Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno]

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno]

#1 Příspěvek od klacek »

zdravím a prosím o radu,

Tento plošňák jsem vykuchal ze spouště na aku-vrtačce(z Lidlu). Součásky, které jsem dal do rámečků, jsou to rezistory? A pokud, jak poznám jejich hodnotu z těch čísel na nich? Lze nějak usoudit, na kolik wattů jsou konstruovány? Aku-pack je na 12V(3x li-on 18650). No a kde se dají takové pidi rezistory sehnat? Pokud tedy vůbec....

Jde mi o to, že ty všechny rezistory(?) jsou asi proražené. Nejsou průchozí. Původní vlastnost spínače je taková, že pomalu když se stiská, tak se vrtačka rozjede nejprve v pomalých otáčkách. Při větším stisku se roztočí rychleji. Bylo to tak v mnoha krocích. Poslední dobou, zpětně jsem si všiml, že ty stupně jsou jen 2 a že se vrtačka roztočí hned rychle. Dlouho mi to nedošlo, že se to takto zhoršuje. Až do dneška. Rozdělal jsem tedy spínač s tím, že ho pročistím. Ale to nepomohlo, takže jsem pomocí baterií a 1.5V motorku zkoušel průchodnost jednotlivých součástek. Motorek se u jednotlivých součástek neprotočil.
Přílohy
P1400214a.JPG
detail IO
(75.22 KiB) Staženo 151 x
P1400215ab.JPG
plošňák
(200.96 KiB) Staženo 210 x
P1400216a.JPG
tato součástka má 3 nožičky a je napájena zespodu plošňáku. Ale nožičky prochází k IO
(99.73 KiB) Staženo 158 x
Naposledy upravil(a) klacek dne 17 pro 2017, 19:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Nemůžeš přece takto zkoušet odpory baterkou a motorkem, změř je běžným multimetrem, ale věř, že jsou na 100% v pořádku.
Např. odpor 683 znamená 68kΩ, 473 je 47kΩ atd....

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Ověřil bych hlavně, jestli není proražený MOSFET a modlil se , aby to tvoje zkoušení článkem a motorkem přežil ten řídící IO. Převelice by mě zajímalo, jakými myšlenkovými pochody jsi k této "diagnostické" metodě došel.

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#4 Příspěvek od klacek »

no právě že běžným multimetrem bych musel ty součástky vypájet(aspoň jednu stranu). A tak titěrnou práci si nechávám až jako poslední možnost. Pokud ale uzavřu obvod přes ten rezistor, a přes motorek, tak přece poznám, jestli vůbec něco ten rezistor "pustí".

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#5 Příspěvek od klacek »

ZAKY, ja jsem nezkoušel motorkem IO, ale jen ty rezistory.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#6 Příspěvek od mkat »

Neviem,ale ja také veci meriam bežne na plošáku-naletované.Len tie súčiastky odletujem pri ktorých mi merák ukazuje bludy.(uplný skrat ,veľky odpor atd. )
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PotPalo »

@klacek: Tak to si skúšal blbo. Keď majú rezistory cca 100 K Ohm, tak ťažko cez ne pohne motorček, to by ani LEDku nerozsvietilo. Princíp je ten, že cez tie rezistory prechádza slabučký prúd, a ten potom zosilňuje v tom IO na impulzy, ktoré otvárajú mosfet, a poháňajú motorček.

Na tej spúšti sa tie cestičky nejako roztlačili, možno sa medzi sebou spájajú, to by vysvetľovalo menej stupňov rýchlosti. Prečisti to špáradlom. Iné miesta na plošnom spoji sú tiež podozrivo vyšúchané, nemôže to tam byť prerušené?
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 01 pro 2017, 17:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Já z toho nějak nemůžu :-( Zkoušel jsi motorkem rezistory (proč, co jsi od toho očekával, říká ti něco Ohmův zákon?) ale ne IO, to jsi ho odpájel, nebo jak jsi docílil toho, že jsi nic nepřipojil na IO, ale na rezistory ano? Třeba ten rezistor 120kΩ vlevo nahoře, co asi tak myslíš, že to udělá, když přes něj připojíš motorek k článku?

