Zarážka v potenciometru

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Zarážka v potenciometru

#1 Příspěvek od sinclair »

Nezkoušel prosím někdo realizovat středovou "aretaci", nebo "skokový chod" u TP280 či odvozenin?
Vím, že ESO svého času nabízela nějaký "zadní", jakoby skokový zubatý mechanismus i středovou aretaci, ale jen k TP160.
V Aldaxu jsme používali pár TP160A se středovou aretací, byla to zakázková práce pro nás, pro poťák ± do parametrického ekvalizéru. Moc spolehlivé to ale nebylo. Střed byl při tužším chodu nejasný, k tomu ještě u některých kusů víc, u některých míň.
Tehdy právě, když jsem dojednával ty TP160, mi bylo tou paní řečeno, že středová aretace, ani skokový chod u TP280 vůbec možné nejsou.
Polské potenciometry TELPOD to měly u 16mm i 22mm průměrů řešeno všechno zezadu. Plastovým či kovovým záskočkovým kolečkem a pérem se zubem. Potenciometry minizesilovače UNITRA PW8010 mají díky tomu velmi příjemný chod.
Nezkoušel to prosím někdo amatérsky u našich TP280 třeba?

Popravdě už jsem i hledal na Ebay. Výběr potenciometrů tam v segmentu stereo+odbočka+skokový chod není skoro žádný, semtam u malých, jednoduchých 16mm typů. Větší, robustnější typy se tam s touto úpravou nevyskytují.
Díky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Vím, že podobnou věc jsem sháněl před pár letama marně - chtěl jsem si spáchat regulaci obdobnou jako je u T820A, kde jsou hlasitost i korekce odstupňovaný, ale neuspěl jsem. Jediný amatérsky učunitelný řešení je mnohapolohovej přepínač doplněnej řadou pečlivě vyměřenejch odporů...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jova1 »

Potenciometr jsem nezkoušel, ale dělal jsem obdobně "přetěžovací" spojku převodovky. Ve tvém případě bych si sehnal malou ocelovou kuličku z ložiska a podle jejího průměru navrtal závit až do hřídelky potenciometru. Zboku pak udělal zářez tenkou pilkou a vložil do něj ocelovou pružinku co bude stlačovat tu kuličku viz obrázek. Hloubkou vývrtu a "tvrdostí" pružinky se dá nastavit síla aretace. Při těch průměrech to asi nebude tak přesné a bude to mít jistou vůli ale fungovat by to mělo. Přesnější aretace by jsi dosáhl větším průměrem té "hřídele", ale to už by se musel dělat celý přídavný mechanizmus na obdobném principu.
Přílohy
pot.jpg
(38.12 KiB) Staženo 178 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Stačilo by listem pilky trochu naříznout hřídel u závitu a přes zářez natáhnout pružinovej drátek.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#5 Příspěvek od dj_rizek »

Asi záleží kolik máš místa za ním, za mladých let jsem si vyráběl "cvakající" potenciometry hlasitosti do zesilovačů jednoduchým způsobem, ohnul jsem plech do tvaru U a přesně do něj vyvrtal otvory proti sobě, do přední části jsem dal zbytek z potenciometru s vydřenou dráhou (vlastně jen osičku s čelem, dráhu,jezdec a víčko jsem sundal) a za něj potřebnej potenciometr na ovládání hlasitosti, potom jsem na soustruhu vyrobil spojku a tou jsem spojil potenciometr hlasitosti s předním dílem, podle potřeby se udělaly rýhy do spojky a na ty pak tlačila "zarážka" přes pero, funguje to už 20let, u tebe by znamenalo pouze jedna drážka. Obdobným způsobem jsme vyráběli víceotáčkový potenciometry z víceotáčkovejch trimrů.

Je to pracný ale funkční.

Uživatelský avatar
Dorota
Příspěvky: 42
Registrován: 12 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od Dorota »

Napadá mně plastové ozubené kolečko ze staré tiskárny nebo budíku nalepené na osu potenciometru a pružný pásek s koncem ve tvaru tupého V, klidně i připájený v tělu potenciometru. Pro středovou aretaci pak hladké kolečko s vypilovanou jedinou drážkou.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“