Stavebnice voltík 3 (přesunuto)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Stavebnice voltík 3 (přesunuto)

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Nevím kam to zařadit. Koupil jsem si stavebnici voltík 3. Nerad poruším záruční podmínky. Ale nemám rád obyčejný baterky kvůli vytečení. Ve stavebnici je rozvedeno napájecí napětí a navíc je tam zapojen stabilizátor LM317 který ale není vyveden. Potřeboval bych poradit s externím napájením ze sítového zdroje.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Tam se vkládají 4 tužkovky z boku jako u dvojky? Připoj krokosvorkami zdroj stabilizovaných 6 V na kontakty baterií a nemusíš dělat žádný zásah, který by porušil záruční podmínky. Nejlepší by bylo použít laboratorní zdroj s proudovým omezením.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#3 Příspěvek od JoDiK »

Tak tam nedávej obyčejný, pořiď alkalický (ale ne ty nejlevnější od vietnamců) a nic ti nevyteče.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Mně do něj nevytekly ani obyčejné, vždycky jsem je radši vyndával. Časem se panel na straně bateriového prostoru začal rozlepovat, a tak jsem jej oblepil izolepou.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#5 Příspěvek od JoDiK »

elektrosvit píše:Připoj krokosvorkami zdroj
Profíci tohle udělají udělátkem ve tvaru monočlánků, který se vloží místo baterek a do toho udělátka vede kabel z adaptéru...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Tak ať si Superpavel udělá udělátko a bude to mít profi. :D

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

JoDiK píše:
elektrosvit píše:Připoj krokosvorkami zdroj
Profíci tohle udělají udělátkem ve tvaru monočlánků, který se vloží místo baterek a do toho udělátka vede kabel z adaptéru...
Úžasné :roll: .
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

:lol: Udělátka by musela být 4, protože otvory do šachty jsou krátké, delší předmět než tužková baterka tam nejde strčit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ale prd - stačí "udělátko" jen jedno - o velikosti tužkovky. To se založí jako poslední pod dvířka. Předchozí 3 kusy zasunutý do šachty nahradí obyčejná kulatina z izolantu - stačí tvrdý dřevo - nařezaná na rozměr tužkovýho článku, provrtaná v ose dírou Ø3-4mm a do ní navlečeným Cu drátem odpovídající dýlky. Na "udělátko" se přivede 6V (na každej konec jeden pól) a ty 3 zbejvající fungujou jen jako "nástavce" toho příslušnýho pólu tak, aby vedení dosáhlo až na dno šachty na původní kontakt pro krajní baterku. Pokud je šachtice z izolačního materiálu a nehrozí v ní zkrat přes boční stěny, udělal bych ty "atrapy článků" úplně jednoduše z nějaký kulatiny celokovový ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

Však jo, takhle jsem si to představoval- pořád se tam ale musí nastrkat 4 předměty. Šachta je z papíru, takže nástavce mohou být kovové.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Každopádně - ať už se to bude napájet pomocí "udělátoru" ve tvaru tužkovky a několika "hluchejch prodlužováků", nebo kabelem s krokodýlkama na konci, VŽDYCKY SE MUSÍ POUŽÍT BEZPEČNEJ ZDROJ = takovej, kterej zajišťuje bezpečný galvanický oddělení od sítě, bezpečnost i v případě poruchy (dostatečná síla vnitřní izolace, dostatečný izolační mezery mezi primární = síťovou a sekundární = nízkonapěťovou částí atd) a hlavně s nezáměnnýma konektorama - prostě aby se tuplem vyloučila nehoda v podobě průniku 230V na stavebnici, která je určená pro obsluhu naprosto neznalýma osobama = dětma, tudíž je potřeba zajistit ne 100%, ale aspoň 1 000 000% bezpečnost ...

Takže žádnej "adaptér z čínský nabíječky na mobil" - ani "trafo do zdi z tržnice". To jsou nejlepší cesty k tomu, jak si zranit děcko ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Za sebe můžu doporučit jednu věc - dejte malýmu dítěti dva dráty s 12V a relátko a nechte ho, ať si cvaká cívkou. Většinou se stane, že dostane nechtěně ránu od rozepnuté cívky, lekne se, ale od té doby si navždy pamatuje, co je to "kope".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Já jsem těm mým dal podržet nabitý kondík :lol: . Taky to fungovalo.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tam jde o energii, aby jsi jim neublížil. Nabitej elyt není dobrá cesta, leda by jsi to předem spočítal. A má to, zjednodušeně řečeno, jinej průběh proudu tělem.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 19 led 2018, 22:01, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

A jste si jistí, že je Superpavel děcko? Píše, že si koupil Voltíka pro sebe. :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“