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od klacek »

Tak to si skúšal blbo. Keď majú rezistory cca 100 K Ohm, tak ťažko cez ne pohne motorček
Ale ja nevěděl, jaký mají odpor. Ani jsem si nebyl jistý, jestli je to rezistor. Něco znám, ale zdaleka ne všechno. Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit.

Na tej spúšti sa tie cestičky nejako roztlačili, možno sa medzi sebou spájajú, to by vysvetľovalo menej stupňov rýchlosti. Prečisti to špáradlom. Iné miesta na plošnom spoji sú tiež podozrivo vyšúchané, nemôže to tam byť prerušené?
Spojené ty cestičky nejsou a přerušené po cestě taky nejsou. To jsem se díval hned. Spojené být můžou. Ten plíšek, co přes ně jede, má nějakou šířku. A ta je větší, než ta mezera. Kdyby nebyl větší, tak by se na okamžik vrtačka zastavila, neboť by plíšek byl "mezi". Kdyby to bylo někde spojeno, tak by se vrtačka roztočila hned po mírném stisku. Ale ona zabera až když je spoušť zmáčklá skoro na doraz. Ale na samém konci to ještě hodí jednu, vyšší rychlost.



Já z toho nějak nemůžu Sad Zkoušel jsi motorkem rezistory (proč, co jsi od toho očekával, říká ti něco Ohmův zákon?) ale ne IO, to jsi ho odpájel, nebo jak jsi docílil toho, že jsi nic nepřipojil na IO, ale na rezistory ano? Třeba ten rezistor 120kΩ vlevo nahoře, co asi tak myslíš, že to udělá, když přes něj připojíš motorek k článku?
Na jednu "nožičku" jsem dal + a na druhou "mínus". V obvodu baterie+motorek. Pokud je průchozí, což s takovým vysokým odporem asi není, jak tady od vás čtu, tak se musí uzavřít obvod a motorek se roztočit. Proud nemá kudy jinudy jít proti zemi(nebo mínusu), než přes měřený rezistor. Druhým směrem, přes všechny ostatní rezistory a pak přes IO to jít nemůže. Teoreticky ano, ale pokud neprojde ani přes ten jeden odpor skoro nic, tak přes 7 dalších+IO snad už tymtuplem nic.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Tiež môže hnevať motorček, špinavý/zodraný komutátor, má väčší prechodový odpor. Skús tam dať namiesto motorčeku žiarovku (alebo iný motorček, ak máš), či bude plynule meniť svit.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

klacek píše:...a pak přes IO to jít nemůže. Teoreticky ano, ale pokud neprojde ani přes ten jeden odpor skoro nic, tak přes 7 dalších+IO snad už tymtuplem nic...
...Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit...
Té odvahy trochu UBER a na učení hodně PŘIDEJ. Jinak se ti brzo bude motorek točit furt naplno nebo naopak vůbec. :wink:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jezevec »

klacek píše:... Něco znám, ale zdaleka ne všechno. Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit.
Bohužel pro tebe, neznáš prakticky nic. Jinak by tě ani ve snu nenapadlo zkoušet odpory baterkou a motorkem. Napětím té baterie jsi už mohl řídící IO zničit.
Pokud tě elektronika zajímá, v první řadě se nauč základní veličiny a jejich vztahy mezi sebou. A taky jak vypadají vzhledově jednotlivé typy součástek, jejich značení a hodnoty a taky jak se od sebe liší a jakou mají funkci v obvodu.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Počkej si na další akci v Lídlu :wink: . Vzhledem k tomu co jsi uvedl je to ta nejlepší rada..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Vezmu tužku a papír a ten obvod překreslím - Dyk ten šváb nic jinýho, než operák nebude. Navíc ty odpory spolu s tím pofidérním přepínačem simulují potenciometr. Obejdou se bez napařování uhlíkové vrstvy na plošňák.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#15 Příspěvek od misocko »

doma mam parkside brusku a ta ma ako zdroj PWM obycajnu 555 :D

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“