Sušička AEG Lavatherm chyba EH0

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

Sušička AEG Lavatherm chyba EH0

#1 Příspěvek od Stepeek »

Ahoj,
manželka mi doma oplakává sušičku AEG Lavatherm 76788IHCS. Je těsně po záruce a začala nám hlásit chybu EH0. Chová se podivně. Po zapnutí se většinou bez problémů rozběhne a po různě dlouhé době se zastaví, na displeji chyba "EH0" (problém s napájením) a začne pípat. Po vypnutí a krátké přestávce se rozběhne zase a po několika minutách se opět zastaví se stejnou hláškou a pípáním. Vyjímečně program doběhne až do konce.
Pozvali jsme technika a oznámil nám chybu "EHE", chyba elektroniky a že se musí vyměnit celá elektronika - cena opravy 7 tis., což je řešení, do kterého se nám opravdu jít nechce, tak jsme se s ním prozatím za 5tikilo rozloučili.

Věřím, že tam bude někde nějaká blbost, která se dá vypájet, vyměnit za minimální cenu a normálně to bude fungovat. Tim spíš když závada není trvalá a sušička je schopna chvilku fungovat.
Máme jí umístěnou na pračce, nevím jestli nemohly zapůsobit vibrace.

Předem díky za jakoukoliv radu, co zkontrolovat.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Pokud se na to cítíš, rozeber panel, demontuj desku elektroniky, kvalitně jí vyfoť a nahraj sem fotky. Dost možná je to klasika, bude tam spínaný zdroj a ten může mít KO kondíky. Může, ale nemusí to na nich být vidět. Zdroj potenciálně může být i jinde v sušičce, ale nejspíš bude právě přímo na elektronice panelu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

A nebo taky nebude na panelu, to ale uvidíš, až to otevřeš. Tady je rozborka nějakého AEGečka: https://www.youtube.com/watch?v=HqsXp6Ji0gM
a tady oprava zdroje jiného AEGčka: https://www.youtube.com/watch?v=7KmnizwuUEM
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

#4 Příspěvek od Stepeek »

Díky moc za tip. Dle jednoho z těch videí (toho v holandštině) jsem demotoval elektrickou/základní? desku, kterou tam měnil pán právě kvůli stejné chybě, co mám já EHO/EH0. Obrázky přikládám.
Co mi přišlo divné bylo to, že kabely napojené na tu základní desku byly olepené nějakým divným lepkavě mastným mazem. Buď je to nějaká ochrana, nebo se vylil nějaký konzenzátor? Připomínalo mi to tekutinu, jako když vytečou baterky. Nic dalšího podezřelého jsem neviděl, všechny kondenzátory vypadají OK.

Díky moc za jakékoliv další tipy.[/b]
Přílohy
základní deska po otevření
základní deska po otevření
součástka ?
součástka ?
pohled bok
pohled bok
pohled shora
pohled shora
zakl deska detail
zakl deska detail
Naposledy upravil(a) Stepeek dne 02 srp 2018, 09:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Úplně vpravo na foto máš pravděpodobně síťový filtr, podívej se, jestli něco neteklo z něj, byl by prasklý a jeho obsah obvykle příšerně smrdí. Pokud ne, tak to neřeš. Označ si na modulu elektroniky, kam jsou zapojené které konektory, případně si to i vyfoť, abys pak dokázal na 100% konektory zapojit nazpět. Někdy jsou "antiblbé", že to jinak nejde, jindy to jinak jde a je potřeba to nepokazit. Potom modul demontuj, odkrytuj a dej sem ty fotky desky z obou stran, jak jsem psal výše.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

#6 Příspěvek od Stepeek »

Ještě přikládám fotku desky z druhé strany.

Zaky, na kterou fotku se odkazuješ, když píšeš úplně vpravo?
Přílohy
zakl deska z druhe strany
zakl deska z druhe strany
zakl deska z druhe strany
zakl deska z druhe strany

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Ano, LNK a kondíky kolem něj. Chtělo by to někoho, kdo má ESR tester a kondíky projít, nebo lépe změřit za běhu zdroje, jaká dává napětí a s jakým zvlněním. Taky desku prohlédni zespodu, jesti zejména u silových součástek není někde utržené pájení, z té fotky bohužel není vidět nic.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

#8 Příspěvek od Stepeek »

Ahoj Zaky,

díky moc za tip. Akorát jsem odjížděl na 2 týdny na dovolenou. Dal jsem tedy zase vše dohromady, na první zapnutí sušička jela, zatím. Budeme tedy zatím testovat a sehnal jsem známého, co tomu trochu rozumí a přislíbil mi, že by mi kondíky otestoval, když se zase problém projeví. Určitě pak dám vědět. :)

Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

#9 Příspěvek od Stepeek »

Ahoj po delší době.

