Otestovani led menice v LED TV

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

Otestovani led menice v LED TV

#1 Příspěvek od ARDO »

Může mi prosím někdo poradit,jak ozkoušet výstup LED měniče v TV? Já předpokládám,že mi odešla některá z Ledek.

Věc se má takto,přijde signál pro zapnutí měniče,multimetrem naměřím cca 35 V a pak klesá.

Ovšem to je spíš tím ,že byla zjištěna chyba a v sekundě se vypne měnič.

Jde.mi o to,jak vyzkoušet,zda vystup z měniče není měkký. Je to určitě proudový zdroj. 130 V/ 350mA je uvedeno.

Jestli postačí jako zátěž použít na chvíli odpor anebo jít jinou cestou.. Elektronickou regulovatelnou zátěž bohužel nemám

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zatížit vhodným rezistorem by mělo vyhovět. Tedy 130/0,35=370Ω, radši ale o trochu méně, 330Ωby mělo být v pohodě, pozor na výkonovou ztrátu skoro 50W! Obvykle ale raději zkouším ledky podsvitu zanapájet adekvátním napětím a nesvítí-li, znamená to, že je podsvit KO, což je skoro vždy. Pozor na polaritu, NESMÍŠ to přepólovat, ledky mají mizerné závěrné napětí a zničíš je, klidně i všechny! Nejlepší je odchytit napětí při startu digitálním scopem, pokud je vidět rychlý nárůst na velké napětí a následuje vypnutí po zabrání OVP ochrany, tak je jisté, že jsou ledky přerušené. Takže nejspíš stejně budeš muset vykuchat panel, až najdeš přerušenou ledku, tak ji můžeš na zkoušku zkratovat a pokud pak bude podsvit svítit, můžeš přestat řešit zdroj a vyřešit problém s ledkami.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#3 Příspěvek od jasmin »

jsem zvědav na výsledek :)
Naposledy upravil(a) jasmin dne 11 kvě 2018, 22:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od kasa »

Zaky píše:Zatížit vhodným rezistorem by mělo vyhovět.
Tak jednoduché to bohužel není.

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#5 Příspěvek od jasmin »

a v čem tkví problém?
Naposledy upravil(a) jasmin dne 11 kvě 2018, 22:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Potreboval som na podobny ucel asi 80 V, ale lab. zdroj mam len do 60 V (dve jeho polovice do serie). Zobral som teda nejaky 18V (ci aky to bol) adapter a pripojil do serie so zdrojom.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#7 Příspěvek od ARDO »

Já má mám sice dva reg.zdroje ,ale i tak prd platné. jeden je 0-30V a druhý 0-18V.


Adaptéry 24V a 12V bych tu vyhrabal,ale to by těch zdrojů bylo hodně spojených..
:roll:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

kasa píše: Tak jednoduché to bohužel není.
Můžeš to prosím trochu rozvést? Pokud by odpovědi bránilo know-how servisáka, tak klidně i nějak v obecné rovině. Je pravda, že jsem zdroj pro ledky sám nikdy náhradní odprovou zátěží zatěžovat nezkoušel, protože jsem to nikdy nepotřeboval, ale nevím, proč by to nemělo jít? Pokud je zdroj prostý zdroj konstatního proudu, který se odstaví při překročení nějakého max. výstupního napětí, což nastane, pokud je odebíraný proud příliš nízký, tak to přece při zatížení vhodným odporem musí normálně běžet. Jestli má zdroj také nějakou ochranu proti příliš malému výstupnímu napětí, nevím, ale je to celkem pravděpodobné. Minimálně nemůže dávat méně, než zdroj, který ho napájí, je to typicky zvyšující měnič. Zátěž způsobující napětí na výstupu mezi těmito mezemi by tedy měla vyhovět i odporová. Co je na mé úvaze špatně?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Jinak já také zapojoval spoustu laboratorních zdrojů do série, až mě to přestalo bavit a ubastlil jsem si zdroj nějakých 50 - 400 V s proudovým omezením, na opravy spínaných zdrojů a případně testování led podsvitů je to pohodlnější, než drátovat všechny ty zdroje do série a kroutit pak spoustou poťáků. Navíc je to i bezpečně galvanicky oddělené, takže už není potřeba předřazovat oddělovací trafo. Zatím jsem nenarazil na spínaný zdroj malého výkonu, který by odmítal běžet na DC napájení.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od kasa »

