Externí HDD Samsung - mrtvý?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

Externí HDD Samsung - mrtvý?

#1 Příspěvek od davemh »

Dostal jsem od příbuzenstva tenhle samsung HM320II, že nejde v televizi - prý se to stalo když několikrát po sobě vypli proud. Byl zapojený jako nahrávací (televize taky samsung, takže data z něj zřejmě nedostanu). Po zapojení do PC ho win8 najde, přiřadí písmeno a následně buď vyletí vytížení na 100% a dále se nic neděje, nebo zatuhne a pomůže jen násilné odpojení. Občas shodí i explorer.exe. Ve vlastnostech velikost 0b/0b, formát RAW. Co jsem vyčetl ze Smartu, tak přemapované sektory nemá, ale jeden je "current pending". Nedaří se mi ho ani zformátovat, do té nabídky se vůbec nedostanu.
Nejde mi ani tak o data, ale jestli to jde nějak zachránit - disk je 9 let starý :)

Jen moc nechápu ten formát, moje televize ze stejné generace (UExxH) má tuším ext4, tak nevím kde se to vzalo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Skus cely prepisat nulami, napriklad v Linuxe (dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=1M oflag=direct). Potom znovu vytvorit particiu a naformatovat.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

davemh píše:Jen moc nechápu ten formát, moje televize ze stejné generace (UExxH) má tuším ext4, tak nevím kde se to vzalo.
Formát je v pořádku. Když to Windows neznají, označí to jako RAW. A ext4 jim fakt nic neříká...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

V Linuxu stačí spustit fsck.ext4 (nebo spustit kontrolu například v programu GNOME Disks).
Ale ani tak nebude na Woknouzech použitelnej, protože ten zná jen vlastní souborový systémy, což je docela škoda, protože EXT4 je mnohem lepší a pokročilejší jak FAT nebo NTFS (třeba ve zlomkový míře fragmentace).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#5 Příspěvek od dred »

Nedávno som sa pokúšal rozbehať HDD z "havarovaného NTB. Windows v druhom PC ho videl ako RAW, ale nič sa s ním robiť nedalo. Spustil som potom inštalačku WIN7 a v časti výberu disku pre inštaláciu sa dal normálne sformátovať...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“