Nestandardní žárovky do tuneru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

Nestandardní žárovky do tuneru

#1 Příspěvek od Dolejsi14 »

Zdravím,

dostal jsem tuner Audion T500 a chybí v něm žárovky na podsvícení stupnice. Pravděpodobně se bude jednat o nějaký bajonetový typ. Jsou tam 3 ks a světlo se přenáší světlovody ke stupnici. Průměr té díry je 1.5cm a napětí 8V AC. Absolutně nemám zdání, jaký typ žárovky by tam šel použít. Díky za pomoc.
Přílohy
DSC09989w.jpg
(69.98 KiB) Staženo 114 x
DSC09991w.jpg
(101.75 KiB) Staženo 133 x
DSC09990w.jpg
(129.63 KiB) Staženo 163 x

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Nepasovaly by tam žárovky do palubních desek automobilů?
https://www.skoda-dily.cz/data/items/31 ... aa1c20.jpg

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#3 Příspěvek od Dolejsi14 »

Díky za reakci. Zkusím koupit. :)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od GeorgeB »

Ty z felicie jsou malý. Mají průměr asi 8mm. Tam mají přijít "Fordí" žárovky. Dělají i 2W a 3W s bajonetem do DPS. Na 8V budou "podžhavený" a budou mít neskutešnou životnost (12V verze).
V případě zájmu můžu zítra v práci najít jestli je máme a změřit.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

Fordí (Mondeo mk2) žárovka má průměr objímky asi 12,5 - 13mm. Možná by tam pasovala...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#6 Příspěvek od barnodaj »


Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#7 Příspěvek od Dolejsi14 »

Tak jsem dnes pokoupil. Bohužel jsou malé. Byly každá po 25kč. Pak měli pouze 1ks od větší, originál ford za 95kč, ta mi přišla ale příliš velká, přesto to
bylo nejspíš ono.

GeorgeB: jestli budeš mít 3ks, tak bych je bral.
Přílohy
IMG_20170531_201614.jpg
(200.9 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Do těch stupnic myslím buď pasovaly žárovky s tím větším plastovým bajonetem, ale asi tam originálně byly objímky na bajonet, do kterých se zasouvaly žárovky T10 - patice W2.1×9.5d. Dost často nějaký osel ty patice i s vadnýma žárovkama vyndal a zahodil, protože mu nedocvaklo, že ta žárovka jde vyndat.

BTW, měl jsem to v nějakém ITT tuneru, ze 6 objímek 5 chybělo. Tak jsem tam nabastlil zabroušené bílé LED do roviny plexi a svtílo to luxusně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Radim »

Je třeba hledat u bazarových nebo polobazarových prodejců elektronických součástek. Kteří obvykle mají v sortimentu tisíce součástek a takový prodejní systém na webu, že to Google nenajde. Je třeba otevřít jejich stránky a projít to tam.
Žárovky budou asi na 9 voltů, ale podle mně by tam klidně mohly svítit i žárovky na 12 voltů. Ty aspoň déle vydrží. Na 15 už asi ne, to by jen žhnulo.
Pokud jsi to měřil naprázdno, je ovšem možné, že tam pasují žárovky 6.3 voltů, prostě při zatížení to napětí klesne.
Já bych se nevyhýbal i přizpůsobení patice, třeba napájením cínem žárovky s jinou paticí na původní patici nebo její napodobeninu.
Nebo použil náhradu, vysoce svítivou žlutou LED diodu průměru 5 nebo 10 mm s vyzařovacím úhlem 20 - 30 stupňů napájenou malinkým tranzistorovým zdrojem proudu 20 mA. případně s usměrňovačem, pokud jsou žárovky napájeny střídavým proudem.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Firma mi něco říká jem velmi matně, je to nějaký taiwanský brand, myslím.
Tipnul bych si patici Ba7s a žárovky 12V/1,2W, anebo celosklo v silikonové gumě. Velmi často používané v kdysi obou německých státech, jak v elektronice a automatizaci, tak v autoprůmyslu. Ba7s vyráběla i Tesla do průmyslových tlačítek a kontrolek, nějaké bych ještě měl.
Změř průměr té díry pro patici žárovky a budeš vědět hned, co tam má být.
V několika aparátech jsem narazil na celosklo autokontrolky s bakelitovou, ne plastovou paticí a nakrimpovanými drátovými vývody, jak píše Sendy. Dají se u automechošů koupit za pár kaček, ale pozor - vyskytují se v různých příkonech až asi do 5W, tak pozor. Co nejnižší wattáž.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“