LG opět nezklamala

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

LG opět nezklamala

#1 Příspěvek od mi-ro »

LG 42" s klasickým problémem podsvitu... Telku pokládám "na břicho" a slyšícm nějaký rachot. Co to ku.va je? Telku postavím, zase chrastění. Tušil jsem. Po demontáži displaye se potvrdilo. Nejenže 6 LED z 42 propálených a jedna (jak jinak) přerušená ale jak mohl vypadat ten podsvit bez difuzorů je mi záhadou. LG :potlesk:
Přílohy
20180611_195338.jpg
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Tak ten podsvit musel být skvrnitý jak tyfus...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Majitel asi rád sledoval NGEO pořady s se záběry kráterů z povrchu měsíce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Možná se uvolnily po nějakém nárazu, třeba při přepravě.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Je to možný ale když jsem to demontoval, na LDEkách bylo asi jen 8 difuzorů. A ani ty prakticky nedržely. Šly lehce dolů To by s tím někdo musel tak mr.dnout, že by se vysypaly pixely z displaye.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Vo vyrobe pouzili "kvalitne" lepidlo, teplom skrehlo a potom to aj pri malom otrase opadalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

To je jednoduché, nová TV se přepravovat smí, po uvedení do provozu se už přepravovat nesmí, upadaly by čočky. Tedy pokud by snad nedejbože zákazník chtěl po záruce vézt TV po poruše do servisu, pojistí se to vygenerováním závady vadný panel a nazdar. Prostě je fakt, že Samsung je pořád mezi shity Samsung a LG ten menší shit :-) Ale ne zase o tak moc...
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

Existuje vůbec nějaká TV série (třeba ty drahé), která má dobře vyřešené chlazení LED? Možná jo a tím že se nepokazí, tak se o nich neví, ale asi to bude utopie.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jezevec »

Všeobecně déle vydrží edge podsvit, ten je z pochopitelných důvodů na docela masívní AL liště.
Jenže většina si koupí to nejlevnější nebo skoro nejlevnější co najdou v kvelbu.
Takže se běžně stává, že v LG nebo Samsungu jsou čínské panely.
Klidně je možné, že i v tomto případě je to čínský panel.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

A vyrábí TV panely ještě někdo jiný, než číňan? Už jsem opravoval i edge pásek, Al lišta nelišta, byl to Samsung. Základ je nehnat podsvit na 100%, to pomůže výrazně. A že je to z hlediska chlazení všechno ojebané je bez diskuze, to, že je to zájem výrobce, aby to moc nestálo při výrobě a moc dlouho nevydrželo je jasné.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#11 Příspěvek od Heno »

Na tieto typy podsvitu teda LG INNOTEK DRT 3.0 existujú náhradné šošovky so štvorcovou základňou. Výhody znalí pochopia.
Přílohy
x.jpg

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#12 Příspěvek od Kvicala_r »

Heno, jako že je to nalepeny tak, aby to už vůbec nevětralo?
No při pohledu na ty zprasené LED od LG, co sem dostal na stůl je vidět, že je popraskaný i silikon s fosforem. Tohle prý dělá právě zamezení přístupu vzduchu tak aby se měl možnost ochlazovat i ten fosfor.
Tomu bych i věřil. Kombinace našponovaného výkonu, podřadného substrátu PCB a bezolova je přímo vražedná.
Tady ale mají zřejmě ty lepící plošky dále od čipu co? Snad se tam trochu toho proudění dostane, že ta LED tam není úplně zavřená.
Já ještě furt neměl čas na tu LG 47 co mám na stole, ale už se mi k ní dělá hrst malých IMS, to bude trochu jiná liga..

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#13 Příspěvek od Heno »

Vzduch tam samozrejme bude cirkulovať, pokiaľ niekto šošovku nenalepí po celej jej štvorcovej ploche, ale tak ako je to na fotke, že na 4 bodoch a keďže miesta na lepenie je relatívne viac, lebo je to ďalej od led, tak môžu mať body väčšiu plochu.

