Kazeťák "Internacionál" - napojení bezdrátového mi

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

Kazeťák "Internacionál" - napojení bezdrátového mi

#1 Příspěvek od klacek »

Zdravím

Mám obecné otázky.
1. Chtěl bych napojit bezdrátový mikrofon na tento všem známý kazeťák z první poloviny 90tých let. Synek dostal bezdr.mikrofon na zpěv. V balení je samotné tělo mikrofonu a přijímač s jackem-samcem, který se připojuje do vstupu(zřejmě něco jako Aux IN). Žádné zařízení takové nemám(krom PC, ale na to to připojovat nechci).
Tak jsem otevřel tento nepoužívaný starý kazeťák a napojil to na magnetickou hlavu. Funguje to, ale!
Zvuk je strašně naplno a zdá se mi, že to má tendenci zkreslovat.
Otázka: může to být dáno tím, že síla signálu z přijímače mikrofonu je mnohem silnější, než síla signálu z kazetové pásky(mag.hlavy)?

Na první otázku se ptám v souvislosti s druhou záludností. Ten kazeťák z nějakého důvodu neumí ztlumit zvuk až na úroveň 0. Ta kolečka jsou nadoraz a nic jim nebrání se otočit více. Jsou na "min". Ale i nalazené rádio potichoučku ještě hraje. Nevím, jestli to dělalo od novoty. A při mluvení do mikrofonu(nemyslím toho vestavěného) to řve docela nahlas. Může to být dáno tím, že v tom kazeťáku jsou beztak vyschlé všechny elyty?

No a třetí otázka. Mohou mít zásadní vliv na lidský hlas(jak je slyšet) právě ty vyschlé kondy?

Ptám se obecně, na ESR měřák ještě čekám... Takže kondy do té doby nepřeměřím. Ale v jakési diskuzi jsem četl, že suché elyty mají vliv na výslednou hudbu. Nicméně mluvené slovo může mít trochu jinou potřebu na náročnost zařízení.

Úroveň signálu bych zkusil snížit trimrem, ale žádný nemám a do doby, než přeměřím ty kondy, které si případně objednám, trimr žádný mít nebudu.

Nečekám, že mi zde budete psát konkrétní postupy a že by se hodilo nakreslit schéma :) Mě fakt stačí jen obecné zkušenosti. Třeba se někdo s něčím podobným setkal.

díky

PS-kazeťák má vstup pro sluchátka. Předělal bych to jako vstup z přijímače mikrofonu. Drátky přivedu z mag.hlavy.
PS2. Jiný vstup na zesilovač mne nenapadl. Vestavěný mikrofon, který tam je, by možná byl vhodnější. Ale moc nechápu, jak je to v tom řešeno. Protože ten mikrofon fungoval jen tehdy, když se nahrávalo na kazetu. Použít vstup z mag.hlavy mě přišlo snažší.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Mgf hlava ma vystupni uroven par milivoltu. Tak co blbnes s pripojovanim prijimace, ktery ma vystupni uroven ve stovkach milivolt? Musis to zapojit az za snimaci zesilovac.
Kdybych mel hodne stesti, tak mozna najdu schema Internacionalu, ktere jsem pred asi dvaceti lety prekreslil.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Tohle je taky míněný jakože úplně vážně??

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Kup synkovi ještě repráky k PC za 150 a máš to.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Asi tak nějak, použití tohoto rmgf jako zesilovače nemá smysl.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

. . . a je toho magneťáku škoda
radši do někomu za 150,- prodej, určitě se najde někdo, kdo je sbírá . . .
a za těch 150 si kup, ty repráky k PC . . .

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#7 Příspěvek od Monogatari »

"tento všem známý kazeťák"

Možná jsou tu všichni ostatní jasnovidci, ale já vůbec netušim kterej kazeťák máš na mysli.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Vzhledem k tomu, kolik se těchto lagriců a jejich klonů v devadesátých letech prodalo, bych tipoval, že si spíš neuvědomuješ, že jej znáš: International
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od klacek »

No jasné, je to tento. Můj je sice černý, ale to je jedno. Myslel jsem tento kazeťák, který jsem předpokládal, že budou znát všichni. Nevadí. Michale22, děkuji ti za odkaz.

