Gramofon Tesla NC 470

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

Gramofon Tesla NC 470

#1 Příspěvek od mario21 »

Ahoj,
dostal se mi do ruky starý gramofon Tesla NC 470. Gramofon je částečně funkční a hraje, má ale spoustu vad/nedostatků. Co mě momentálně trápí nejvíc je, že na konci desky se nezastaví a ani se nezvedne ramínko. Návod jsem pročetl i servisní, ale pořád nevím co s tím. Myslím si, že je něco špatně s mechanismem, co má vypínání na starosti, ale nevím, jestli je rozbitý (např. něco ulomeného) nebo jen něco špatně nasazeného - přikládám foto. Nezdá se mi právě ta část označená šipkou. Na této fotce, co jsem našel na netu, to vypadá jinak, viz http://photobucket.com/gallery/http://s ... 7.jpg.html I když se snažím mechanismus do této pozice dostat, vždy když dojede deska na konec, část označená šipkou vyskočí a zpět se už nevrátí. Mimo to gramec se stejně nevypne. Máte nějaký nápad jak to opravit?
Díky.
Přílohy
IMG_20180609_164548_3.jpg

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

nevím přesně jak to má 470tka,
ale zespoda talíře by měla být vypínací struna, nebo výstupek který vypne gramo po vyklonění vypínacího ramene . . .
. . . je tam ??

občas se to ulomí.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Na fotce nic ulomeného nevidím, zkontroluj tu tyčinku. A taky, zda se černá páka s kovovou vidličkou na konci, do které má ta tyčinka narazit, při pohybu raménka směrem k ose talíře lehce vykloní, aby do ní ta tyčinka mohla zabrat.

EDIT: Píšeš, že hýbe. Všiml jsem si toho až teď.

Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

#4 Příspěvek od mario21 »

ok1hga:
Výstupek zespodu malého talíře je, viz foto. A ta část, co jsem označil šipkou do něj narazit může.

elektrosvit:
Ano, ta "vidlička" se postupně vykloní, ale nic se nestane. Ale pořád mě mate ten obrázek, který jsem našel u jiného uživatele na netu. Do takové pozice se ta "vidlička" samovolně nedostane...
Přílohy
IMG_20180609_203257_1.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Na obrázku z netu vidím rozdíl jen v užším ohnutém výstupku šasi a možná delším táhlu (č. 32 dle dokumentace), takže vidlička "parkuje" dále od talíře. To by na funkci nemělo mít vliv. A když tedy vrátíš subtalíř do šasi, budeš ním rukou otáčet a současně pohybovat raménkem směrem ke středu talíře, co mechanismus udělá?

Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od mario21 »

Já jsem z toho jelen... Teď jsem to znovu zkoušel jak jsi chtěl. Spustil jsem gramec pouze se subtalířem a hýbal ramínkem. A vše se kompletně vypnulo tak jak má. Dal jsem tam desku a opět to bylo ok! Jenže zkusil jsem to s deskou podruhé a k vypnutí zase nedošlo. Udělal jsem i to, že jsem ramínko vrátil do odkládací polohy a znovu spustil, ale zase nic, talíř se točil dál. Sundal jsem desku, talíř, nechal jen subtalíř, hýbal ramínkem a zase ok. Přijde mi, že je možná něco uvolněný nebo hnutý a proto to dělá tak náhodně. Netuším...

Edit: To bylo teď poprvé, co jsem viděl, že to někdy funguje...

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Musí tam být souhra pohybu toho plíšku (ovládá se raménkem) a úhlu zkosení toho kolíku. U mne je to takto a funguje to:
Přílohy
20180609_210218x.jpg
20180609_205805x.jpg

Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

#8 Příspěvek od mario21 »

Díky za fotky, to natočení kolíku ještě zkontroluju. Já ten gramec mám cca 2 dny, takže spíš zjišťuju, co funguje a co ne. Ale dokud byl složenej, tak mi na konci desky nevypnul nikdy. Teď když jsem to zkoušel v rozebraným stavu, někdy vypne, někdy ne...