Myslím, že praskanie silikónu je až po deštrukcii alebo počas začínajúcej deštrukcie samotného čipu led, keď najprv sa hromadením tepla oslabí bodovaný spoj jednej elektródy čipu a potom tento zhoršený spoj vytvára ďaľšie teplo čím led začne poblikávať, poblikávaním ešte vzniká vovnútri čipu iskrenie až sa led definitívne odpojí alebo sa prehriatím nataví samotný čip a až tým vysokým prehrievaním praskne silikón s luminoforom a do čipu sa cez netesnoti dostane vzdušná vlhkosť čo ho definitívne zničí. A preto niektoré led sú prerušené, iné v skrate a niektoré sú zvodové čo spôsobí efekt bodového variča, ktorý dokáže až prepáliť dosku.

Takže sa aj po tvojej otázke o chladení luminoforu a tesniaceho silikónu stále zameriavam na to, čo spôsobuje postupné vnútorné prehrievanie čipu.

A teda mi s z toho stále vychádza, že sú to príiš malé rozmery čipu a zároveň nastavenie príliš veľkého príkonu led. Jednoducho ak má 6V led tohoto rozmeru menovitý príkon 2W a pri tomto príkone sa na teplo premení dajme tomu 0,3-0,4W, tak toto množstvo tepla je na veľkosť tohoto čipu spojenú s použitým cenovo dostupným materiálom - jeho tepelnou vodivosťou príliš velké sústo. Iné by bolo, keby súčasťou čipu bol aj medený podstavec s väčšou plochou, lebo to je už lepší odvod tepla ako keď malý čip spodkom prispájkovaný na medenú fóliu dosky pásu.

Ak teda vychádzam z toho, že tepelná strata na čipe pri plnom príkone je 15-20% potom táto strata musí byť odvedená čo najlepšie z čipu von, ale ako vieme, tak nie je dobre odvedená a hromadí sa tam hlavne ak panel svieti sústavne naplno a dlhodobo.
Tak ak samotný čip nedovoluje dobré odvedenie tepelných strát, musí sa jeho príkon znížiť aby vydržal dlhšie.
Keď ho znížime na 1,5W, potom aj srata je len 0,225-0,3W aj keď ako som zistil, je to v praxi ešte menej, pretože led už pri 80-85% príkonu svieti rovnako ako pri 100% takže od asi 80% príkonu sa tepelná strata začne prudko zvyšovať.

Edge 6V sú väčšie púzdra ako direct 6V tohto typu avšak len edge sú písané len na 1-1,2W a v tom je ich vyššia životnosť.
Podobné je to aj s 3V edge verzus direct.
Dokonca doplnkový chladič z hliníka na edge je horší tepelný vodič ako meďená fólia dosky pásov na direct a tak ani to nie je dôvod, prečo direct skôr odchádzajú.
A veľkosť plochy medenej fólie na direct doskách býva na 0,4W dostatočná, takže stále predpokladám, že odvod tepla z čipu vďaka jeho zlej konštrukcii aj malým rozmerom a zároveň príliš veľký príkon akým je led živená spôsobuje hlavnú príčinu jej malého života.

P.S. kapacita chladenia nezávisí príliš od hrúbky materiálu ak teda nejdeme do extrémov, že hrúbka je násobne vyššia ako šírka a dĺžka chladiča ale počíta sa od celkového obvodu chladiča.
Príklad: Plocha chladiča zhotovená z medeného plechu hrúbky 0,5mm rovnakej šírky a dĺžky je len o málo vyššia ako rovnaká dĺžka a šírka chladiacej medenej fólie hrúbky napr. 0,1mm.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Heno »

Inak už tie alternatívne šošovky mám, ale taký typ TV nie, takže na info a dojmy si počkáme spoločne.

Uživatelský avatar
Maxell
Příspěvky: 236
Registrován: 03 úno 2008, 01:00
Bydliště: okolo Brna

#15 Příspěvek od Maxell »

Dobrý den,

chci se zeptat, máte zkušenosti s tímto lepidlem na lepení čoček, nebo je něco lepšího. Díky

http://www.ame.cz/ALTECO-Epoxy-Steel-30 ... 10699.aspx
Neberte život vážně, stejně z něj nevyváznete živí...

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“