Magnety

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Magnety

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, zkoumal jste někdo jestli je větší přídržná síla magnet na magnet a nebo magnet na "měkký" železo? Případně o kolik? Konkrétně mě jde o niklované válcové průměr 6 výška 4 mm, póly jsou na rotační ose. Jestli to je neodym nebo samárium-kobalt netuším ale neodym se nikluje proti oxidaci.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Bez důkazu si myslím, že dva magnety se budou držet větší silou než jeden magnet na kusu železa.

Obdobně očekávám, že dva elektromagnety, které budou oba zapnuté, se budou držet větší silou, než kdyby jeden z nich byl vypnutý.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Díky. Jenže jak zjistím B (magnetická indukce) a M (magnetizace A/m, to snad ví jen výrobce)?
Koukám, že si na dva magnety přilepím nějaký upevňovací háčky a budu za ně tahat přes mincíř.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

Souhlasím s Habesanem.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Já bych řekl, že to bude stejné. Pokud tím železem nebude plech nedostatečné tloušťky.
Jenom nevím, jestli dobře chápu ty póly.
Pokud je na každé /rovné/ straně kolečka jeden pól, a takový magnet bude na železe, indukční čáry půjdou vzduchem polovinu dráhy oproti dvěma magnetům na sobě, tudíž ve vzduchu bude pořád stejné magnetické napětí - shodná síla.

Pokud ovšem budou póly na plášti těch koleček, půjde o uzavřený magnetický obvod, pak za předpokladu, že magnetická vodivost magnetu a železa bude podobná (což teda netuším), budou dva magnety na sobě držet přibližně dvojnásobnou silou oproti jednomu magnetu na železe.
(Viz Habesanova úvaha o elektromagnetech)

Není problém udělat pokus. Položit magnet na železo, na ten magnet ještě jeden - a potáhnout, co se pustí dřív.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Otázka by měla spíše znít, jestli dva magnety při sobě unesou víc železa než jeden magnet. A k původní jen to, že pokud je tam působící síla dvou magnetů místo jednoho, tak je logické, že přitažlivá síla těch dvou magnetů bude větší než jen jednoho. Pokud o tom chcete diskutovat, tak si představte rovné podmínky, tzn. 2 magnety vždy o rozměrech 15 x 20 x 5 mm a k tomu to železo o stejných rozměrech!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

Jenomže to železo velmi pravděpodobně bude větší než ten magnetek. A na tom záleží.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Udělal jsem Kremikuv pokus ale podmínky trochu jiný. Navštívili mě zase ti reverzní ufouni a ty popsaný magnety sebrali. :roll:
Vzal jsem dva obdélníkový magnety 30 x 7 x 2 mm na sobě přicvaklý na dílenskej svěrák. Pokaždý dřív povolily magnety mezi sebou. Ale bude to spíš tím, že plocha kovadlinky svěráku je podstatně větší než plocha magnetů a siločáry spodního magnetu jsou kratší do ty okolní plochy kovadlinky.
Když jsem vzal soustružnickej vidiák, kterej má držák širokej jako ty magnety, tak se to obrátilo, vždy povolil spodní magnet na železe. Zkusil jsem i odrápat barvu na kudle aby se zmenšila vzduchová mezera a stále stejný.
Takže to vypadá že dva magnety na sobě drží víc, než na stejný ploše železa.
To jsem zvědavej, kde se ty magnety objeví. Určitě jsem na ně před pár dny koukal. Asi se k něčemu přicvakly a jsou kdoví kde...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Kremik píše:Jenomže to železo velmi pravděpodobně bude větší než ten magnetek. A na tom záleží.
No a není to fakt jedno? To železo prostě žádný magnetismus nemá! Je pouze magnetické. Samotné dráty tě taky nekopnou, když v nich není elektřina. :wink:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Tak samozřejmě záleží, na co ty magnety použiješ :-) Obvykle se magnet dává na větší plochu železa. K čemu to chce Celeron, neprozradil.
Definuj pojem "není elektřina". Samotný dráty mohou pokopat celkem dost :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Volně položený CYSY 3x2,5 na stavbě ti pro zábavu snad stačí. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše: K čemu to chce Celeron, neprozradil.
Je to na snadno rozebíratelný spojení dvou dřevěnejch věcí. Prostě se 6 mm vrtákem svrtaj otvory a vlepí magnety. Zajímalo mě, zda je větší přídrž magnet-magnet či magnet - železná 6 mm kulatinka. Jednoznačně víc drží při stejným průměru magnet - magnet, odzkoušeno pokusem.
Howg!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#14 Příspěvek od LADER »

Koupil jsem magnetky o průměru 10 mm a tlouštce 1 mm. Takový mrňavý, pochromovaný, mám s nima přilepený papíry s poznámkama na lednici.
Dva magnetky od sebe odendám pouze tak že s nima šoupu po sobě až se dotýkají hranou a pak je od sebe odtrhnu. Jinak to prostě nedokážu, jsou na mě moc silný.
Mimochodem, když jeden přimagnetuju nahoru na futro, tak udrží činku o 1.25 kg aniž spadne a to nedrží na plošce, protože činka je zaoblená. Kdyby to bylo na plošku, tak udrží určitě víc. No a futro i činka jsou natřený barvou, kdyby to bylo kov na kov, tak to udrží taky víc.
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“