Plynový kotel Therm - možná vadné senzory?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

Plynový kotel Therm - možná vadné senzory?

#1 Příspěvek od Serifus »

Zdravím! Máme plynový kotel z roku 1996. Nikdo na něj roky nesáhl. Tohle léto jsem byl nucen udělat generálku, neboť shořelo spínací relé (jedno ze tří) . Vyměnil jsem všechna. V kotli jsou i dva NTC. Jeden podle všeho na teplotu TUV a druhý na topení. Ten na topeni měl odhnily jeden pin a tudíž jsem jej musel vyměnit. Teď kotel zlobí. Někdy nehřeje více,než na 50*, někdy zase na plný výkon. Zkoušel jsem senzory přehodit a to kotel nahodí a topí podle potřeby. Proměřoval jsem oba NTC. Při stejné teplotě se lišily hodnoty o 1 kOhm. Oba by měly být 10 K. Nevím, jestli je to tim novým NTC, ale podle všeho to vzniká na nějaké regulační části, kdy z 80 stupňů nastavených na regulátoru, udělá ve výsledku jen 50 a tuhle hodnotu pak považuje za oněch 80 a snaží se ji furt dosahovat. Samotný tistak je poměrně jednoduchý. Nevim, co z toho by to mohlo dělat. Zkusím z něj vytvořit schéma. Myslíte, že ten rozdíl 1 kOhmu u NTC může hrát tak významnou roli? A jaktoze to někdy jde a někdy ne? Už jsem z toho na prášky. Prosím poraďte!

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#2 Příspěvek od kaja4 »


Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#3 Příspěvek od dj_rizek »

A proč shořelo to relé, elyty jsi kontroloval nebo vymenil? Já měl několik desek z plyňáků a velmi často nefungovaly kuli vyschlejm elytům.

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Serifus »

Děkuji Vám za reakce. PDF prostuduji. Teď dva dny kotel běží jako víno... Nevím no. Měnil jsem jen ten velký elyt. Ostatní mi přijdou v pohodě. Opticky na nich nic není. Ale asi je taky vyměním. Tím se nic nezkazí. Relé shořelo, těžko říct proč. Mohla se tam dostat i voda... Jinak tady je deska řídicí:

Obrázek

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#5 Příspěvek od kaja4 »

Pořádně si prohlédni desku na straně spojů.Bývá na ni mnoho popraskaných pájených spojů,nejvíce u konektorů.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

Opticky kondikom niec nieje. Co si zubar?

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#7 Příspěvek od dj_rizek »

Tohle ale není tvoje deska,na fotce jsou origo relátka a to jedno nevypadá zdravě.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Může to být klidně ta jeho focená před výměnou relé. :wink: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Serifus »

kaja4 píše:Pořádně si prohlédni desku na straně spojů.Bývá na ni mnoho popraskaných pájených spojů,nejvíce u konektorů.
Mrknu. Díky za tip. Vyměním i všechny zbývající kondíky...

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Serifus »

Atlan píše:Opticky kondikom niec nieje. Co si zubar?
Nafouklý kondík snad ještě poznám, ne? :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

To je sice pekne, ale to neznamena, ze tie ostatne su dobre.

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Serifus »

dj_rizek píše:Tohle ale není tvoje deska,na fotce jsou origo relátka a to jedno nevypadá zdravě.
Tohle mě dostalo :lol: :lol: :lol: Fakt je to moje deska. Čestný skautský :D

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Serifus »

rnbw píše:To je sice pekne, ale to neznamena, ze tie ostatne su dobre.
Přesně, jak říkáš. Vyměním je všechny. Je jich tam asi 10. To je v klidu. Jako začátek to stojí za to! :!:

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Serifus »

Jinak jsem objevil princip startování kotle: dělám to takto:

Jsou tam dva senzory, jak jsem psal. Jeden pro vodu, druhý pro topení. Když kotel nechce topit víc, než na 40, i když má nastaveno maximum (což je 80) udělám toto: Prohodím konektory mezi senzorem topení a senzorem ohřívání vody. Pak jen na okamžik pustím teplou vodu a kotel jede na maximum (myslí si, že topí teplou vodu, ale ve skutečnosti to všechno jde do topení). Topí pořád. Po chvíli je potřeba to vypnout, jinak se začne voda v topení vařit ( k tomu nedojde... je tam pojišťovací termistor, který by ho odstavil). Máte někdo nástřel z tohohle pokusu, co by to mohlo být? Je to ta regulační část?

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#15 Příspěvek od dj_rizek »

Serifus píše: Tohle mě dostalo :lol: :lol: :lol: Fakt je to moje deska. Čestný skautský :D
Takže ty sis dal práci při výměně relátek s přelepením štítku čárovýho kodu kterej je tam k ničemu, já bych řek že kecáš navíc Siemens tyhle relé nevyrábí víc jak 12let.

Mlžíš a prd víš, diskuze o tom že kondík je zdravej když není nafouklej dostala mě, nenapsals ani kam jsou připojený čidla, píšeš akorát nesmysly a nic kloudnýho, kromě odporu NTC si nepodal žádnou informaci.

Myslím že multimetr by to chtělo, navíc myslím že zrovna v plynovým kotli by se člověk tvých znalostí hrabat rozhodně neměl.

Pokud neznáš ani funkci NTC tak si opravdu zavolej servisáka, pokud bys otevřel dokument od kaji4 v tabulce bys viděl že 1K rozdíl nebude mít vliv na to aby to netopilo.Navíc NTC maj různý charakteristiky https://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/doku ... ploty.html

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“