PWM pro halogen 12V/100W s 4093

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

PWM pro halogen 12V/100W s 4093

#1 Příspěvek od Celeron »

Předělávám tady kámošovi potápěčský videosvětlo s Osram projekční halogenkou HLX 12V/100W. Tyhle projekční halogenky mají životnost jen 20 hodin a nejvíc dostávají na zadek při zapínání a vypínání. Tak mu to chci předělat na rozsvěcení a zhášení přes PWM se kterým vydrží 2-3 x tolik, odzkoušeno na jiným profi výrobku. Protože vypínač byl otočný vačkový, není problém to předělat na potrnciometr a nebo kvalitní trimr a na jednom dorazu nesvítí a otáčením se najede na 100%.
Zapojení je celkem známý, http://www.circuitstoday.com/pwm-motor-speed-controller. Jenže tohle zapojení má mouchu, PWM nejde v plným rozsahu ale cca 3-97%. Prostě na dorazích poťáku jsou úzký jehly, takže ve "vypnutým" stavu to bere cca 80mA proudu i když nesvítí a v "zapnutým" stavu zase světlo nesvítí nadoraz a trochu se hřeje Fet. Kdysi jsem viděl tohle zapojení malininko překopaný a to chodilo opravdu 0-100%. Jenže jsem malůvku někam založil a jsem v riti.... Nemáte k tomu někdo něco? Těch 4093 tu mám celou štangli a dělat to z něčeho jinýho se mi moc nechce když vím, že to s ní chodí.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

Samotný relaxák bude mít ty jehly na výstupu vždycky už z principu funkce. Můžeš je zkusit odfiltrovat vhodným RC článkem (2k2 + 10n?) mezi relaxákem a výstupním bufferem.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

To jako že chceš plynule regulovat jas? Když ji podžhavíš tak, aby nemohl probíhat halogenovej cyklus, ještě jí víc uškodíš.
Nechceš tam spíš jednoduchej softstart?
Obrázek

Nejvíc totiž žárovkám škodí tvrdej proudovej náraz do studenýho vlákna.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Jirka nechce regulaci, potřebuje sofstart. Toto by mohlo chodit ale musí dát Fet na víc Amp. A nebo vybrat nějakej s co nejmenším odporem v otevřeným stavu aby se hřál co nejméně. Přece jen 100W při 12V už nějakej proud potřebuje.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Myslel jsem si to. A asi bude potřebovat decentní chladíček, protože se po dobu asi čtvrtvteřiny bude trand postupně otevírat, takže i hodně topit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

lesana87 píše:Samotný relaxák bude mít ty jehly na výstupu vždycky už z principu funkce. Můžeš je zkusit odfiltrovat vhodným RC článkem (2k2 + 10n?) mezi relaxákem a výstupním bufferem.
No právě, ta úprava s tím základním zapojením něco vyvedla a chodilo to 0-100%. Vím zcela určitě, že všechny čtyři hradla byly za sebou a mezi nima asi nějaký RC členy.
To MetalGold: Regulace jasu mezi 60-100% svitu je podle podpory Osram povolená. Rozsvícení je otočením "vypínače", tedy najetím z vypnuto na 60-100% za cca 1 sekundu.
Větší problém než zastydlej halogenovej cyklus je u 100W HLXů přeražení vlákna zapínacím rázem. To se stává mnohem dřív, než u deklarovaných 20 hodin životnosti.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

No tak tam ten RC člen dej a bude to chodit od 0 do 100%, nebo v čem je problém? :roll:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Ja bych prohrabnul suplik, jestli se vedle krabice s 4093 nenachazi nejaky maly mcu, ktery mi na softstart prijde prece jen vhodnejsi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

lesana87 píše:No tak tam ten RC člen dej a bude to chodit od 0 do 100%, nebo v čem je problém? :roll:
Proč znova vymejšlet vymyšlený? Hodil jsem dotaz, zda to u mě ztracený zapojení někdo nemá. Ty 4093 mám SMD, trochu blbě se s nima něco zkouší na prkýnku.
To MetalGold: Co tam bude čtvrt vteřiny topit? Má to běžet obdélník na cca 500 Hz a měnit střídu od 0 do 100%. Takže Fet zcela zavřenej a nebo zcela otevřenej a tak kolik výkonu se při 8A ztratí na Rds pár setin ohmů?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

To byla reakce na mi-ro, na jeho reakci na softstart, kterej jsem sem hodil. A ten funguje analogově, takže po kratičkou chvíli bude topit - to je daň za jeho jednoduchost. Ale přesto funguje výtečně. Výhoda? Ani po kratičkou chvilku nepůjdou přes vlákno proudový šlupky, jako u PWM.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Celeron píše:...Proč znova vymejšlet vymyšlený? Hodil jsem dotaz, zda to u mě ztracený zapojení někdo nemá. ...
To tvoje ztracený zapojení je zřejmě tohle:
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Díky, na tohle (téměř stejný) jsem narazil při hledání, zapojení s 4093 na netu taky. Tohle je ale analog, to znamená topení. Ale to původní bylo opravdu PWM s 4093.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Tys ještě dneska ráno neměl kafe co? :wink:
Analog to není, je to PWM, mám ho vyzkoušený, chodí 0-100 %.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

lesana87 píše:No tak tam ten RC člen dej a bude to chodit od 0 do 100%, nebo v čem je problém? :roll:
Mám stejný názor. Na prkénku to snad zkoušet ani nemusíš.
Přílohy
pwm.png
(205.64 KiB) Staženo 195 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

forbidden píše:Tys ještě dneska ráno neměl kafe co? :wink:
Analog to není, je to PWM, mám ho vyzkoušený, chodí 0-100 %.
Neměl, na kafe je moc horko a přiznám, moc jsem to schémátko nezkoumal. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“