Tesla Brno 101 špatně nahrává jeden kanál.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

Tesla Brno 101 špatně nahrává jeden kanál.

#1 Příspěvek od cputakt »

Zdravím, zachránil jsem B101, vše jsem vyčistil a seřídit a hraje slušně oba kanaly. Problém je při nahrávání, indikátory oba pěkně chodí ale pokud chci nahrávku přehrát tak jeden kanál je hodně slabě nahraný a jakoby probuzený. Schéma si najdu jen jestli mi můžete poradit na co se zaměřit. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Schéma počká, ještě toho nevíme hodně o mechanice, ta na to má rozhodující vliv:

Který kanál?
Jak je vedený pásek?
Je vyčištěná pásková dráha a přítlačná kladka?
Atd atd...

a všechny tyto otázky chybí v zadání problému odpověď.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#3 Příspěvek od houmr »

No já bych v první řadě zjitil, jestli je vůbec chyba v elektronice - ať už nějakým porovnávacím měřením vývodech hlavy, nebo zkusšebním prohozením stop přímo na ní. Zejména pokud je to stopa 1-4.
Kdysi dávno jsem na své B115 řešil drobné ale slyšitelné zkreslení v jednom kanálu (ale při přehrávání, slyšitelné jen ve sluchátkách) až jsem prostým prohozením vývodů zjistil, že problém je na straně hlava - pásková dráha. Po výměně hlavy to drobné zkreslení zmizelo.

EDIT: Někdo mne předběhl se stejnou myšlenkou...

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#4 Příspěvek od EL34 »

Budeš mít problém v oscilátoru. Tipuji, že ten zkreslený signál je způsobený absencí vf předmagnetizace z oscilátoru. Koukni osciloskopem na univerzální i mazací hlavu. Tohle nebude problém machaniky ani vedení pásku. Často pomůže vyčistit kontakty přepínačů stop nebo přepínačů záznam - reprodukce na desce zazn. a repr. zesilovačů a oscilátoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Tedy EL34 ty jsi koupil křišťálovku ? Já bych po letech řekl , že 90% dělá ojetá či špinavá hlava , dalších 9% je stav pásku a nastavení páskové dráhy . No a do 1% je chyba v elektronice .

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radioelectrum »

Když už máme hodnotit v procrentech, tak já bych dal alespoň 20% že to může být vadným přepínačem přehrávání/záznam.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#7 Příspěvek od EL34 »

Jak může být špinavá hlava, když mu to signál přehrává OK a nahrává špatně? No zrovna u B101 je to vedení pásku problematická věc. Proč asi má kombinovaná hlava ANP935 na svém pouzdru kovovou vidličku pro vedení pásku, kdežto novejší mechanika B7 ji nemá? Ovšem nevíme, jak dobře to přehrává a další kupu věcí.

Víc k tomu psát nebudu. Jsem zvědavý kde bude nakonec závada...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Je vidět , tedy číst , že neznáš . Pro záznam se stejná nečistota projeví 10x víc u nahrávání , než přehrávání . Bod B vidličku u klasického pásku jsem nikdy nezaznamenal . Ne nadarmo "staré" magiče měly mechanickou placku na přítlak pásku na hlavu . Pokud ji nemá , projeví se všechny vady násobně . Asi 30 let tajné věci . :lol: :lol:

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od cputakt »

Naváděcí válečky prodrene skoro na šroub (otočeno) mám obavu na hlavu když to prebrousilo naváděcí válečky

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od cputakt »

Doplním,filc na přítlaku je ale možná mi tahá pásek mimo

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od elektrosvit »

Jestli je hlava probroušená nebo ne snad vidíš, ne? Seřizovací šroubky jsou zajištěné, nebo s nimi někdo kroutil? Jestli ano, pak se nediv...

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#12 Příspěvek od houmr »

A která stopa to dělá?
1-4 ?
A prohodit systémy jsi už zkoušel?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Pokud magnetofon přehrává slušně pásy, nahrané na bezvadném stroji, ale vlastní nahrávka je na okrajových stopách vadná, zaměřil bych se nejprve na opotřebení univerzálky ANP935.
Pokud je na ní viditelně probroušený obdélníček, který se případně směrem nahoru či dolů rozšiřuje, nebo je dokonce v některém systému hlavy okem viditelná, probroušená díra namísto běžně neviditelné 2um mezery, pak bude nezbytně nutné univerzální hlavu vyměnit za novou.
Po výměně okamžitě seřídit hlavně její předozadní a jistě i boční kolmost, současně s kontrolou rovnoměrnosti přítlaku pásku k hlavě.
Okrajové stopy jsou vždy citlivější na vedení pásku, jeho opotřebení i opotřebení univerzálky.

Jak jsi přišel na Teslu Brno?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

sjetou hlavu může přebrousit na kameni a volejíčku, to už popsal starej Hofhans na str. 211 (mgf, jejich udržba a měření) akorát že doba trochu pokročila - od vydání knihy SNTL 1982 - a kdopak by se namáhal s takovou nevděčnou prací nicméně i tak se kdysi bastlilo, v plánovaném nedostatku čehokoliv, ANP935 se v Eltosu sehnat dala ale hlava do bazarového Hitachi, National, Sencor to bylo jinačí kafe
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#15 Příspěvek od houmr »

Tak koukám, že "Tesla Brno" to buď vzdal, nebo závadu našel a nikomu se nepochlubil...
Jinak nevím jestli je to jen u mých kusů, ale připadá mi, že se stářím řada B5 vykazuje ve vedení pásku v páskové dráze větší nestabilitu než řada B4.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“