYPNUTO... atd. Integrac si pri zapnuti zjisti z EEPROM svuj predchozi stav a nastavi si opacny program.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#8 Příspěvek od dobrman »

V paneláku u kamaráda jsem řešil podobný problém. Lustr měl tři sekce. Dlouho jsem nemohl nic najít. Nakonec kamarád přivezl z Německa něco na tenhle styl. bezdrátový spínač.
tohle trochu jiný (ten přijímač byl kruhový a dal se dát "pod" lustr), ale princip stejný. Už to má několik let a je spokojenej..
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#9 Příspěvek od jirka5 »

Tak jsem chtěl jen odpovědět uživateli nohandle a zjistil jsem přitom, že pokrok se zkrátka nedá zastavit. Uvedená kroková relé vyrábí firma Fider a to buď v provedení na DIN lištu nebo v provedení do elektroinstalační krabice. Dále se řady dělí na typy s izolovaným ovládáním cívky a typy, kde je jeden vývod cívky spojen se společným kontaktem. Přitom lze zvolit různá jmenovitá napájecí napětí cívky.

Donedávna měla firma v nabídce jen kroková relé s jedním nebo dvěma spřaženými kontakty on/off, která se dala použít místo schodišťáků a křížáků. Nyní však svoji nabídku rozšířila přesně o ta pořadí spínání kontaktů, která požaduje nohandle, lze tedy postupným krokovým spínáním ovládat dvě žárovky v lustru, čili vlastně se jedná o jakýsi analog otočného lustrového přepínače, který se kdysi vyráběl.

Odkazy jsou zde:

Impulzně ovládané spínače (kroková relé):
https://www.findernet.com/cs/czechrepub ... amilies/14

Řada 27 vhodná pro popisovaný účel:
https://gfinder.findernet.com/public/at ... /S27CS.pdf

Relé lze umístit pod krytem svorkovnice lustru, ovšem bude nutná "nezákonná" úprava funkce přívodních vodičů tak, aby tam vedla i ostrá fáze :evil: . Zase se ovšem nemusí nic sekat :D .

Relé by měly být ke koupi v každém velkoobchodu elektro, kde vedou sortiment Finder. Pokud je nebudou mít na skladě, určitě je rádi objednají.

Osobně mám s těmito krokovými relé velmi dobré zkušenosti, jsou skutečně blbuvzdorná a neodebírají ze sítě žádný proud. Jednu nevýhodu ovšem mají - při výpadku proudu zůstanou v té poloze, v které právě jsou a doslova s nimi nikdo nehne.

To Achab: řešení s ochranným vodičem mě samozřejmě taky napadlo, ale nechtěl jsem to "načnout".

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

Jirka5: podle schematu v katalogu se ovlada pomoci N a potrebuje k provozu primou L. To ale se standardnim zapojenim ve vypinaci, kde je jen prima L a L do lustru nedostanes.
Edit: jo aha, pises o nezakonnosti :)
Naposledy upravil(a) Cowley dne 03 kvě 2017, 22:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#11 Příspěvek od dred »

aj takto by to šlo :lol: namontovať na luster...
Přílohy
download.jpg
(2.47 KiB) Staženo 322 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Cowley »

Dred: presne to jsem mel na mysli :) , kdyz jsem to vyse uz psal...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ak su to LED ziarovky s menicom, tak by mohli fungovat aj na jednocestne usmernenych 230V.

Namontovat dvojity vypinac. Obe spinace by spinali fazu cez diodu - akurat kazda dioda by bola otocena inak. V lustri ten fazovy vodic rozdelit rovnako cez navzajom opacne otocene diody na jednotlive sekcie.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#14 Příspěvek od dred »

....prehliadol som 8O

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Já ty měničový ledky přes diodu před časem zkoušel a měnič se nerozeběhl. Ale s grécem jo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“