stabilizator 220V 50Hz

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

stabilizator 220V 50Hz

#1 Příspěvek od samec »

Doma mam stabilizator napatia 220V 50Hz a rad by som vedel, ako funguje.
V roku 2005 som skusal stastie na nejakom fore, ale bezuspesne.
Tu je popis v html ktory som v 2005 za tym ucelom vytvoril.
http://www.anarchitekt.szm.com/stabilizator.html
Stretol sa s tym zariadenim niekedy nieto?
Moze to vobec fungovat?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

Viděl jsem to před x lety u jednoho kamaráda. Bydleli hned vedle trafa a kolísala tam nějak elektrika tak přes to měli zapojenou televizi. Dále jsem to nikdy nezkoumal. Taky to byla německá výroba.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Rychle bych se toho zbavil. (sběrný dvůr) Minimálně toho kondenzátoru tam - je v něm PCB.
Vypadá to na rezonanční stabilizátor. tady jsme jeden čas provozovali stabilizátor, který využíval autotransformátor s přepínáním odboček pomocí pár relé ovládaných komparátory.
Ferorezonanční stabilizátor je popsán zde:
http://slaboproud.sweb.cz/elt2/stranky1/elt038.htm

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Regulátor Tesla s trafem a relé byl například ARN400F, popis je v AR - A11/1987 strana 409. Hodnocení taky není moc příznivé. Během let se jich vyrábělo víc typů, vzpomínám si jenom na ARN400 a ARN75.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Hlavním průserem tohoto regulátoru bylo to, že umožňoval i mírné zvyšování napětí, pokud bylo v sítí trvalý podpětí. "Aktivovalo" se to jedním z těch dvou tlačítek. Pokud se to při běžném napětí nechalo zapnutý, ten regulátor dával cca 320V. Je zvláštní, že to tý naší Colorce ani moc nevadilo.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Německý regulátor Stella 300-1 znáte? S tím "magickým okem"? :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Ten měl známej. Byly v tom dvě žárovky vedle sebe. Jedna byla napájená konstatním napětím a druhá z výstupu. Uživatel měl za úkol docílit toho, aby svítily obě stejně - ukazatel byl rovnoměrný kolečko. Dociloval toho přepínačem z moc polohama. přepínalo to asi výstup z autotransformátoru, nebo co. Vnitřek jsem nezkoumal. Koukal na televizi, občas vstal a přepnul to, aby bylo zase "dokonalý kolečko".

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Artaban001 píše:Vypadá to na rezonanční stabilizátor.
...
Ferorezonanční stabilizátor je popsán zde:
http://slaboproud.sweb.cz/elt2/stranky1/elt038.htm
Vdaka, to bude presne to. Len je to inak zapojene.
Podla gugla je variaci na tuto temu velke mnozstvo. Nenasla by sa niekde k tomu rozsiahlejsia teoria? Podstatu som myslim pochopil, ale zacina ma to zaujimat.
Artaban001 píše:Rychle bych se toho zbavil. (sběrný dvůr) Minimálně toho kondenzátoru tam - je v něm PCB.
Tak to by mohol byt dobry poctivy jedovaty kondenzator, ci nie? :) Lebo vacsinou nove EKO technologie za vela nestoja.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jenys »

Kdysi jsme měli doma kvůli podpětí ten přesytkový stabilizátor v bakelitové krabici. Bylo to v šedesátých letech a naše telka Rubín 102 s podpětím měla dosti problémy. Tehdy tu byla elektrika v dost mizerném stavu v obci a tak otec někde koupil stabilizátor. Byl pěkně těžký, bodejť ne, trafa, přesytka a končím, též ten bakelit.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ono tehdá, když polovodičová technika na regulaci velkých střídavých proudů byla doménou průmyslu a dřívěji ani to ne, tak to jinak nešlo. Výroba ferorezonančního stabilizátoru byla popsaná v jednom ultra starým amáru. Zkusím to najít a hodit to sem..

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jenys »

Já ho nějak neprozřetelně asi vyhodil, už ho nemůžu najít. Zkusil jsem ho najít na Googlu, ale nějak mi to nejde, asi dávám blbej dotaz. Jsem už ospalej, tak to zkusím zítra. Mám dojem, že to byla československá výroba.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Tady máš něco o tom z úvodu vlákna - kdyžtak si to prožeň přes překladač:
https://www.radiomuseum.org/r/schwermas ... nze_v.html
https://www.radiomuseum.org/r/schwermas ... ze_vi.html

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#13 Příspěvek od milous2 »

Zdravím. Sice by to mělo patřit do vlákna " Co jste si přinesli ze sběrného dvora ", ale tématicky asi sem.
Dneska, při návštěvě SD jsem tam objevil tento "stabilizátor". Vypůjčil jsem si ho na prozkoumání. Foto dávám z netu.Je to přesně on. Znáte ho někdo ? Používal ? Má to dnes ještě nějaké uplatnění ? Váží to 22. kg :lol: Uvnitř to vypadá "zachovale" Kdo ví -odpoví. Děkuji.
Přílohy
stabilizátor síťového napětí.JPG
(42.21 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Těchto Křižíků moc nebylo. Nejvíc bylo těch ferrorezonančních bakeliťáků - pro televizory vyhovovaly.
Ta ručně regulovaná Stella 300 je taky znouzectnost na enderácký způsob. Ale umí zase nastavit 300W výstup v poměrně širokém rozsahu, od 190 do 280V. On to není ani tak stabilizátor, jako spíš regulační autotrafo na konci rozsahu. Mohlo to být vhodný pro místa s trvalým přepětím, nebo spíš podpětím. Většina starších čbtv už na 190V nechtěla fungovat.

Nemáte prosím někdo schéma té Stelly? Rád bych ji pustil dál, ale napřed ji chci dát do pořádku. Myslím, že je tam spálená jedna z těch žároviček a druhá je asi na moc vysoký napětí. Ale jinak trafo a přepínač fungujou.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »


Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“