Trafo s primárem na 220 V v síti 230 V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Trafo s primárem na 220 V v síti 230 V

#1 Příspěvek od Neniu »

Chci si postavit takový jeden zdroj a mám tu na něj velice vhodné trafo. To trafo má však primární vinutí na 220 V, je to staré trafo. A protože chci, aby výstupní napětí z trafa byla taková, jaká mají být, řeším, jak snížit napětí na primáru.

Napadlo mě několik věcí, jako třebas odpor či kondenzátor v sérii s trafem, ale pak mě napadlo, že by nebylo od věci zkusit do série s trafem zapojit druhé trafo ale tak, aby se napětí tohoto pomocného trafa odčítalo od napětí sítě. Pokus dopadl dobře, vlastně výborně, protože všechno funguje úplně super, jen přemýšlím, jakou toto řešení bude mít nevýhodu, krom o něco větších větších ztrát z důvodu dvou transformátorů.

Hlavní trafo má výkon cca 120 VA, z toho usuzuji, že pomocné trafo by mělo mít sekundární vinutí na cca 0,5 A a napětí cca 10 V. Mám to vyzkoušené s napětím 12 V a funguje to také báječně.

Je to zapojeno takto:

fáze - sekundární vinutí pomocného trafa - primární vinutí hlavního trafa - nulák

fáze - primární vinutí pomocného trafa - nulák

Přehlížím nějakou zásadní nevýhodu tohoto řešení a nebo se mi podařilo najít optimální řešení problému s vyšším napětím v síti? Pochopitelně se musím smířit s více zabraným prostorem, co si vezme druhé trafo, a také o něco menší účinností celého vehementu, protože jsou tam prostě dvě trafa.

Přemýšlím, že lepší by bylo použití autotrafa, ale to nemám a asi nebude zrovna laciné ho nechat vyrobit.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

No vidíš, a vymyslel jsi autotrafo, nad kterým tu mnozí bádali :D .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Neřeš to a klidně to trafo použij. O 10% vyšší napětí mu neublíží.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Tohle vubec neres, kolisani v siti muze byt vetsi nez tech slabych 5% a zarizeni se s tim musi vyporadat. Pokudd ne, je blbe navrzene.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#5 Příspěvek od Neniu »

Já vím, že to není nic světoborného, ale právě nenacházím skoro žádná negativa a to se mi moc nezdá, je to prostě divné :-)

Jinak mám trafo se sekundáry 0 - 50 - 100 - 150 - 250 - 350 -550 V a chci si udělat takový malý pokusný zdroj a líbilo by se mi, kdyby ta napětí seděla, proto se snažím srovnat ten primár. Zrovna tak je pak možnost si přepínáním na primáru trochu kompenzovat kolísání sítě. Bydlím na vsi a napětí tu opravdu docela dost kolísá. Sice v rámci tolerance, snad, ale kolísá dost.

Takže nechci řešit to, že by zařízení mělo ty změny ustát, což je pravda, ale jde mi o ta napětí z důvodu třeba i měření. Takže tak.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Kromě toho, že neni nutné rozdíl napětí sítě řešit, neboť takových historických traf je v provozu mnoho, má uvedená koncepce nevýhodu v tom, že se zvýší vnitřní odpor (impedance) takto vylepšeného zdroje. Takže napětí bude o něco víc záviset na proudu. Je to sice procentuálně malý vliv, ale ptal ses na nevýhody.
Další nevýhodou je samozřejmě ekonomické hledisko při velkovýrobě, ale to se tě netýká.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ty napeti na sekundaru jsou uvedene pri jmenovitem zatizeni, naprazdno budou upne nekde jinde.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

A ten primar budes prepinat vzdy, ked niekto zapne/vypne konvicu alebo vysavac?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

termit256 píše:Ty napeti na sekundaru jsou uvedene pri jmenovitem zatizeni...
Nebo taky naprázdno, záleží k čemu trafo sloužilo.
U zakázkové výroby se taky zadává jestli hodnoty platí naprázdno nebo při zatížení. A i přesto má trafo určitou povolenou toleranci, běžně 5%. To se nakonec dá ověřit měřením, ale každopádně se výstupní napětí bude podle zatížení měnit.
Trafo bych připojil jak je, ani při všeobecném přechodu na 230V se toto neřešilo. Rozdíl i při horní povolené hranici napětí sítě 230V nepřekračuje povolenou toleranci napětí většiny spotřebičů 220V. Naopak řada spotřebičů bez problémů snese i vyšší napětí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Jo jo. Nehledě k tomu, že toto "staré" trafo bylo navrženo podle jiných pravidel a rozdíl 10V s ním nic negativního neudělá. Pravděpodobně se ani nebude naprázdno ohřívat . Na rozdíl od moderních traf navržených sice na 230V, ale slušelo by jim spíš tak 190V, aby měla stejné ztráty naprázdno.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#11 Příspěvek od Neniu »

rnbw píše:A ten primar budes prepinat vzdy, ked niekto zapne/vypne konvicu alebo vysavac?
Když to bude potřeba, tak ano. Nebo to za mně bude dělat relátko ;-)

Trafo je Wijdeven ( http://www.wijdeven.com/nl ) a vypadá opravdu moc hezky.

Namátkou změřeno:

Bez pomocného trafa

primár 230 V
sekundár 164 V/0 mA a 160 V / 219 mA
pokud dobře počítám, tak vnitřní impedance je 18Ω

S pomocným trafem

primár 212 V
sekundár 151 V/0 mA a 146 V/ 206 mA
pokud dobře počítám, tak vnitřní impedance je 25Ω

Trafo má dva sekundáry: 50, 150, 350, 450 a 550 V / 200 mA
a 12,6 V / 1 A

Ten zvětšený vnitřní odpor mě nenapadl a je vidět, že se opravdu zvětší. Pro mé použití to nevadí. Díky za upozornění.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#12 Příspěvek od Neniu »

Achab píše: Rozdíl i při horní povolené hranici napětí sítě 230V nepřekračuje povolenou toleranci napětí většiny spotřebičů 220V. Naopak řada spotřebičů bez problémů snese i vyšší napětí.
Jak říkám, být to do nějakého normálního zařízení, tak to tak určitě udělám. Ale já chci to trafo dát do škatule a na ní vyvést ven jednotlivá napětí. A když je možnost je mít hezky v řadě (těch 0 - 50 - 150 - ...), tak proč toho nevyužít, když to jde tak snadno. Chtít to trafo pro libovolné jiné využití, tak není co řešit.

Jinak má pravdu ten, kdo říká, že trafo je naprázdno dosti chladné. Ono je dosti málo teplé i za plného výkonu.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#13 Příspěvek od JiriTom »

Na jaké pokusy potřebuješ tu řadu střídavých napětí z trafa ?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#14 Příspěvek od Neniu »

JiriTom píše:Na jaké pokusy potřebuješ tu řadu střídavých napětí z trafa ?
To ještě nevím, ale určitě se to bude hodit při opravách spínaných zdrojů, nabíječek a tak podobně. A kdo ví na co ještě přijdu.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#15 Příspěvek od microlan »

Na takové případy je daleko lepší něco takového

regulační trafo

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“