Rada ohledně aku do vysavače Ergorapido

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Rada ohledně aku do vysavače Ergorapido

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Máme doma Elektrolux ZB2904 ve kterém po letech používání odešly Li-ion akumulátory. Vzhledem k tomu, že vysavač je hojně používaný a pořizovací cena nebyla zrovna nízká, vyplatilo se do něj pořídit novou sadu akumulátorů. Zatím jsem je neměnil, ale vím, že ve vysavači jsou aku zapojeny natvrdo do serie bez nějaké "ochrany".
Otázka zní: Mělo by cenu pořídit ochranný obvod a namontovat nové baterie přes něj nebo je toto řešení zbytečné? Slibuju si od toho hlavně balancování článků při nabíjení a tím pádem i prodloužení životnosti. O nabíjení a podvybití se předpokládám postará původní elektronika vysavače.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

A jak jsi přišel na to, že ve vysavači není balancér + ochranné obvody?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Ochranné obvody určitě ano, ale balancování tam není, baterie je připojena pouze dvěma vodiči.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Jaká baterie? Jako bateriový blok? Tak tam ten balancér bude hezky zašitý. Samozřejmě, že to bude připojené vždy jen dvěma vodiči, ale co je za nima?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Tam nie je ziadny blok - 3 clanky su spojene dokopy a zvysne dva su na inom mieste vysavaca (aby nemusel byt velmi velky).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Jednotlivé články jsou zapojené v sérii (18V) a z jednotlivých propojů jdou tenké vodiče na MB (balancer). Z první ho a posledního článku jdou silné, pracovní vodiče. A napasovat nové články s bodovanými pásky do původních gumových
lůžek, otočit tak aby pásky smerovaly správným směrem, připájet vodiče, přetáhnout smršťovačku a zase to celý sesadit je neskutečný vopruz.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

Opět jsem ze sebe udělal ukázkového 🤐, takže se dodatečně omlouvám za zasírání fóra.
V neděli jsem si udělal čas a akumulátory vyměnil. Vysavač samozřejmě balancer má, jen jsem si těch tenkých drátků při první pitvě nevšiml, takže dobastlovat tam cokoliv jiného je nesmysl.
Přesně jak psal mi-ro, výměna baterek je neskutečný opruz, kdo nemá zdravé nervy doporučuji toto svěřit firmě a raději zaplatit několik stokorun za práci.

OT: Nedalo mi to a ze zajímavosti jsem rozebral i druhý o mnoho levnější vysavač z lidlu, který mám také doma. Je to jen 12V, ale světe div se i tam je balancer už z výroby.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“