Myslím, že ten nápad s těmi pc bednami je dobrý. Odpoledne to vyzkouším na těch svých. Mám už přislíbeny jakési fakt jednoduché pc bedýnky, tak uvidím, co to je zač. Bo prý stály "stovku". Kazeťák prodávat asi v nejbližší době nebudu, bo synek začal poslouchat rádio na tom kazeťáku....

zatím všem děkuji za názory a rady

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#10 Příspěvek od Charos »

Schéma jsem kdysi stáhnul z Táni, je tam jako AK-21.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Já jsem do něj kdysi dávno vnější nf vstup dělal - ale vyřešil jsem to tak, že jsem zneužil AM rozsah rádia a DIN-5 zásuvku s vestavěným vypínačem, kterej mi při zastrčení konektoru odpojil výstup z AM tunerový části od následující části s NF korekcí a zesilovačem. Příslušnej konektor jsem normálka přišrouboval na zadní stěnu zhruba do míst, kde jsou na horní stěně regulátory hlasitosti - a na střeva napojil stíněným kabílkem. Léta mi tak hrál v dílničce a v nouzi se dal použít jak jako zdroj signálu, tak i jako sledovač ...

A bacha - existovala i ojebaná verze jen s monofonníma střevama. Byla ve stejný skříni a zvenku se dala rozpoznat jen podle toho, že u regulátorů hlasitosti neměla nápis "Volume Right/Left", ale u jednoho bylo "Volume Min/Max" a u druhýho "Tone" - a neměla ten 3-pásmovej pidiekvalizér. Osazení bylo taky jinak - místo švábů Samsung KA2221 atd. tam byly nějaký úplně jinačí, monofonní. Větvákům na tržnici to bylo buřt, co prodávají, za litr sekali oba dva jak se jim to hodilo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Verzí bylo povíc. Já osobně jsem měl stereoverzi (koncák KA2206B), ale bez korekcí, ty jsem si tam potom dodělal, s otočnými potenciometry.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Měl jsem černý, jmenoval se Fugison. Měl jen dva potenciometry hlasitosti, žádnou tónovou clonu ani ekvalizér.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Čau. Na připojení externího vlezu schéma nepotřebuješ. Stačí se napojit "před potenciometr hlasitosti" na přepínač "tape/radio" a v jednoduším případě navolit "TAPE", pustit play a vymáčknout pauzu na jedné z kazetových mechanik. Když výstupy provedeš káblíkama , můžeš je protáhnout škvírama v bateriovým prostoru a nemusíš do toho stroje vůbec mechanicky zasahovat. Až to děcka přestane bavit, káblíky odpojíš a vytáhneš. Budeš mít Internacionála v původním stavu. Samozřejmě i já doporučuji ty různé PC repráky, nebo ty přenosný Bluetooth, který mají povětšinou i audio vlez - něco jako LAMAX BEAT Street ST1 by, či SENCOR SRD 215B (má audio vlez)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Když už jste se do toho s takovou vervou pustili - taky jsem to jednou či dvakrát zkoušel - s využitím konektoru DIN5 s přepínacím svazkem z B115, který je tam použit na L vstupu pro mikrofon.
Jenže přepínací kontakt na zásuvce je jen jeden, tak jsem použil přepínání diodama GAZ51 a stejnosměrným napětím podle kteréhosi staršího RK, kde je celé to číslo věnováno podobným spínacím obvodům s diodami i tranzistory.
Na střep dané ceny to bylo poněkud překombinovaný, ale se vstupem do přepínače tape-radio to fungovalo velmi dobře. Je tam už zesílený signál ze snímacích zesilovačů i z rádia na úrovni přibližně stovky mV.
Dneska bych na to použil plastovou hranatou zásuvku jack 3,5 stereo do DPS, se dvěma přepínacími kontakty /vyráběla je i Tesla!/ a bylo by vymalováno i bez diod a komplikací.
Verzí bylo mnoho, nejen barevných, ale i s různým stupněm ojebávek. Od AK-21 až po AK-27. Ten poslední v kanárkově žlutém provedení tu ještě někde celý leží.
Totiž - ty kanárkově žlutý i červený vůbec nikdo od rákosů nechtěl, tak jsem tam vlítnul a ukecal s nima odběr deseti těch žlutých výhradně na díly, za dvě stovky kus! :D Musel jsem slíbit, že nic nebudu reklamovat :D
Jeden celý jsem si nechal. Je to celkem slušný, neojebaný stereo a s docela dobrým rádiem, konec KA2206 myslím, nebo LA4183.
Akorát je teda neskutečně ohavnej, vypadá to trochu jak velká nasraná vosa - žlutá kastle, černý mřížky repráků a černý knoflíky. No hnus :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“