Přehřívání mikrovlnky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Přehřívání mikrovlnky

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady od příbuzenstva asi 4 roky starou mikrovlnu Beco. Starý provedení bez inteligence, jen dvě kroutítka. Stížnost byla, že po asi 6-7 minutách změní pokud jede na maximum zvuk a asi nevaří.
Při opakovaným zapnutí to udělá mnohem dřív. Identifikoval jsem to jako přehřívání, prostě se odpojí trafo a magnetron. Pokud dám míň než 80% výkonu, tak jede 12 minut a nevypne, dál jsem jí nechtěl trápit, ten hrnek s vodou dělal moc páry.
Jak dlouho tyhle "moderní" sračky dokáží běžet na plný výkon? Je těch 7 minut málo, nebo normál? Případně co se v tom může přehřívat?
Hrabat se v tom a nebo zatlačit voči a do SD?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#2 Příspěvek od Osmdesat »

Ne, na maximum by to mělo být schopné libovolně dlouho. Tyhle mech. MV bývají v pohodě, spolehlivé, bez zbytečných poruchových nesmyslů. Takže vybaví ten tepelný spínač na magnetronu? Větrák běží, nejsou upchané větrací otvory? Pokud se skutečně přehřívá magnetron i při dobrém chlazení, může v něm být svod - mezi A a K (kostra - žhavicí vlákno) musí být nekonečný odpor. Může samozřejmě blbnout i ten tepelný spínač. Může být zuhelnatělá krycí slída MV výstupu - pak to vrací část mikrovln do magnetronu, může být něčím ucpaný vlnovod..... Kupovat nový magnetron se nevyplatí, ale pokud máš střeva z jiné MV, můžeš je využít.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

A nebo do servisu. V Bydžově máš známý, ne? Jinak viz kolega výše.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Zkontroluj ventilační systém, zda chladí dostatečně. Jestlipak máš čistý mřížky a prostupy. Zda motorek není přidřený. Má kolem 2850 ot/min.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Žena v µV tavila máslo a ta pravidelně vypínala, patrně kvůli malému pohlcování energie, která se asi odrazí zpět k magnetronu. Jinak funguje OK.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Já nevím, co to vypne. Zejtra do ní kouknu zda není zasyflená kuchyňským šmírem, jak vypadá ventilace a zda není napálená slída a pak se uvidí.
Míro, technika na MW, konkrétně nepoliskej kopačák mám kámoše 7 km daleko. :lol: :lol:
https://mapy.cz/zakladni?x=15.4639266&y ... d=15262484
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Podle času vypínání to vypadá, že se netočí ventoš.

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#8 Příspěvek od Miri »

Nedávno jsem řešil něco podobného - prachem a mastnotou zalepené větrací otvory, ale takovým způsobem, že to pouhým pohledem nešlo vůbec poznat.
Miri

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

Taky jsem něco podobného řešil - ventilátor se točil pomalu (nešel zlehka, ale po zapnutí se roztočil) a ještě byl zahumusený luftovod od větráku k magnetronu. Vypínala tepelná pojistka přímo na magnetronu. Stačilo vyčistit, větrák namazat ... a molitan v sacím traktu větráku vyprat v Jaru.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

To s napálenou slídou je špatný vtip.. :roll: Pokud je mikanit chycený, tak lítají blesky jako prase a MW radostí vyskakuje. :lol: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Měl jsem na opravu jakousi mikrovlnku dotaženou z Rakouska. Taky se vypínala cca do 5 minut. Při prvnim zapnutí byla závada jasná,protože nešel větrák. Příčina nefunkčního větráku byl skrz něj tažený drát. Natahl jsem jej bokem okolo větráku a mikrovlnka byla opravena. Když jsem toho známýho pak potkal, tvrdil mě, že s mikrovlnkou něco je, že od té doby, co jsem mu ji vrátil, že je hlučná. Když jsem mu řekl, že je to hlučný kvůli tomu větráku, tak z něj vylezlo, že ten větrák nefungoval nikdy -výrobní vada. Byla to jeho první mikrovlnka, tak o větráku nic nevěděl.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Tak spravíno ale už nikdy více. Jak jsem předpokládal, vše uvnitř zasyflený sedmiletým kuchyňským maglajzem a protože MW stála asi půl metru od plynovýho sporáku na zemák, tak asi ještě navíc ten plynovej maglajz. Šůroval jsem to skoro 2 hodiny, to bys Miro určitě nechtěl dělat.
Navíc jsem byl oklamán, ta MW je houby 4 roky strará ale podle datumu 7. Asi abych je s tím rovnou nevyhodil. :roll:
To fredis: "slída" byla jen v průřezu okýnka zahnědlá, acetonem to šlo skoro "vybělit".
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

vidíš dvě hodiny práce chemie nářadí atd a mikrovlna v ceně 800. No co si pak má člověk říct za opravu? Jasně máš to pro známý , ale často je právě proto přesvědčuju ať si dou koupit novou, protože často po očistě to končí ještě další závadou a to už je vůbec nerentabilní.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Jo, tohle je jedna stránka věci. Nic proti tomu. Ale to je fakt tak hrozný, po 7 letech správné funkce investovat dvě hodky do vyčištění? Je opravdu nutno kvůli tomu vyrobit celou mikrovlnku novou?
Mám pro to název - efektivní neefektivita.
Na nikoho tu neútočím, nikoho nekritizuju, jen se tak zamýšlím...
Máme to zavedený prostě blbě.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#15 Příspěvek od Osmdesat »

Pro pouhé zfunkčnění to myslím netřeba čistit 2 hodiny. To už byl asi spíš takový nadstandard, když je to pro rodinu. Někdy taky pro někoho, ke komu mám bližší vztah, udělám na opravovaném zařízení něco navíc.
Jinak samozřejmě provádím úkony jen nezbytně nutné pro zprovoznění
8-)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“