Ochlazovač vzduchu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Ochlazovač vzduchu

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, četl jsem spoustu recenzí na ochlazovače vzduchu, někdo chválí, většinou však ne. Má někdo odtud osobní zkušenost? Taky by mě zajímal princip funkce. Díky.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Osobní zkušenost mám, je to na hov... Pokud myslíš ty na principu odpařování vody proudem vzduchu.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hejnicek »

S timto:
Dyson Pure Hot+Cool

Nastesti jsem do toho neinvestoval osobne.
Na beznou plochu obyvaku slabe.
Mozna tak do mensiho kanclu nebo to mit dost blizko pro nejaky "pocit"

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Dělat si z vedra vedro s pocitem prádelny je k nezaplacení. Minimalistická, ale poněkud hlučná funkční varianta je mobilní klimatizace a dobře vyřešený odvod horkého vzduchu, třeba překližkovou deskou s otvorem vsazenou místo okna. Seriózní řešení je splitová klimatizace.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

seriozní řešení je dům se spodním podlažím částečně zapuštěný do terénu, masa zeminy ochlazuje bez nároku na přiváděné energie. Pokud možno ve stínu vzrostlých stromů, optimálně na kraji lesa, ještě optimálněji poblíž vodního toku.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Jasný, a v horách a s výhledem na moře. :D Chudáci v králíkárnách bez klimatizace. 8-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Kdo chce kam.
Je třeba si uvědomit, že v tomhle případě makroekonomika a tzv. civilizace s tzv. pohodlím doběhla jejich zastánce a konzumenty.
Pradědek pásl kozy a žil v barabizně z vepřovic, v síni měl dlažbu, nad barákem lípu jako kráva. Sral do latríny čím pokaždý zvedl mračno much.
Jako bonus měl to mikroklima a pokud byly venku třicítky, barák si stále držel svoji teplotu.
Megapole zkoncentruje lidi do bydlení nastojato, tepelný řešení staveb se omr.dávalo, plochý střechy s absorpční krytinou k tomu. Dodatečně zatepleno řeší prostup tepla jen po dobu než se hmota stavby prohřeje.
V zájmu parkování=pohodlí se zelené a vodní plochy ve městech proměnily v tvrdé povrchy, asfalt nebo zámková dlažba= další nárůst teploty. A teď bonbonek, masivní používání klimatizace vytvoří drahé ostrůvky chladu, ale současně nad celým městem zvednou teploty o příslušné stovky MW, v případě bezvětří a přízemního smogu se město podusí ve vlastní šťávě.
Za tohoto stavu si teď představme blackout, bez energie, vzápětí bez vody, brzo bez kanalizace...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

Syn si na kolej koupil tehhle vehement:
https://www.coolexpert-world.com/files/ ... -om-cz.pdf
Údajně mu to bylo na dvě věci. Máme to v kůlně, zkoušel jsem, jestli by se to dalo použít aspoň jako ventilátor, ale zdálo se mi, že je to moc hlučné.
Pokud by o to měl někdo zájem (dálkové ovládání asi zmizelo v propadlišti dějin), mohu to zapůjčit nebo i darovat za osvoz.
Obrázek
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#9 Příspěvek od starecd »

Crifodo: mám taky z vepřovice, metrové zdi, akorát mi ta lípa chybí, tudíž bohužel mám totéž co venku +50%-60%vlhkost. Taky k nezaplacení chládne to asi tři dny, pokud se ochladí aspoň o 10°C.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Crifodo píše:ještì optimálnìji poblíž vodního toku.
A pri kazdom vacsom dazdi mas aj bazen v spalni zadarmo...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Silová klimatizace (na principu Carnotova cyklu) je vyhánění jednoho zla zdánlivě menším zlem, dneska a pro jednotlivce se to zdá být řešení. Nakonec může ale milion klimatizací ve velkoměstě vytvořit závažnou změnu lokálního klimatu. Jenže lidi jsou už takoví.
Klimatizování horka, které se už do baráku dostalo je vždycky už na úrovni jak rozestavit kbelíky pod děravou střechou, aby mi nenachcalo rovnou na hlavu.
Řešení je stavět tak, jak stavěli předci instinktivně a hlavně v jižních zemích, protože naše klima se jim už podobá nebo i předstihuje, a sice chytře.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

starecd píše:bohužel mám totéž co venku +50%-60%vlhkost. Taky k nezaplacení chládne to asi tři dny, pokud se ochladí aspoň o 10°C.
záleží na více faktorech, orientace místností, barva fasády, úroveň podlahy vůči terénu, přítomnost zeleně v nejblížším okolí a celkové prostředí. Jestli máš v sousedství firmu a pozemek 400m2 vydlážděný na parkoviště, máš prakticky o výheň postaráno.
Jak teď přes léto projíždím na skůtru v tričku a kraťasech, je znát okamžité rozložení teplot v prostředí: lokálně velmi chladno od údolí se zahrádkama, venku v krajině +- snesitelně, ale v centru města bestiální horka. Sem tam strom to nevytrhne. "luxus" je historická část s množstvím střech z břidlice.
Chybí nám tuniská zkušenost, jak stavět aby se horka dala přežít.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Yarda1 píše:Syn si na kolej koupil tehhle vehement
Toto mám právě taky, ale jako Coldmaster HF-608RC. Mám to v práci nouzově jako větrák, jinak k ničemu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Tím, jak přibývá veder, tak zlevňují klimatizační sady a už to vidím /a večer slyším/ i na balkónech osmipatrových paneláků.
Neptal jsem se ještě, co na to ti ostatní, jak to hučení snášejí.
Ale jak toho bude masivně přibývat a lidi se budou spoléhat jenom na tohle, tak potom nás Bůh chraň před výpadky elektriky. A není to jenom o tom, že nás to uškvaří v baráku. K tomu přidejme zásadní deficit vody v přírodě.
Mně z toho při všech verzích vychází, že máme zadělané na pěkné průsery.
Čím pravidelnější jsou dodávky všeho dneska, tak o to to bude větší rána v budoucnu.
Je už těžko představitelné, že by třeba elektrika vypadla jenom na jeden jediný den. Před cca 30-40 lety výpadky nebyly nic zvláštního, lidi z toho tehdy nijak nebláznili. Ale dnešek je na tom naprosto existenčně závislý.
Ona mnohde bez té elektriky nepoteče ani ta obyčejná voda z kohoutku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Když si vzpomenu na dělníky, kteří musí fyzicky makat venku a jejich "tepelná pohoda" nikoho nezajímá, beru horko v bytě jako pouhé krátkodobé nepohodlí.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“