úprava rozvaděče

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

úprava rozvaděče

#1 Příspěvek od ARDO »

Dobrý den,doma máme ve společném výklenku premix desku,kde je Elektroměrová část (elektroměr,hlavní jistič a keramický můstek PEN 25A).

pak jsou dvě premix desky,kde je FI 4 pólový chránič 30mA 25A, dále jističe jednotlivých okruhů v domácnosti a keramické můstky pro N a PE (také můstky do 25A)..


Nyní se rekonstruovalo a bylo potřeba zvýšit hodnotu hlavního jističe na 40A (ze strany E-onu je vše schváleno atd..)..

Nyní řeším jak to šikovně dle norem a hezky provézt.

Do domu je tažena 3F přípojka.Z HDS k hlavnímu jističu je napojen kabel CYKY 4B*10.

Na premix desce s měřící části by mělo stačit jen vyměnit hlavní jistič za silnější a ten můstek PEN asi koupit tento :

https://www.elima.cz/obchod/6236-30-nul ... 12132.html

Ovšem dívám se,že už nejsou v prodeji. Našel jsem jen můstky na DIN lištu.To bych ho musel dát do nějaké plombovatelné krabičky,ale tu jsem zatím vhodnou nenašel.

Propoje mezi hlavním jističem,jističem a elektroměrem,elektroměrem a vývodem pro jištění bytové části je proveden také CY 10mm,což by mělo být v pořádku.

To stejné řeším na PREMIX deskách s jištěním a chráněním jednotlivých okruhů. tam bude třeba vyměnit proudový chránič za 4P 30mA 40A.

a s těmi můstky pro N a PE ,také zřejmě koupit takovéto můstky :

https://www.elima.cz/obchod/1000007-n-1 ... 16914.html

a do vhodné krabice ( už nemusí být plombovatelná) je vložit.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#2 Příspěvek od ARDO »

Vyučen v elektro oboru jsem,ale nedělám v tomto oboru každý den,tak nevím jaké jsou dnes novinky a možnosti,tak se radši ptám

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#3 Příspěvek od dj_rizek »

Hadrava má spoustu těhle starých věcí https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... SEZ6236-30

Jinak pokud na DIN tak asi zelenej nebo zeleno/žlutej než modrej

A nechceš přidat radši druhej chránič a rozdělit okruhy, osobně nesnáším idiocii typu jeden chránič na všechno aby to bylo levnější, pak je sranda lítat s baterkou protože jsou na něm i světla a nedejbože když potřebuješ potmě najít problém.Nemáš to tak taky?

:D

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Jsem takový elektrikář jako tazatel (t.j. vzdělání, papíry mám ale silnoproudařinu moc nedělám), ale nedělá se to tak, že je hlavní jistič přichycený na DIN liště v nějaké skříňce (zaplombovaný vedle elektroměru) a na té samé liště (ve skříňce) je i ten hlavní PEN můstek?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Ohryzku, když je to na Premix desce, tak se to na ni šroubovalo rovnou, bez DIN lišty
---
Když se podíváte na stránky Elplastu, DCK,... na elektroměrové rozváděče, běžně tam jsou plastové "kryty jističů", průhledné i neprůhledné, s DIN lištou
Pokud se bude měnit hlavní jistič, bude se muset použít nová řada na DIN lištu, takže asi to bude chtít něco takového a tam pak na DIN liště může být nějaká PEN svorkovnice (MOREK?)

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#6 Příspěvek od ARDO »

děkuji za odpovědi :)

Ano na PEN použiji žlutozelený můstek. Ten svůj modrý jsem dal hlavně pro představu,aby bylo jasné ,který mám provedením na mysli.

Hlavní jistič je samozřejmě nacvaknutý v ,,krytu jističe" a to celé je přišroubováno na PREMIX desku.

Stejně takto jsou namontovány ostatní jističe a chránič.

jde mi hlavně způsob montáže.

Čili držet se těch svorek na DIN lištu a k tomu koupit příslušný kryt.

Anebo se dá koupit celý velký kryt na PREMIX desku,kde je také DIN lišta na nacvaknutí HL.jističe a přislušných svorek). A celý kryt je plombovatelný


EDIT: abych upřesnil..Celá tato část instalace se před 2 lety dělal znovu. Čili PREMIX desky,chránič,jističe ,můstky jsou nové..

E-ONU ani revizákovi to nevadilo,že ELMER RZV není přístupný zvenku a že je ve společném výklenku s podružnou částí.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“