průtok vody hadicí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

průtok vody hadicí

#1 Příspěvek od mi-ro »

Trochu modelový příklad. Mám 1/4" hadici v délce 1km. Je připojená na vodovodní řad s tlakem 4 atm. Nebude překonávat žádný výškový rozdíl. Dokázal by mi někdo spočítat, jaký bude průtok (cca kolik l/min bude průtok na konci hadice)? Ono to je jako s drátem a elktrikou. Napětí (4 atm.) bude logicky bez průtoku na konci zase 4atm. ale nějak neumím spočítat ten "proud" a "odpor" hadice v závislost na délce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#2 Příspěvek od Ondra2 »

Velmi zhruba zde https://m.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty ... -v-potrubi . U tak dlouhé hadice ale bude velmi výrazný přechodový jev, tzn.po otevření kohoutu bude průtok pomalu narustat (analogie s indukčnosti), také se to bud lišit kdyz se hadice teprve zaplnuje, nebo je již plná vody.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

Ahoj Výsledok je 42,75 litra za hodinu. Je to určite správne. Nemusíš nad tým špekulovať aj keď sa to zdá byť málo. Samozrejme môžu vzniknúť bezvýznamné odchýlky lebo je možné že keď sa tá hadica na začiatku natlakuje tak sa zväčší jej priemer...... Inak mám to aj v praxi odskúšané ale teda s tlakom 6 bar.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

kutilmil píše:Výsledok je 42,75 litra za hodinu.
A není to málo Antone Pavloviči?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Já vím, "zkuste to bez drátů, milý Marconi". 42l za hodinu opravdu není mnoho, ale dalo se to čekat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#6 Příspěvek od kutilmil »

Neviem či to je málo alebo moc ale je to proste tak.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Tyvole mně se to na dvě desetinný místa moc nezdá.
Při tolika druzích 1/4" hadic /s různým třením i odchylkami vnitřního průměru/ - že by to bylo až tak přesný? :D
A třeba teplota na těch 42,75L vliv nemá? :D

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

teplota má minimálny vplyv. Ja ti hovorím to čo vyliezlo z kalkulačky. Aj to som al zaokrúhlil lebo mám ale 16 miestny display.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Teplota má na viskozitu vody nezanedbatelný vliv:

Obrázek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Teplota má minimální vliv?
Upřesněme to.
Tou čtvrtcólkou by proteklo při konstantním tlaku 4 atm. minutově úplně stejně vody, ať by bylo té hadice jen 2m, nebo třeba 50m?
Ztráty třením jsou konstantní a nezávislé na délce?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

kutilmil píše:teplota má minimálny vplyv. Ja ti hovorím to čo vyliezlo z kalkulačky. Aj to som al zaokrúhlil lebo mám ale 16 miestny display.
To, že máš kalkulačku s 16místným displejem, neznamená, že můžeš výsledek udávat na 16 platných číslic. Když připojíš na 12V baterku odpor 120 ohm, tak jím taky nepoteče přesně 100,000 mA.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

nie sinclare. čím kratšia hadica tým väčšie množstvo pretečie pri rovnakom tlakovom spáde. Teoreticky hadica s dĺžkou limitne sa blížiacou k nule prepustí nekonečne veľké množstvo pri tlakovom spáde limitne sa blížiaciom k nule.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

Pri teplote 70°C pretečie 40,5litra.
Podla mna to je zanedbateľné. Ajtak to nebude presne lebo sa tá hadica nafúkne. to som už písal skorej. Samozrejme ak píšeme že voda tak to znamená destilovaná. V praxi je čosi iné. jednoducho povedané poteče tadial cca 40l za hod. Všetko ostatné okolo sú iba 🤐 žvásty oničom. Presne sa tu ukazuje hlúposť určitých ludí. Rýpu do toho o čom nemajú ani šajnu. Keď sa tu niekto opýta na takú 🤐 ako je napájanie čerpadla dvomi prípojkami tak je tu milion odpovedí aj ked celé to je kokotina. Keď tu však padne technická otázka tak ani jedna rozumná odpoveď.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

No a mě by zase zajímalo, když dám místo 1/4" hadice 5/4"" hadici, jaký bude potom průtok?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Kutimile, šak já jsem se jenom zeptal.
A jsme na diskusním fóru, tož diskutujeme, ne? :D
U té causy s čerpadlem - kdyby autor natvrdo řekl, že mu jde čistě jen o prachy za elektriku, tak nejpozděj pátá odpověď by byla - zamkni si svou zásuvku či vypínač...To byli jiní, co nejprv řešili ochrany a soustavy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“