Vakuová pinzeta

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

Vakuová pinzeta

#1 Příspěvek od Axamith »

Potřeboval bych poradit s vakuovou pinzetou. Se MSD teprve začínám, vybavení, které si pořizuji není profi, ale nemusím mít vyloženě šmejd.
Co jsem hledal, tak jsou s balónkem, s tlačítkem nebo k napojení na pumpu (akvaristický motorek ).
Přílohy
Pinzeta s pumpou
Pinzeta s pumpou
Pinzeta s tlačítkem
Pinzeta s tlačítkem
Pinzeta s balónkem
Pinzeta s balónkem

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Se SMD už nějakou dobu dělám, ale vždy mi stačila pinzeta. Možná kdybych osazoval nějaký velký integráče, by ta vakuová věc byla k užitku, jinak využití nevidím. Zajímalo by mě, jestli to na amatérský osazování vůbec někdo používá.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Taky jsem ji nikdy nepotřeboval ani náznakem nebo vzpomínkou. Stačila vždy obyčejná lékařská.

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Axamith »

Takže se snažím jít s kanónem na vrabce. Běžná pinzeta (nebo sada) by měla stačit. Raději kovové nebo plastové?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

mám tu s tlačítkem a nejsem s ní spokojen, buď nedrží a nebo naopak drží i když má pustit, což je prima když osazuju něco v QFP pouzdru pěkně si to nastavím a přísavka nepustí poklepu ,pustí a můžu rovnat znovu. Pak vezmu pinzetu a jde to raz dva.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Mám nerezovou z Chirany s tenkýma lehce ohnutýma hrotama a pak keramickou z eBaye. Používám spíš tu keramickou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Vakuova je dobra na odspajkovanie SMD IO. Nahrejem teplovzdusnou pistolou a pipetou zoberiem prec z plosaku. Oproti klasickej pinzete viem zobrat aj velky IO a neposkodit jeho vyvody (ak nejake ma).

Mam nejaku obycajnu lacnu (tusim Pro's kit) s balonikom. Podtlak vydrzi len chvilku, ale staci to na zobratie IO a jeho polozenie na nejaky blizky vhodny povrch.

Pri osadzovani nepouzivam.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

mám tu s tlačítkem a nejsem s ní spokojen, buď nedrží a nebo naopak drží i když má pustit, což je prima když osazuju něco v QFP pouzdru pěkně si to nastavím a přísavka nepustí poklepu ,pustí a můžu rovnat znovu. Pak vezmu pinzetu a jde to raz dva.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Mam podobnou zkusenost. Je to k nicemu. Dostal jsem to k horkovzdusne stanici zdarma, ale nikdy jsem to nepouzil. Snad na nejake opravdu velke pouzdra, ale tech nedelam tolik a mam na ne sirokou pinzetu.

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Axamith »

Pánové, děkuji za vyčerpávající odpovědi a ujasnění problematiky.

Uživatelský avatar
Jaka
Příspěvky: 110
Registrován: 25 pro 2004, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

#11 Příspěvek od Jaka »

Snad ještě jeden názor. Vadilo mi, že po uchopení třeba 1206 to udělalo "cvrnk" a já potom musel pozametal celou dílničku, než jsem to našel a to ne vždy. Na moji vakuovku jsem použil kompresorek z lednice startovaný nožním tlačítkem, aby neběhal zbytečně. Na sací trubičku jsem navlekl trubičku z kapačky, druhý konec vlepil do vyčistěné fixky a zakončil injekční jehlou, já černou. Konec jehly vybrousil asi na 15° .V držadle (fixce)jsem navrtal dvojku dírku v místˇdržení ukazováčkem, jko otvor pro vzduch při uvolnění součástky. Konec jehly, teda přísavnou špičku nechávám bez papuče nebo třeba jen s vytvarovanou kapkou lepidla z pistole. Chodí mi to dobře, vezme 0805,1206 SOT23,223 i SO8. Na větší to nepoužívám, už tolik nelítají.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Preco nepouzijes normalnu pinzetu? Podla mna ma toto zmysel hlavne pri vacsich IO.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Pre srandu som si kúpil tú s tlačítkom. V podstate funguje, podtlak drží, ale samozrejme iba na hladkom povrchu. IO bývajú matné, takže to drží iba chvíľu, kým to nasaje vzduch a odpadne. Je vhodná (ako píše rnbw) pre odobratie súčiastok pri vyletovaní, bežnou pinzetou to nieje kde dobre chytiť, hrany sa zvyknú vyšmyknúť. Použil som ju zatiaľ dvakrát. Prvý krát perfektne, druhý krát mi vždy skôr zatuhol cín než som to stihol chytiť a zdvihnúť. Tiež som neopatrnosťou vcucol cín, potom som musel tú trubičku prečistiť 0,8mm vrtáčikom. Ešte že je nerezová.
Z použiteľného hľadiska vidím ako najlepšiu tú s kompresorom, tá má podtlak stále, aj keď chytá falošný vzduch. Ale či sa využije...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“