Vinutí feritové anteny

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Vinutí feritové anteny

#1 Příspěvek od FERYACT »

Měl jsem v rukách nepřeberné množství přijímačů z feritovými antenami. Vinutí
bylo hned na ferit. tyčce. Prohlížel jsem před časem radioamatérský zpravodaj
a tam byla feritka fí 10mm umístěna v půlpalcové trubce z umělé hmoty.Šlo o rámovku ze čtyř feritů. Co autor získal složitým provedením okolo feritu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Větší průřez jádra zajistí indukování většího napětí z větší plochy v prostoru s elmag. energií, krom toho víc vyjádřený poměr mezi délkou a průměrem má vliv na směrovost, ale o to asi konstruktérovi nešlo.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#3 Příspěvek od FERYACT »

Mi jde hlavně o to proč nebylo vinutí přímo na feritce.

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#4 Příspěvek od josek »

Možno mu išlo o jemné doladenie obvodu práve pomocou polohy cievky na jadre

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od FERYACT »

Na přelaďování v pásma byl použit kondensátor.Přelaďování jinak je iluze.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Proč iluze?
Přece je efektivnější doladit dolní souběhový bod superhetu posunem feritu v cívce, zvlášť, když oscilátor kmitá na požadované frekvenci uskočené o mezifrekvenční kmitočet, než dolaďovat oscilátor a hýbat kvůli tomu s ladicím kondenzátoerm.
Já jsem se naopak setkal s cívkami na kostřičkách nebo alespoň vinuté na papírové trubce a s dlouhými vývody, aby jimi šlo po feritce hýbat. Zakáply se až po nastavení. Ladění samozřejmě obstaral dvojitý ladicí kondenzátor, ale doladit se muselo klasicky: dolní bod souběhu posuvem cívky po feritu, horní bod souběhu kapacitním trimrem paralelně k ladicímu kondenzátoru. Nějaké přihýbání desek rotoru se totiž u uzavřených duálů zrovna nedá...
Naposledy upravil(a) Hill dne 15 srp 2018, 16:56, celkem upraveno 1 x.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Do půlpalcové trubky asi 4ks 10mm tyčí nenasouká.

Jestli to myslíš, tak, že v jinak prázdné velké trubce s vinutím na povrchu je zasunutá tenčí feritová tyč, tak větším průměrem pro danou indukčnost dostaneš nižší počet závitů při nižší délce a tím vyšší Q.
např. pro obvod na středních vlnách 1 MHz:



Ø 10mm 150 uH 0,3mm drát - 130 mm délka vinutí, Q cca 80

Ø 25 mm 150 uH 0,3mm drát - 30 mm délka vinutí, Q cca 300

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

TO Hill. Za prvé přijímač má být pro jedno pásmo,takže nebude problém se slaďováním na mezifrekvenci. Je jasné že vinutí musí být na prešpanu aby šlo dolaďovat ap. Chtěl jsem zdůraznit že je téměř na feritu. Našel jsem feritovou rámovku v počítači. Moje odpolední inteligence nastačí abych obrázek desetkrát zmenšil, aby byl pro EB stravitelný.Po ránu se mi IQ mírně zvětšuje.
Feritky jsou vskutku do čtverce. Ne ve svazku.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Nějak takhle?

to je novátorská myšlenka. A zapojeny (nafázovány) jsou jak?
Přílohy
doctverce.jpg

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Správně Crifodo.Rád bych poslal orig obtah ze Zpravodaje. Už jsem psal že ho potřebuji 10 krát zmenšit aby vešel do EB. Tvé odpovědi by se vyřešily.
Nemohu nic najít čím se to dělá. Dej mi tip a já feritovou rámovku zveřejním.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

Stáhni si program
https://www.irfanview.com/
i plugins. Nainstaluj a spusť. Otevři si ten obrázek, dej File/Save as....., zvol formát JPG (1) a omezení velikosti souboru třeba na 290 kB (2). Ulož si ho někam a potom přilož k příspěvku na EB.
Taky mě to zajímá.
Přílohy
IrfanView.png

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#12 Příspěvek od danhard »

Feritka je magnetická anténa a v určitém směru má minimum.
ps. nechtějte, abych to tady rozváděl, znáte mě, v závěru bych Vás stejně všechny poslal do prdele :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

danhard píše: v závěru bych Vás stejně všechny poslal do prdele :lol:
nevidím žádný problém stejně odpovědět:)

okolo antén je stále dost prostoru pro nové výklady, s takovou EH anténou tahali za nos soudruzi inženýři z egypta vědeckou veřejnost deset let.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Jednoznačne IrfanView. Spolu s MSPaint v pohode nahradí photoshop.
Kliknúť na download, vyberať 32 alebo 64 bit verziu podľa Windowsov.

Veľkosť obrázkového súboru sa zmenšuje troma spôsobmi a ich kombináciou.
1. Výrez - odstranenie zbytočných okrajov obrázku bez informačnej hodnoty. Označiť myšou požadovanú časť. Okraj označenej časti možno ešte posúvať myšou. Potom jednoducho Ctrl-C, Ctrl-V a uložiť ako...
2. Zmena veľkosti (resize) - zmenšenie rozlíšenia, dokiaľ je obrázok čitaťeľný. Kliknúť v menu, vybrať resize alebo zmena veľkosti a ďalej intuitívne... Najjednoduchšie kliknúť na "half", aj viackrát podľa potreby.
3. Nastavenie kompresie počas ukladania súboru. Kliknúť na "uložiť" alebo "uložiť ako". Zadať názov súboru a pod ním vybrať požadovaný formát, v ktorom sa má obrázok uložiť. Najvhodnejšie jpg. V podrobných nastaveniach vybrať kvalitu od 1 až 100. Bežne sa jpg ukladá v kvalite 80. Nad touto hodnotou veľkosť súboru rastie, ale rozdiel v kvalite už nie je viditeľný. Pod touto hodnotou je pozorovateľné zníženie kvality okolo ostrých hrán (napríklad okolo písma) ale obraz je stale dobre čitateľný aj pri nastavení kvality na 50. Dá sa kľudne aj menej. Treba vyskúšať.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

feryact: stačilo by možná uvést číslo toho Zpravodaje, nějaký ročníky taky mám.

ve vodorovné rovině se taková dvojice navzájem kolmých tyčí používá v radiokompasech, ovšem tam se obě složky zpracovávají odděleně, aby se vytvořila sinová a cosinová hodnota signálu a spolu s nesměrovou anténou informace o azimutu.
Irfan má i volbu Uložit do souboru o zadané velikosti souboru, tomu uzpůsobí kompresi.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“