IGBT modul FM30TF-10S

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

IGBT modul FM30TF-10S

#1 Příspěvek od Olchor »

Ze starého zařízení jsem kuchnul IGBT modul FM30TF-10S. Googlim, googlim, základní parametry jsem našel, ale ne a ne najít použitelný datasheet, hlavně vnitřní zapojení a vývody. Pomůže někdo? Dík.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Tady je i zapojení vývodů, ale je to blbě čitelný.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

No to jsem našel taky, ale bohužel nepoužitelné.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Já myslím, že (jestli není odpálený) je to prostě trojfázový střídač.

Kolektory jedné trojice připojené k plusu.
Emitory druhé trojice připojené k mínusu.
Jednotlivé kolektory spodních tranzistorů jsou spojené s emitory jednotlivých horních tranzistorů a vyvedené na silové svorky.
Obrázek
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#5 Příspěvek od Olchor »

Jo, to je silně pravděpodobné. Ale má to 17 vývodů, tak je trochu problém s jejich identifikací. No, když se nepodaří dohledat slušný datasheet, použiju ten špatně čitelný + měření + hlavu...

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#6 Příspěvek od VASEK_W »

Zde na tomto obrázku v odkazu je to pěkně nafocené i s rozmístěním vývodů. Silnoproudaři už by si s tím označením měli vědět rady, neb U,V,W je označení jednotlivých vývodů vinutí u 3fázových motorů, vždy dvojice malých fastonů s malým písmenkem je určená k buzení patřičných výkonových prvků, zbytek je myslím již celkem jasný a multimetr pomůže "odhalit" případně i správné zapojení těch malých dvojic fastonů. Jinak je to tam polopaticky napsané B a E.
Vašek

https://www.google.cz/search?q=FM30TF-1 ... HuFGKcRghM:

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

nechapem
ved ten modul ma vsetko na sebe napisane
nic viac pre zapojenie nepotrebujes (mozno teda skusenosti, lebo mne to pripada uplne samozrejme)

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

misocko píše:nic viac pre zapojenie nepotrebujes
Pro zapojení ne, ale pro buzení bude potřeba driver (koupit nebo postavit) a pokud ten nemá oddělené zdroje, tak i 4 oddělená napájení 1 pro N (negativní) a 3 pro tranzistory na P (pozitivní) půlce, protože ty jsou proti potenciálu U V W. O tom, jak není jednoduché budit mosfet (resp. IGBT, koukám že zde to je mosfet) se snad rozepisovat nemusim.

Tedy pro jistotu; pokud platí obrázek od VASEK_W tak:
P=+; N=- stejnosměrného obvodu (kondenzátoru)
U V W jsou fáze měniče
malinké fastony BuN, EuN jsou Báze a Emitor fáze U na Negativní půlce tedy jak my říkáme dolní a tak dále.
Přívody mezi driverem a těmito vývody musí mít co nejmenší indukčnost, aby se nezpožďovalo spínání a nerostly spínací ztráty.
A nezapomenout, že to musí být na chladiči.

Jinak souhlasím, zapojení je v principu jednoduché pro ty, co tomu rozumí, ale tak je to se všim.

Koukám na ty parametry 500 V na DC neni nic moc, to na 3*400V nestačí ale na menší napětí proč ne (s 350 se dá pohodlně bez přemodulování ject na 3*100 sdružených, cca 70 fázových).

Taky bychom nějaký další modul potřebovali, kupovali jsme ale ty s vestavenými drivery, ty jsou na zapojování komplikovanější. V posledním nám odešel jeden tranzistor (teda dokud vystačíme s pokusy na téma fault-tolerant konvertr v režimu B4 tak to stačí, ale až budeme zase chtít přejít na plné (B6) zapojení, bude problém) a nemůžeme za boha sehnat distributora, který by nám něco v této velikosti (třeba opět od mitsubishi) dodal, v této proudové kategorii jsou už moduly, co maji na sobě procesor, a to my nepotřebujeme, my potřebujeme mít vyvedené spínací vstupy v TTL nebo 15V CMOS. Ale to je jiný příběh.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#9 Příspěvek od VASEK_W »

Čas od času měním podobné IGBT moduly v průmyslových šicích strojích, kde je třífázový motor (asi tak s dvacetkrát větším objemem než v šicích strojích na doma) a "baby" tomu stejně dávají pořádné "přezky", protože dělají v úkole. Sám se divím, co ty stroje všechno vydrží. Napájené jsou z 1f zásuvky/230V/16A, takže je mají některé i doma.

Moduly se objednávají na EBAY, o tuzemském distributorovi za rozumné peníze nevím :-(

Vašek

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

No už jsem to jakž-takž dohledal a proměřil, modul je funkční. Jen mě trochu překvapuje nedostatek informací, žádný pořádný datasheet.... Přitom to vypadá, že modul je celkem dost používaný.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“