Dnes jsem objevil Ameriku - tranzistor (rozděleno)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

Dnes jsem objevil Ameriku - tranzistor (rozděleno)

#1 Příspěvek od jurassEb »

Jsem inženýr, pravda ne elektro, ale mám za sebou elektro prumku a základy elektra na VŠ. Tranzistory jsem za svůj život probíral několikrát, zajímal jsem se o ně už od dob voltíka, proto jsem taky šel na elektro střední, abych tomu všemu víc rozuměl. Pamatuju si na různé memorovačky typu zapojení tranzistoru SB, SC, SE, jejich vlastnosti v odrážkách, popis děrové vodivosti, NPN přechod, učení se zpaměťi schémata.

Dneska jsem se náhodně dozvěděl tajemství, když jeden elektroznalý člověk rozebíral zvolení správného odporu k bázi. (asi to musí být tajemství, když to vím až teď) Když připojím na BE zdroj napětí a odpor u báze nastavím tak, aby do ní teklo 2mA, tak nehledě na výšku napětí na CE, bude mi CE procházet 200mA pokud koeficient zesílení je 100. Tranzistor takto zázračně v podstatě stabilizuje proud.

Moje elektro prumka střižená informatikou byla tzv. "eltitní" škola, na kterou se vždy braly jen ty nejlepší děti ze ZŠ. V přijímačkách z matematiky a fyziky jsem byl tuším umístěn jako 18., celkem brali 90 dětí, a hlásilo se jich tam asi pár stovek. Takže jsem nebyl blbý a jsem hodně zvídavý. Dám ruku do ohně, že z mých 30 spolužáků nebude znát tuto vlastnost tranzistoru rovněž ani jeden.

Českému školství zdar a pěkný podvěčer.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Tak nevím jestli se smát nebo plakat...

Je to již nějaký čas, co jsem se snažil nějak rozumně omezit maximální proud na USB portu.
Vrazil jsem tam do + pólu PNP tranzistor a odporem proti zemi nastavil proud. A fungovalo to, ale jen do doby, kdy došlo k takovému přetížení, že tranzistor nebyl otevřený úplně, asi na něm bylo nějaké napětí (polovina?) a rozhodl se přestat spolupracovat :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

To už musí být docela výkonný tranzistor, když při proudu báze 2 mA se ještě chová, jako zdroj konstantního proudu.
Co to máš za typ?
Běžný univerzální tranzistor malého a středního výkonu (tak do kolektorové ztráty 1 W) mívá statické proudové zesílení ß>50 (ale také 900), to by znamenalo kolektorový proud nejméně 100 mA (tedy až 1,8 A, pokud takový proud a výkonovou ztrátu snese). Při tomto proudu má takový tranzistor do zdroje konstantního proudu už zase dost daleko. Pravda, se změnou napětí na přechodu kolektor - emitor se chová jako větší odpor, než by vycházelo z Ohmova zákona, ale proto, aby se choval, jako zdroj konstantního proudu, se musí udělat víc.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#4 Příspěvek od rudolf02 »

Jurassi, ty provokující ďáblíku. Eště si to zapoj a odměř, abys věděl, že hený ten jeden elektroznalý člověk je stejný theoretic jako tebou uváděné postřehy.
Víš, von do toho přikecává či krade ještě další milíky Celzius, saturátor, přehřátý prorážeč a další elektroverbež, bystře se ukrývající v theoretických houštinách.
Jsi si jist, že to byla škola elitní, nikolivěk jelitní, že výuka byla výběrová a nikoli výtěrová? Od té doby, kdy mi koncem sedmdesátých let inža úspěšný to kandidát věd přes synchronní motory objasňoval obsah své kandidatury, věřím, že děti nosí čáp.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Ty máš s eltitním podvěčerem vejšku? Kolik to stálo?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

#6 Příspěvek od jurassEb »

MetalGod píše:Ty máš s eltitním podvěčerem vejšku? Kolik to stálo?
To už máš jedno, hlavně že beru 2x víc než elektro inženýr, to je to co se počítá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Dozvěděl jsem se podobné z druhé strany . Motor hvězda trojúhelník nedá nově zapojit 80% vyučených elektrikářů . Jalovému proudu ROZUMÍ tak 3 ze sta . Běžná věc .