Sušička nějakou dobu občas fungovala, občas házela chybu, tak jsem to neřešil, až nakonec dnes už pouze hází chybu EH01 hned po zapnutí a nic víc. Přes známého jsem si objednal tu součástku LNK a zkusil jí vyměnit, nepomohlo. Objednal jsem si ESR měřák z číny, všechny kondíky z desky jsem proměřil odpájené a ukazovaly kapacitu plus mínus OK. Preventivně jsem vyměnil, naletoval nové, pozapojoval. Bohužel se sušička chová stále stejně. Po zapnutí se rozsvítí a ukáže chybu EH01.

Co dál? :-o

Měřák průběhu napětí nemám a asi to ani nejsem schopnej nějak změřit. Jen obyčejný multimetr + teď nově ESR měřák kondenzátorů.

Díky moc předem za jakýkoli další tip.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od robo »

Možná blbý dotaz ale výměnil jsi ten velký kondenzátor na tíštáku? Nevím co za měřák máš, píšeš jen o kapacitě nikoliv o ESR a psal jsi že jsi je preventivně měnil. A důkladně zkontrolovat spoje. Někdy je to jen mikrotrhlinka co se lehce přehlédne.

Uživatelský avatar
pepannn
Příspěvky: 21
Registrován: 23 srp 2015, 02:00

#11 Příspěvek od pepannn »

Měl jsem podobný problém,asi třikrát jsem propájel všechny podezřelé spoje a chyba byla odstraněna.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od otakarv »

Ke zjišťování trhlin cínu pájených součástek je zapotřebí silné světlo a lupa s dostatečným zvětšením, volným okem se nedají zjistit, já k tomu používám hodinářskou lupu která zvětšuje 6x.
Stepeek, co tá vytečená lepkavá kapalina co o ní píšeš v některým z předchozích příspěvcích?
Nejsou také zoxidované některé kontakty?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Nápáječe s LNK se se-rou dost často. Ale nikdy nevysazují. Když už tak definitivní průstřel IO + další podpůrné obvody. Pokud je použitý komutátorový motor, zaměřil bych se na něj. Resp na uhlíky a svody kolem díky prachu z uhlíků.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Stepeek
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2018, 02:00

#14 Příspěvek od Stepeek »

Ahoj, díky za reakci.

Lepkavá tekutina byla na kabeláži, zdroj jsem nenalezl, spíš mi to nakonec přišlo jako uvolněné lepidlo z použité izolačky. Nic dalšího rozteklého nebylo. Žádný nafouklý nebo vyteklý kondenzátor, plošný spoj čistý, bez známek oxidace. trhlinka v cínu je možná, po té jsem nešel. Dá se podle povahy chyby EH01 odhadovat v jaké části obvodu by se problém mohl nacházet?

Chybu motoru už nám párkrát dříve také hodila. Je fakt možné, že by aktuální chyba EH01 (nestabilita napětí) byla způsobena někde u motoru?? Je fakt, že tam jsem se nekoukal.

Velký kondenzátor jsem také měnil a vše (nové i staré kondíky) proměřil ESR měřákem.

Uživatelský avatar
cicero
Příspěvky: 4
Registrován: 23 srp 2008, 02:00
Bydliště: Pardubice

#15 Příspěvek od cicero »

ahoj
pokud ti to psalo i chybu motoru zkontroluj uhliky v motoru.jinak si myslím že chyba je na řídící desce a nefunguje spínanný zdroj jak má.(chyba frekvence)
většinou je vadný řídící integráč.Zkontroluj i relátka.Vypajet a zkusit na zdroji jestli zpíná civka a fungují kontakty.sušičku bych na pračku nedával pravě kvůli
řídící desce protože je daná na výšku a hrozí uklepání relatek(utržení pajecí plošky nebo vytvoření studenych spoju.Ještě znova zkontroluj pájené spoje.Před měsicem jsem dceři podobnou sušičku opravoval,asi 2.5roku starou....naštěstí byla vada jen v relátku.Za novou desku chtěli 7000Kč.
Přílohy
sušička3.png

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“