Hromadné vyspájkovanie z dvojstrannej dosky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

Hromadné vyspájkovanie z dvojstrannej dosky

#1 Příspěvek od josek »

V niektorých starých doskách sú súčiastky, ktoré by som rád vydoloval z dvojstrannej dosky bez újmy, niekedy aj komplet z celej dosky. Má na to niekto dobrý a rýchly spôsob?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Jako, ze i opdpory, kondiky apod? Pri dnesnich cenach techto soucastek mi to prijde zbytecna prace. Navic u kondiku nevis na jake jsou napeti. To same u malych tranzistoru a diod, najit typy podle smd kodu je mirne receno nepolehlive. Osobne to delam tak, ze desku ocisluju fixem, a postahuju datasheety k IO, mosfetum a podobnym veklym soucastkam a k nazvu toho pdf pridam cislo desky. Desku hodim do krabice a soucastku vypajim az ji pripadne potrebuju. Vypajim jen soucastky typu civky, krystaly, elektrolyty, ledky, prepinace, odporova site a podobne velke veci. To delam jen obcas kdyz je nuda a do niceho jineho se mi nechce poustet :-)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

V devadesátkách jsem to dělal na kamnech :) prostě jsem desku na chvíli položil na plotnu a pak součástky vyklepl. Většinou šlo o desky ze starých sálových strojů, takže logický IO. Pájený klasickou olověnou pájkou, to taky dost pomohlo, a hlavně s nezahnutýma vývodama. Všechny IO, co vím, tak to přežily.
Pak si jeden známej pořídil horkovzdušku, ale takovou trochu extrémní, přes kompresor hnanej vzduch do výkonnýho vyhřívanýho tělesa a do trysky. Tím jsem cín doslova vyfukoval z desky, z prokovů, prostě ze všeho.
Dnes by na to byla asi ideální cínová lázeň, položit desku zespodu na ní a součástky pohodlně svrchu vytahovat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Vyvodove IO jsem kdysi taky vyndaval nahrivanim desky plamenem z klempirske letovacky, ale po case jsem stejne zjistil ze jich pouziju jen minimum a tak mi to prislo jako zbytena prace a tak ted skladuju cele desky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Šamponek to dělal horkovzdušnou pistolí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#6 Příspěvek od josek »

termit256 píše:Jako, ze i opdpory, kondiky apod? Pri dnesnich cenach techto soucastek mi to prijde zbytecna prace. Navic u kondiku nevis na jake jsou napeti. To same u malych tranzistoru a diod, najit typy podle smd kodu je mirne receno nepolehlive. ...Vypajim jen soucastky typu civky, krystaly, elektrolyty, ledky, prepinace, odporova site a podobne velke veci. To delam jen obcas kdyz je nuda a do niceho jineho se mi nechce poustet :-)
Mal som na mysli práve vývodové súčiastky, ktoré sú od originálnych výrobcov a ktorých býva na doskách z priemyselných meracích zariadení vyrobených aj v Európe veľa.
Ibaže bývajú osadené v "pasentných" prekovených dierkach, z ktorých sa spájkovačku a odsávačkou zle dolujú, zvlášť viacvývodové súčiastky.

Určite som nemal na mysli nejaké rádiá alebo iné lacné dosky z Číny, ktoré vyhadzujem.
Možnože ten Šampónkov spôsob aj na jednej doske vyskúšam, keď nebude lepší nápad

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Ja to delam aky tak :lol:
Ale jen par soucastek z desky co se mozna "nekdy" muze hodit.

Chce to ale nejakou lepsi s regulaci teploty a ventilatoru.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#8 Příspěvek od microlan »

Toto jsem vydoloval horkovzdušnou pistolí, bez regulace, na 2, po chvíli jsem s deskou klepnul o svěrák a dost toho vypadlo na první klepnutí.
Přílohy
IMG_2901.JPG

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

ZdenekHQ píše:Šamponek to dělal horkovzdušnou pistolí.
Nikoliv, Šamponek používal autogen. :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten taky... :D
samponek píše:... Desku zahřeješ horkovzduškou nebo hromadně švajcem a všechno odpadne ještě dřív, než se to stihne seškvařit, zbytek zarovnáš drátěným kartáčem a kupodivu i spoje zůstanou celý :D
( starý PC desky a komponenty a tak )
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#11 Příspěvek od josek »

švajcem=autogénom?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#12 Příspěvek od PeteBurns »

Ved logicky, predsa Schweiz = autogen :lol: :twisted:

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#13 Příspěvek od microlan »

Analogicky: die Schweißung

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#14 Příspěvek od josek »

Tak švajc teda nemám, ale skúsim to tou teplovzduškou

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

S opalovací pistolí to jde v pohodě. Dělám to taky. Až na zdravotní aspekty to je bezvadná a rychlá metoda. Je nutné to dělat venku nebo na balkóně. Někdy to člověk neodhadne a pak se začne škvařit deska a kouří se z toho. Výpary nebudou nejzdravější a je lepší mít větrání. Kdysi jsem to dělal v kuchyni a palčivý smrad zůstává na nábytku docela dlouho.
Chce to si desku upnout do svěráku nebo ke stolu a mít tak volné ruce pro pistoli a pro pinzetu na vytahování vývodových součástek. To když jsou vývody naohýbané a součástky nevypadnou samy. Většinou stačí mít desku volně v ruce, ohřát kus desky a klepnout s ní. Takové feritové trafo nebo tlumivka vypadne často samo působením gravitace. SMD odpůrky a keramické kondenzátory odletí s proudem vzduchu, stačí do nich něčím strčit.

Hlavní problém pak je, co s tou hromádkou udělat. Občas sice něco roztřídím do šuplíčků, ale i tak mám několik sklenic neroztříděných vytěžených součástek. Už tak asi zůstanou a nakonec je potomci vyhodí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“