Rozjezd firmy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Rozjezd firmy

#1 Příspěvek od kulikus »

Dokončuju vývoj produktu, více méně hračku. Je tam hrst běžných součástek a mikrokontroler, hodně času v FW a ještě více v SW.

Řeším, jaký zvolit další postup resp. obchodní model.
Je znám výrobce/distributor, který o to má zájem, je ale zaměřen na výrobu mechanické části produktu. Nemá kapacitu na support, podporu a rozvoj sw a hw.


Možnost je dát to do balíčku, vycucat si cenu (kterou nedostanu) a nechat mu to na krku.

Zvažuju dodávat mu kompletní elektroniku (nechat ji osazovat), uživatelskou podporu, a řešit další rozvoj sw a hw. Tedy firmu o dvou lidech a na částečný úvazek. Jaká to má úskalí?

Obrat by byl tutově pod mega.

Umí někdo odhad ceny řešení produktu?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Co takhle EMC případně další zkoušky, ES Prohlášení o shodě.....?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

Portuj na MCU, které lze spolehlivě zamknout (pokud už to tak není), oslov malosériové dodavatele elektroniky (Safiral, Racom a milion dalších) a přeprodávej jejich výrobek se svým designem. Pro sichr programuj doma.

Prohlášení o shodě si vystavíš sám, samozřejmě za vše ručíš (splnění technických a bezpečnostních požadavků), ale teoreticky stačí napsat jen to prohlášení bez testů.

Pokud to bude ten výrobce mechaniky kompletovat a prodávat na svoje triko, je prohášení o shodě jeho starost, ne tvoje.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Yarda1 píše:Co takhle EMC případně další zkoušky, ES Prohlášení o shodě.....?
Takže to má úskalí legislativní (EMC,...) a obchodně právní.
Kde se dozvím více o splnění nutných legislativních podmínek, v jakých případech musím řešit EMC a na kolik to vyjde?

Jak se někomu (číňanům) povedlo oprásknout Zajícův FW?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Neboli to Cinania ale Cesi.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

Ondra2 píše:Portuj na MCU, které lze spolehlivě zamknout (pokud už to tak není)
Jak jsou na tom se spolehlivostí zamknutí ATmega ?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

kulikus píše:Kde se dozvím více o splnění nutných legislativních podmínek, v jakých případech musím řešit EMC a na kolik to vyjde?
Asi bych se podíval na nějaké podobné zařízení co už je na trhu, jaké k tomu výrobce nebo dovozce dodává dokumenty. Jaké se tam citují normy a vyhlášky. Pak se poptat v nějakém zkušebním ústavu (EZÚ, něco mi zkoušeli i tady http://www.vtusp.cz/vtupv), případně poptat se zákazníka, jaké hifikundace si vymyslí, třeba to bude chtít nasadit do výbušného prostředí nebo do jaderných elektráren nebo vyvážet do země kde zítra znamená již včera, eventuálně že chce, aby to tvé zařízení splňovalo požadavky vyhlášky BFLM ve znění vyhlášky PSVZ.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Je to určené pro výuku a pro hobbisty.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od petus »

co to prodávat jako stavebnici? Pokud se nemýlím, EMC aj nejsou třeba
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kulikus »

Ano, je to té kategorie. Napájené z komerčního síťového adaptéru 12V/3A. Bude to mít krokáče, takže EMC bych mně ošetřit. Co musí splnit takový produkt uváděný na trh?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Pokud to budeš dodávat jako nesmontovaný, v podstatě v podobě krabice nebo pytlíku součástek a návodu na sestavení, tak EMC řeší výrobci jednotlivejch komponentů - v podstatě jejich prohlášení o shodě s nějakým konstrukčním vzorem. Navrhovatel stavebnice nic neovlivňuje, sestavená věc pak musí mít pokud je použitá komerčně svoji revizi a případný prohlášení o shodě.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kulikus »

Dodal bych osazenou a otestovanou desku elektroniky, CD se sw a manuálem. Další firma by ji namontovala na jí vyrobenou mechaniku a celek by distribuovala. Já bych řešil podporu sw, updaty.
Jsou někdé přistupné normy pro to EMC?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#13 Příspěvek od palmalsport »

Normy jsou přístupné, ale za peníze. :(

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jura80 »

Ohledně těch kapitalistických krádeží se jako ochrana používá výroba jednotlivých částí výrobku u různých firem. Takže by jsem asi celou věcičku rozdělil na celky tak, aby podle nich nebylo poznat, co bude dělat finální výrobek. U mechanických součástek to má ještě jednu výhodu. Výrobce nebude vědět, co kam má proč a jak pasovat a nebude moct u neshodných kusů špekulovat, jestli to pustit a prodat nebo ne. Bude je muset vyhodit, kor pokud si budeš věci namátkově kontrolovat, masírovat, buzerovat, a pokud nebudeš sdělovat co kam patří. Bohužel, ve strojírenských firmách to takhle, jak jsem napsal, chodí i u sériové výroby, protože zvládnutý technologie jsou spíš výjimka.

Sám by jsem se rád zeptal, jak je to s tím prohlášením o shodě? Pokud nemám elektronický vzdělání, můžu si to vůbec sám vydat? A co je ještě potřeba dalšího splňovat, pokud by jsem chtěl něco vyrábět?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jura80 »

palmalsport píše:Normy jsou přístupné, ale za peníze. :(
Někde jsem to kdysi zahlídl i online...

Co nějaký elektrotechnický tabulky a pod? Třeba strojírenský tabulky jsou plný norem a dají se mnohdy pořídit za dobrou cenu.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“