Ta kovová "vidlička" (plíšek), je u toho černýho ramena na pevno nebo se lehce hýbe do stran? U mě se hýbe, tak nevím jestli to tak má být...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Má se hýbat. Okolo výstupku, na kterém je zajišťovací podložka. A vedle vidíš doraz v okénku vidličky.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Ano, hýbe se. Ten plíšek je nasazen na plastový kolík s malou radiální vůlí, a zhora zajištěn podložkou a segerkou. Na výšku je tam taky vůle, tak se dá plíškem houpat. Vůle v otáčení je vymezená kolíčkem ve čtvercovém otvoru.

Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

#11 Příspěvek od mario21 »

Tak to je zřejmě taky v pořádku. Takže se budu muset snažit sledovat dál, proč to někdy vypne a někdy ne...

Ještě mě napadla jedna věc, co ale nesouvisí s mým původním dotazem. Tím, že má šasi plovoucí uložení, tak u mě často dochází k tomu, že když otočím vypínačem (spustím gramofon), celé šasi se "rozvlní" a hrot jehly skočí jinam než kde se právě nachází. Přemýšlel jsem, že buď by to chtělo víc namazat zvedáček přenoskového ramene, aby ramínko klesalo pomaleji nebo zvedáček přizvednout, aby bylo ramínko výš, takže při spuštění by šasi mělo víc času, aby se "uklidnilo". Ani jedno jsem ale zatím nezkoušel. Jak se to chová u vás?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

V dokumentaci uvádějí správnou výšku hrotu nad deskou asi 5 až 7 mm a dobu klesání asi 2 sekundy. Pokud klesne okamžitě, dá se zvedáček přimazat, ale je k tomu potřeba silikonová vazelína, nebo podobný prostředek. Výška se dá nastavit otáčením šroubu (č. 44).

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#13 Příspěvek od DKL »

Ve zvedáèku na prvním obrázku chybí šroubek, jím se nastavuje výška zvednutí hrotu nad desku. A v otvoru ve šroubku má být mìkká guma zamezující nechtìnému prokluzování. Já jsem její absenci nahradil polepením spodní plošky raménka tenkou gumou.
Plechová èást na páce koncového vypínání se musí pootáèet naprosto lehce, pøi návratu pøenosky na stojánek se musí o zarážku na šasi spolehlivì vrátit do výchozí polohy.
A celý ten mechanismus se musí zaèít vykyvovat už v momentu kdy hrot dosáhne zaèátku záznamu na LP, to je dáno délkou kovové tyèinky vedoucí k raménku.

Uživatelský avatar
mario21
Příspěvky: 29
Registrován: 20 zář 2011, 02:00

#14 Příspěvek od mario21 »

To, že tam chybí ten šroubek, vím. Dal jsem tam nejdřív klasický šroubek se stejným závitem, kterým jsem nastavil požadovanou výšku hrotu (5-7 mm) nad deskou. Pokaždé ale i tak došlo při spuštění k tomu přeskočení/proklouznutí. To bude tou chybějící gumou! Díky za navedení! Něco tam zkusím nalepit a snad to pomůže.

Jinak nedovedu si vysvětlit to vypínání. Dnes jsem gramec složil a zatím to vypínání funguje. Do včerejška mi to ale opravdu nešlo. Možná tam bylo fakt něco jen skřípnutýho. Nevím... V každým případě děkuju za snahu pomoct!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Kolegův přístroj se chová stejně, asi se taky ta guma ztratila. Sám jej nevlastním. A zeptám se: K čemu je uvnitř (u některých sérií) ta DIN zásuvka? Uživateli přístupná není, takže k připojování nějakých měřidel v servise? Nebo se počítalo s vestavbou korekčního předzesilovače, který by do ní byl připojen?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“