Stíněný NF kabel - dovolené napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

Stíněný NF kabel - dovolené napětí

#1 Příspěvek od Achab »

Neví někdo pro jaké maximální napětí byly určeny jednožilové NF kablíky z 80-tých let, výroba pravděpodobně Kablo Vrchlabí?

Konkrétně jde o kabel s šedým pláštěm Ø3mm, husté stínění, vnitřní vodič plný (ne lanko) s matně průhlednou izolací.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Jestli myslíme oba stejný kablík, tak ten byl katalogově do 60 V efektivního sinusového průběhu, ale vydržel určitě víc, používali jsme je k vakuovým fotoodporům při ss napětí naprázdno 72 V (fotoodpor vyjmutý z patice).

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Dík, taky jsem to tipoval kolem těch 50V.

Kabel jsem použil pro přívod měřeného napětí max. 25V-DC za usměrňovačem a děličem galvanicky spojeným se sítí. Nějak jsem opomněl že při prohození L-N v přívodu se může na stínění proti kostře přístroje objevit plných 230V-AC (max. hodnota 325V).
Takže jde spíš o to co snese plášť kabelu. Už je to nasvazkované v konstrukci a moc se mi to nechce párat ven.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Achabe, ten kabláckej mikrofoní stíňák jsme bastlili zamlada v EL34 Push-Půlech mezi anodu a trafo. :wink: Nevím o případu, že by ho těch 700-800V někdy prorazilo. Byl k sehnání v každý lepší elektře... Nojo, informace v polovině 70-tek byly docela nedostupný, jen na blbej telefon se čekalo 10 let. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Tyhle kabely jsou i vícežilový s průřezama od 0.22 do 1.5mm²,žíly průhledný/červený/zelený,stínění čistý necínovaný.Používalo se to i na MaR a automatiku,prostě mn rozvody 12-60V.Jednou z toho některej vepř udělal od něčeho síťovou šňůru,která tam byla,dokud jsem ji nevyměnil za klasickou 3Cx1.5.Ten kabel normálně 230V vydržel,ale dávat se na to nesmí.
Pokud tě za to revizák neseřve,nemělo by to moc vadit.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Nakonec bych k přístroji mohl trvale přidělit přívodní euro šňůru se správným pořadím L-N a nechat to tak. Mimo mne ho nebude nikdo používat.
Kabel vede ve svazku vodičů s izolací na 500-750V takže do nich průraz nehrozí a připojené měřidlo má izolační pevnost 4kV. Vnitřní vodič kabelu je za pojistkou F32mA a odporem děliče cca 100K. Stínění je bohužel přímo spojené s druhým pracovním vodičem sítě, na další pojistku už není místo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Ale jakému předpisu vyhovuje zařízení, které má signálový vývod galvanicky spojený se sítí, přesněji - s kterýmkoli z pracovních vodičů?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Není to signálový vývod ale vnitřní spoj od usměrňovače a děliče měřeného napětí na regulačním transformátoru k digitálnímu voltmetru na panelu. Spoj není nikde přístupný dotyku obsluhy.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

Hill píše:Ale jakému předpisu vyhovuje zařízení, které má signálový vývod galvanicky spojený se sítí, přesněji - s kterýmkoli z pracovních vodičů?
Předpisu pro elektrické křeslo :D

Kdysi jsem udělal prasárnu a natáhnul síťový přívod k vypínači stíněným kabelem (resp. stíněným drátem) kvůli odstínění rušení vysokohmového Wienova článku na rozsahu 10 - 100 Hz. Vydrželo to od roku 1973 až do 2005, kdy jsem si pořídil tovární RC generátor.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Domnívám se že pokud není kabel přístupný dotyku a snese příslušné napětí tak je galvanické spojení se sítí pro měření přípustné. V tomto případě by pouze náhodně mohl být vnější plášť proti kostře namáhaný napětím 230V-AC. Napětí mezi stíněním a vnitřním vodičem bude vždy max 25V-DC.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Na fotce je dotazovaný kabel. Otestoval jsem ho dvě minuty na 500V stínění - vodič a stínění - povrch (plášť ovinutý alobalem) pomocí PU311. Měřič i přes slabší baterky ukazoval kolem 500MΩ a k průrazu nedošlo, 1000V jsem radši nezkoušel.
Přílohy
NF kabel.jpg
(21.61 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Pokud chápu tvůj problém, tak by mělo stačit strčit ho do bužírky, která bude mít vlastnosti dvojité izolace.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Jak jsem psal výš kabel je ve svazku vodičů s izolací na min 500V, konce vedou volně vzduchem do svorek v dostatečné vzdálenosti od kostry. Rozdělení vodičů je s rezervou přetažené smršťovací bužírkou. K přístroji dám pro jistotu trvale vybranou euro šňůru podle požadavku "fáze vlevo" a nechám to tak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Achabe, mám možnost sehnat stíňáky malých průměrů na provozních 230V co se z nich dělají přívody pro topný rohože. Průměrově podobný, vnitřní jádro teflon nebo zesítněný PVC, pouze jsou trochu tvrdší. Dvojlinka má třeba 2,8 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

to Celeron: díky za nabídku ale nechám tam ten stávající, neměl by s tím být problém. Chtěl jsem si jenom ujasnit do jaké napěťové kategorie kabel patří. Od těchto starých jsou technické údaje těžko dostupné. K porovnání s podobnými současnými kabely - některé se srovnatelně silnou izolací jsou i nad 300V.

Ovšem příště bych v podobném případě jako tento použil dvojžilový kabel se stíněním připojeným na kostru (ochranný vodič) a na patřičné napětí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“