jasmin píše:a v čem tkví problém?
Zaky píše:Můžeš to prosím trochu rozvést?
1) Aby televizním divákům tak často doma nehořelo, mají invertory pro LED podsvícení (podobně jako invertory pro CCFL/EEFL) ochrany proti zkratu (velký proud) i proti přerušení obvodu (přepětí).
2) VA-charakteristika LED diody v propustném směru je úplně jiná než charakteristika lineárního rezistoru.
3) Zkusit rozsvítit LED diody proudovým zdrojem není to samé, jako testovat invertor lineárním odporem.
4) @ARDO: Asi-bych.začal/u ,interpunkce .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

1) Ano, mají, OVP jednoznačně, OVC ale nejspíš nikoli, je to zdroj proudu,v jeho pracovním rozsahu není pro nadproud místo. OVC může realizovat předřazený zdroj, pokud by mělo výstupní napětí padnout pod napájecí napětí invertoru, tento už nemůže regulovat. Invertor by mohl pouze hlídat nějaké příliš malé napětí na výstupu.
2) VA charakteristika jedné diody je značně jiná, VA charakteristika velkého množství ledek v sérii je ale značně méně ostrá. Testuje charakteristiku zdroj v několika pracovních bodech? Myslím, že ne, tudíž ledky od rezistoru nemá jak rozlišit.
3) jednou testuješ zátěž, po druhé zdroj, to nemůže být to samé :-) Zde překvapivě NENÍ nutné při pokusu o rozsvícení FUNGUJÍCÍCH ledek použít zdroj s proudovým omezením, pokud se s napětím postupně najíždí, ledky začínají svítit, aniž by s malou změnou napětí nějak extra rostl proud, právě proto, že charakteristika velkého množství led v sérii není nijak ostrá. Použití zdroje s proudovým omezením je ale i tak vhodné, zejména právě při zkoušení vadného panelu, přerušená ledka se může napěťovým namáháním stát dočasně vodivou a v tom případě musí zabrat proudové omezení, protože napětí bude dost možná již větší, než úbytek na diodách.
Takže zatím stále nejsem přesvědčen, že by invertor neměl jít zatížit rezistorem a spokojeně s ním běžet. Až budu mít v ruce něco s LED podsvitem, vyzkouším to.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PotPalo »

Nebolo by lepšie kúpiť si cca sto tých smd lediek a spraviť si z nich skúšobnú dosku? Okrem toho, že by to bola záťaž, by sa aj reálne videlo, či to nepoblikáva a tak. Dalo by sa ich napojiť do série koľko práve treba.

Inak podľa mňa by to s rezistorom malo ísť odskúšať, ale 50W strata, to by bol aký rezistor. Snáď žehlička.

Keď napätie vyskočí na okamžik hore, a ledky ani nebliknú, jednoznačne by som sa zameral na ledky. Dajú sa predsa odmerať aj po jednej, stačí 9V baterka a rezistor (napríklad 1k). Tie na 3V dokonca trochu svietia aj na diódovom teste bežného multimetru.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

PotPalo píše:Nebolo by lepšie kúpiť si cca sto tých smd lediek a spraviť si z nich skúšobnú dosku?...
Některé rady, nejenom tato, jsou úsměvné...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PotPalo »

Čo je na tom divné? Skúšobné trubice na skúšanie sa používajú bežne na odskúšanie, či sú v háji trubice alebo invertor. Prečo to neaplikovať aj pri LED podsvietení? Treba si zistiť koľko LED je v sérii v tom konkrétnom TV, a podľa toho pripojiť toľko LEDiek v sérii na skúšku. Samozrejme som myslel tie výkonové SMD LED, 1W biele, aké sa tam používajú. Ešte by som tam pridal do série nejakú klasickú diódu, proti prepólovaniu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od kasa »

Zaky píše:Testuje charakteristiku zdroj v několika pracovních bodech?
Přihořívá...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“