Chladnička Calex CM 355 - termostat?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

Chladnička Calex CM 355 - termostat?

#1 Příspěvek od knawi »

Dobrý den!
Letitá chladnička + mraznička Calex CM 355 málo chladí ve své chladicí části, přestože, a to jen tehdy, když je knoflík nastavený na maximum. Opraváři se do opravy zjevně nechtělo, ani nespecifikoval závadu.
V souvislosti s on line objednávkou náhradního termostatu a předběžného dotazu na vhodný typ, jsem byl upozorněn na potřebu kontroly dostatečné "kapiláry" pro termostat.
Můžete mi, prosím, vysvětlit, co to znamená? Jsem jako laik schopný tuto kapilaritu posoudit? Není právě její nedostatečnost příčinou disfunkce lednice a moje diagnóza je jenom drzostí neznalého?
Děkuju za případnou radu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

Zrejme sa daný typ termostatu vyrába s rôzne dlhou kapilárou a Vy potrebujete v objednávke došpecifikovať, akú dlhú kapiláru potrebujete.

/To je dvoj-kompresorová s dvoma termostatmi? Asi nie sú rovnaké. Mali by ste hľadať nie podľa označenia chladničky, ale podľa označenia termostatu. Je možné, že ho nájdete za výhodnejšiu cenu.

Ešte by bolo dobré zistiť, či vypína termostat, alebo tepelná ochrana motora. V druhom prípade je chyba v kompresore, nedostatočné množstvo chladiva a pod..

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#3 Příspěvek od knawi »

Děkuju za vysvětlení a rady. Protože je lednice mimo bydliště budu to mít na dlouhé lokty. Ještě jednou děkuju, moc jste mi pomohl.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Tohle nevypadá na vadný termostat, ale na únik chladiva. V dnešní době konečná.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Tiež máme ešte kombinovanú Calexku, a mrazák už nejako nevládze. Stále ťahá, a ledva to vymrazí do bieleho poľa (cca stred) na termostate. Čo si pamätám, tak ešte v záruke kedysi tiež nevládal, a tuším vymenili kompresor. Tesnenie dverí bolo menené, ale bezvýsledne. Nebolo by riešenie dať tam nejaký elektronický termostat+relé z eBay, veď to nemusí mraziť na -17°, stačí aj na -10°. Prípadne z toho bude druhá chladnička s +5°.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Když chybí chladící výkon, nespraví to sebelepší termostat...

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#7 Příspěvek od knawi »

Děkuju všem za další příspěvky - poznatky.
Jak poznám, prosím, jinou příčinu nedostatečného chlazení, tj. úbytek chladicí kapaliny? Nejsme si vědomi toho, že se pod lednicí někdy objevila louže, tak se to asi ani neprojevuje.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

ona to neni kapalina ale plyn takze bys to nepoznal. a jestli za ty leta kompresor ztratil vykon tak to muze maximalne chladar zmerit...

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#9 Příspěvek od knawi »

Děkuju moc!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Předně je potřeba ověřit činnost termostatu, jak psal samec. Pokud nevypíná a lednička ani při stálém chodu kompresoru nechladí dostatečně, je příčina v chladícím okruhu. Při dlouhodobém běhu pak může kompresor vypínat tepelná ochrana - k vypnutí dojde i při sepnutém termostatu.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

Babi mela maly mrazak od calexu kteremu za tech 40 let provozu kompresor ztratil vykon... Mrazil ale nebyl schopen namrazit na vypinaci teplotu takze bezel prakticky nonstop nekolik let... prestavku mel akorat kdyz jej bylo potreba odmrazit nebo byl vypadek proudu...

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#12 Příspěvek od knawi »

@Achab: to je ono, děkuju! Termostat vypíná a nezapíná na příliš dlouhou dobu, bodejť by jo, v "chladničce" je spíš teplo. Proto jsem to tipoval na vadný termostat. Ale stačí to pro diagnózu?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Jak už psal Achab - pokud kompresor vypne z důvodu jeho přehřátí (tzn. po dlouhé době nepřetržitého chodu)a nebo nevypíná vůbec a přitom málo mrazí, je vada v chladícím okruhu (chladivo, kompresor...). Pokud kompresor vypne po relativně krátké době chodu (např. 10minut) a přitom málo mrazí, je vadný termostat.
:wink:

Uživatelský avatar
knawi
Příspěvky: 41
Registrován: 22 říj 2008, 02:00

#14 Příspěvek od knawi »

@masar, Achab, samec a další: děkuju, ano, to odpovídá vadnému termostatu.
Teď ještě rozseknout s jak dlouhou kapilárou termostat objednat. Na staré faktuře po výměně termostatu je nečitelně načmáráno něco jako A13 dll.
A13 se už nevyrábí, náhradní RANCO K59 1102 prodejce nabízí s kapilárami dl. 120 nebo 80 cm. Zároveň mě upozorňuje, abych si pohlídal dostatečnou kapiláru.
Netušil jsem, že se podle typu lednice vhodný termostat dá obtížně identifikovat, až Vy místní šikovní, jste mě poučili. Nedá se ještě nějak zmenšit riziko s nákupem termostatu? Je pravda, že riziko cenově není extra veliké, ale v použitelnosti už ano.
Promiňte, že tolik obtěžuju. Lednici máme v místě občasných pobytů,
je to 3 hodiny vlakem z Prahy a nechce se mi jet demontovat termostat a vracet se k jeho korektní objednávce domů k internetu a pak zpátky.
I tak děkuju moc všem!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Kapilára je tá stočená trubička. Nakoľko je termostat úplne navrchu chladničky (zozadu v rohu), a mrazák dolu, kapilára ešte musí viesť aj dovnútra, tak by som povedal, že skôr 120 cm, ak nie viac. Pôvodný termostat má ešte doplnkový kontakt pre červenú tlejivku.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“