Krokové motorky z CD/DVD - zapojení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Krokové motorky z CD/DVD - zapojení

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek. Dá se nějak dopátrat jak správně zapojit krokové motorky z PC mechanik? Případně jak poznám, že jsou zapojeny správně?
Jeden jsem našel. Měl by být zapojený takto:
Obrázek

Druhý má zapojení do čtverce a žádný popisek na něm není. Zapojený ho mám, jede, ale zdá se mi, že nějak moc hřeje...
Poradí někdo? Nebo to mám nechat tak...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Co nemas merak? Zmeraj cievky a mas to. Dolezite je aby cievka A bola pripojena na svorky A.
Hlavne aby si to nepripojil tak ze cievka A bude mat jedden koniec na B a druhy na Acku.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#3 Příspěvek od Rellik »

Měřák mám, ale šlo mi spíš o ty + a - jestli to musí být nějak symetrické nebo je to "orientační" a zapojí se to jen tak aby to šlo na "správnou" stranu"...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

Rellik píše:je to "orientační" a zapojí se to jen tak aby to šlo na "správnou" stranu"...
- odpovedal si si sam
nepustas tam velky prud ked sa to prilis hreje?

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#5 Příspěvek od Rellik »

Ok, tak tedy +- vyřešeno. Myslel jsem, že je to nějak závitově řešené podobně jako trafa... Je to mé první zapojení krokových motorků, tak jsem to nechtěl hned odpálit... :) Jinak mám nastaveno 5V/1A. Přičemž u té 1A mi to zdroj omezí na napětí na cca 4,4V. Pokud bych chtěl plných 5V, tak jsem na cca 1,5A....

Jinak díky za odpověď... :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Kup si za pár kaček driver pro 3D tiskárnyhttps://arduino-shop.cz/arduino/1133-mo ... 80500.html a nemusíš nic řešit, stačí posílat na jednu nohu signál STEP (krok) a na druhou signál DIR (směr).
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#7 Příspěvek od Rellik »

Drivery mám vyrobené z l293d http://rellik.rajce.idnes.cz/CNC_plotte ... 175233.jpg Chtěl jsem hlavně zjistit, jestli to připojuju správně. Jinak na arduino mám koupený i celý řídící cnc shield.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

L293 by som nenazval driverom. Je to obycajny h most bez snimania prudu absolutne nevhodny na budenie bipolarnych motorov.
Pouzi to co ti radil kolega.

A doporucujem nastudovat ako a cim sa riadia bipolarne motory.
P.S. prud 1A je pre tak 5krat vecsie motory ako mas ty.
Pre tieto odhadujem tak 100mA za max.
A radsej uz to na ten H most nepripajaj lebo ich spalis.

Inakza 40E bysi mal 2x40cm lineareplus skrutky, za dalsie 20E 20x20matros 2,5m
Za20 ktokace 2ks.
Tak ze za 100E komplet len zosrubovat a troskanarezat.
Pripadne 15E ak by si chcel Zko a vrtat cnc plosaky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

No jestli máš koupenej klasickej CNC shield V3.0 tak na něm jsou přece 4 pozice na drivery , co jsem doporučil. https://blog.protoneer.co.nz/arduino-cnc-shield/
Ten H-most, co používáš je tak na naučení jak generovat fázový signály pro bipolár ale pro praktický použití je to úplně nalevačku. Jestli si s tím chceš takhle hrát dál, dej aspoň pro každej do napájení proudovej omezovač třeba s uA7805 ať si neodsmahneš krokáče nebo H-most, kdyby ses seknul a zažvejkl by se soft a třeba šly dva signály pro most proti sobě. Společný omezení proudu z labor zdroje pro oba najednou to zcela neřeší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#10 Příspěvek od Rellik »

Jo přesně ten první mám.
Tu desku s těmi L239D jsem dělal, než mi přišlo tohle. Jinak jsem to dělal víceméně podle návodu https://create.arduino.cc/projecthub/Yo ... ter-95019d
To co mám už předělávat nebudu. Měl to být jen pokus o funkčnost zařízení do smaltovny. Celkové "CNC" bude s rozsahem cca 500x500mm...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

na těchto "pohybovadlech" jsou jen dvě samostatný cívky, proto 4 konce. Pokud se Ti s tím daří pohybovat, tak to krmíš dobře, akorát nejspíš do toho pouštíš víc, než na kolik je to stavěný. Další věc je to, že originál to slouží k tomu, že to hejbá laserovou hlavou CD/DVD/CD-ROM mechaniky, nebo hlavičkama v disketovce. proto od toho nejde moc očekávat.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#12 Příspěvek od Rellik »

Tak hýbat se to hýbe podle představ... https://youtu.be/7LQHQtxa4XM Zkoušel jsem ubrat A, ale to už se se mnou nebavilo servo... No jako pokud to bylo nicméně úspěšné. Teď budu řešit "dotace" na tu větší mašinu... A to pak buď seskládám z dílů, nebo koupím celou stavebnici... Bude to laser na řezání papírových šablon... Jen to bude chtít asi "neobyčejný papír"... :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Chodí ti to slušně. Psal jsi to sám, nebo jsi to někde stáhnul? Data ti to žere v G kódech nebo jinak?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#14 Příspěvek od Rellik »

o dva příspěvky výš je odkaz odkud jsem čerpal... ;)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“