Arduino - relé modul - externí napájení [vyřešeno]

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Arduino - relé modul - externí napájení [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím,
řeším teď zapojení relé modulu k arduinu. Konkrétně napájení. Modul jde napájet buď přímo arduinem, nebo externě. Jde o to, že výstupní napájení arduina je limitováno nějakými mA, což odběr relé může přešvihnout.
Proto chci napájet ty relé externě. Respektive z jednoho zdroje, ale odděleně.
Co jsem hledal, tak jsem našel jen zapojené ty relé moduly úplně jiným zdrojem. To bych přisuzoval tomu, že arduino je napájené pouze pokud je připojeno s PC přes USB. Já ale budu mít naprogramovaný modul (NANO), který bude fungovat bez připojení k PC a tudíž taky z externího napájení. Blbě se to popisuje, ale snad mě někdo pochopí. Z externího 12V zdroje budu napřímo napájet arduino (má svůj stabilizátor). Z toho samého externho zdroje chci udělat odbočku s dalším stabilizátorem, který bude napájet relé modul. Z toho plyne, že GND arduina i relé modulu bude společné. Bude v tom nějaký problém, nebo to bude OK?
Více asi prozradí přílohy...
Díky za případné odpovědi...
Přílohy
IMG_20180203_111223.jpg
Má představa o externím napájení relé modulu...
(51.15 KiB) Staženo 292 x
OptoRelay4X_Wiring.jpg
Schéma zapojení co jsem našel... (nejen toto)
(58.09 KiB) Staženo 287 x
Naposledy upravil(a) Rellik dne 03 úno 2018, 16:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

V principu je to spravne, ale ja Arduino radeji netrapim a cele jej napajim 9V.
Vstup IN a Vcc na desce rele obsluhuje optrony. Na jejich vystupu je pomoci GND spinane rele proti externimu Vcc.
Edit: optron privadi Vcc pres odpor do tranzistoru a ten pak spina GND do rele...
Naposledy upravil(a) Cowley dne 03 úno 2018, 13:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Neměl by s tím být žádný problém. I proto, že je ovládání relátek odděleno optočleny.
Podobnou desku jsem před pár lety vytvářel pro známého, pro použití s Raspberry. Oddělovací optočleny jsem tam nepoužil, fungovalo to v pohodě, napájení bylo taky ze společného zdroje, relátka měla vlastní stabilizátor.
Nebyl s tím žádný problém, funguje snad dodneška.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#4 Příspěvek od Rellik »

Super díky za potvrzení mé domněnky.
Teď mě ještě napadlo, že bych touto "odbočkou" mohl napájet i displej 20x4, který bude svítit pořád a bude na něm stále něco vypsáno. Tam by snad taky neměl být problém pokud k arduinu připojím jen SCL/SDA ne?
Jinak tam bude jen pár tlačítek a RTC. Další žádné větší odběry, ty budou právě řešeny těmi relátky, pro což je tam i těch 12V, které žádají další spotřebiče spotřebiče. Jedno z relé pak bude spínat přímo i 230V zásuvku. To jen tak pro doplnění infa...

EDIT: tak jsem vyzkoušel to externí napájení i u toho LCD. Funguje to i tak, takže tuto debatu bych tímto ukončil... :)

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#5 Příspěvek od BigSandy »

Kontrolní otazka.
https://www.aliexpress.com/item/33053774959.html

Na jakem principu funguje 1 relay modul?
Všechny ostatní jsem už doma měl.
Je tam optočlen přes který se da rele sepnout i s 3,3V přes ESP8266
U 1 relay modulu optočlen není.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

BigSandy: dělají se jen s tranzistorem a také jako ostatní s optronem.

tranzistor
optron

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“