Rele - tranzistor stale otevreno pod zatezi

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

Rele - tranzistor stale otevreno pod zatezi

#1 Příspěvek od Schamann »

Zdravim, chel bych se zaptat nekoho zkusenejsiho, protze netusim co se mi tam deje. ke schematu kde mam problem:

Arduino je naprogramovane tak ze na D4 je digitalni vystup HI/LOW (5V) kterym otviram/zaviram T1 a ten mi pres rele spina 12V na vystup SEN.

Tim vystupem zapinam dalsi senzor. s merakem vsechno funguje jakmile ten senzor pripojim takpo prvnim zapnuti uz T1 zustane otevrenej a rele sepnute.

Pripojeny senzor ma pri 12V spotrebu 7,5mA

Proc kdyz na D4 privedu LOW tak se mi s tim senzorem T1 nezavre a/nebo rele zustane otevrene a kdyz senzor odpojim tak to zmerim tak jak by to melo byt?
Diky
Přílohy
spinac.png
schema
(9.47 KiB) Staženo 207 x

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#2 Příspěvek od microlan »

Musíš dát ještě odpor mezi emitor a bázi toho ranzistotu

//třeba 2K7

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, logická úroveň "0" je definovaná jako napětí nižší než 0,8V (pro TTL) a dokonce pro CMOS rozhodovací úrovně nižší než 30%Unap = 1,5V. Takže na tom výstupu pořád může bejt dost napětí pro otevření bázovýho přechodu (na to stačí 0,65 - 0,7V) a ten tranzistor klidně zůstane dostatečně otevřenej na to, aby špulkou relé teklo dost proudu k tomu, aby jeho kotvička zůstala trvale přilepená. Microlan má pravdu, že tam chybí odpor mezi bází toho trandu a jeho emitorem neboli společnou zemí, kterej v momentě přivedení výstupu do stavu "log 0" stáhne to zbytkový napětí na úroveň dostačující k uzavření toho trandu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#4 Příspěvek od Schamann »

super, moc dekuju, funguje to

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“