No a hloupá železootázka rozptylové trafo je nemožnost v reálu i pro mnoho elektroing ...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

A co takovej hodinovej úhel transformátoru, o tom někteří vyučení elektrikáři nikdy v životě neslyšeli. Jen tak ze srandy jsem se na to příležitostně zeptal jejich vyučujícího v odborným výcviku s 10 lety praxe. Ten o tom sice slyšel, ale v podstatě nevěděl, co to je. Instantní doba....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

S tím souhlasím, Bořku a Jirko. I když mi takový stav zrovna radost nedělá, je to tak. A to ani netrvám na tom, že týž člověk musí umět základy polovodičové techniky a současně zapojit rozběh Y/D a ještě k tomu spočítat to rozptylové trafo. Konečně hodinový úhel transformátoru by i mně dnes dal zabrat, nikdy jsem to v praxi neřešil, i když ve škole jsem to teoreticky musel umět...
Ale začali jsme tranzistorem, tak neřešme úroveň vzdělávání, rád bych, aby se k tranzistoru toto vlákno vrátilo. Je nás tu dost, kdo tranzistorovou techniku zvládáme, někdo je lepší ve výpočtech, někdo v praktickém použití, jakkoli se obě tyto oblasti musí dost daleko překrývat.
A, jestli tu máme zájemce, který objevuje, postrčme ho, ať neobjevuje už objevené...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Pred 20 rokmi sa mi cosi nedarilo zapojit s tranzistorom, az som problem minimalizoval na nasledovne: Tranzistor asi KC509 (uz nepamatam). 9V baterka. Kolektor na plus cez ampermeter, emitor na minus, baza cez odpor na plus. Po pripojeni kondenzatora asi 10nF medzi bazu a emitor stupol kolektorovy prud na dvojnasobok. Nikto mi nevedel vysvetlit, podla ktorej skolskej poucky o nastaveni pracovneho bodu tranzistora toto zratam.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#11 Příspěvek od microlan »

Zřejmě vrabčí hnízdo a ono se nám to rozkmitalo

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Na to rozkmitání bych klidně vsadil boty ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#13 Příspěvek od Kvicala_r »

samec píše:Kolektor na plus cez ampermeter, emitor na minus
To jako fakt? KC má snad jen 100mA, co říkal na ten (skoro) zkrat / případně výkonovou ztrátu v lin režimu?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Jasne, ze sa to rozkmitalo. No meranie V-A charakteristik tranzitora v skolskom laboratoriu s bakelitovymi voltmtrami a ampermetrami a posuvnymi reostatmi tiez nie je o nic lepsie od vrabcieho hniezda. A tiez o tom ziadna skolska poucka nehovori, ze by to malo kmitat. A ked hovori, tak len ako povery a pranostiky, ale nic spocitatelneho.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

samec píše:...A tiez o tom ziadna skolska poucka nehovori, ze by to malo kmitat. A ked hovori, tak len ako povery a pranostiky, ale nic spocitatelneho.
Ta tvoje "skolska poucka" předpokládá, že obvod je zapojen přesně podle schematu, t.j. bez přídavných nežádoucích "součástek", kterými jsou vnitřní odpory zdrojů, vodičů a svorek, kapacity a indukčnosti spojovacích vodičů atd. A pokud tranzistory řady KC mají Ft >150Mhz, pak jiná "skolská poucka" říká, že při tak vysokých kmitočtech jsou významné kapacity v řádu jednotek pF a indukčnosti v řádu jednotek uH. Další "skolska poucka" nám říká, že podobných hodnot mohou nabývat vodiče o délkách několika cm a větších, atd...
Je prostě třeba ovládat více, než jen jednu "skolskou poucku". :wink:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“