Dílna

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Dílna

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Můj dotaz se bude týkat dílny rezb. rozvodu sítového napětí na pracovním stole. Dělám totiž repas svého pracoviště elektroniky. Mám několik napájecích zdrojů stolní vrtačku pájky osciloskop. Rozvod bych řešil zásuvkama každou připojím přes spínač a tavnou pojistku a vše sloučím pod jeden hlavní vypínač kde bude rovněž pojistka. Chtěl bych se zeptat jestli tam nemám dát nějakou ochranu proti přepětí případně jak ten rozvod udělat jinak.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Dal bych tam spíš jističe místo tavných pojistek.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

. . . a hlavně proudový chránič !

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Samostatně místně jištěnou zásuvku mám kvůli případnému přetížení jenom pro aktuálně zkoušené zařízení. Zásuvky pro měřící přístroje, pájku apod stačí připojit přímo na zásuvkový okruh, případně společný jistič. Při tvrdém zkratu stejně vypne i předřazené jištění celého zásuvkového obvodu v bytě.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Je zbytečné používat pojistku (jistič) a vypínač pro každou zásuvku. Každý z uvedených a i jiných přístrojů má pojistky a vypínač v sobě.
Celou dílnu jisti 10A jističem pokud máš zásuvkový okruh doma jištěný 16A. Při případném zkratu tak nezhasne všechno a nemusíš chodit daleko nahodit jistič.
Proudový chránič už byl zmíněný. Ještě je dobré dát jednu zásuvku přes žárovku, při oživování nebo opravě se hodí.
A hlavně, zásuvek není nikdy dost, mám v dílně 16 dvojzásuvek a ještě by se někdy hodily další. To nepočítám ty, co jsou v nich zapnuté zdroje a MP.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

osobně mám všechny zásuvky pod jedním jističem a pracovní k opravám přes oddělovací trafo a sólo jistič.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Při posledním nastavování termostatu, místo kotle jako spínaná zátěž žárovka s paticí E14 odešla, jak tak tyhle žárovky odcházejí, takže jsem ocenil týden předtím zapojené nouzové osvětlení. V celém bytě by jinak byla tma jak _ _______, jistič nejistič.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

jezevec píše:Celou dílnu jisti 10A jističem pokud máš zásuvkový okruh doma jištěný 16A. Při případném zkratu tak nezhasne všechno...
Jistič 10A vypne samostatně jenom při přetížení, působením tepelné spouště. Zkratový proud je mnohem vyšší, spolehlivě vypne i předřazený 16A. Při nízké impedanci někdy vyrazí i hlavní jistič 25A před elektroměrem.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

Hodně už bylo řečeno předchozími. Ve všech podobných dílnách se mě osvědčil centrální vypínač a stykač v rozvaděči, který vypíná všechny okruhy, kromě zásuvky pro přístroje vyžadující trvalé napájení. Není nutné obcházet všechna pracoviště, zda někde nezůstalo něco zapnuté. Stejně jsme to zařídili i v místnostech radioklubu.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

A tavna poistka to casto nezachrani. Skrat v PC zdroji - vyletel 16A istic zasuvky aj 25A bytovy. Poistka F8A prezila :D

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Ono to chce trochu zvýšit impedanci smyčky...
Teoreticky:
napětí 230V, impedance smyčky v zásuvce kolem 0,5 Ohmu není žádnou vyjímkou.
zkratový proud přes 400A
žádný jistič "neomezí" proud, pouze to nějak rychle odpojí
ale než to odpojí, jsou splněny podmínky pro reakci i jističe 25A u elektroměru

jistič B25 může "rychle" vypnout při trojnásobku, musí při pětinásobku jmenovitého proudu

jisté zkušenosti naznačují, že jističe s vypínací schopností 6kA padají "trochu ochotněji" než jističe se zkratovou odolností 10kA (bytelnější kontakt potřebuje větší impuls aby se pohnul)

Takže jistič s charakteristikou B, řada 6kA (jsou výrobci, co dělají i řadu 4,5kA), a do přívodu si dát "odpůrek" (nebo tlumivku)
třeba něco takového
https://www.ges.cz/cz/ax50w-2r20-GES05313661.html

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Na stolním rozvodu, připojeném na jeden zásuvkový okruh, z hlediska selektivity jištění moc vymyslet nejde. Chránič je vhodné doplnit, ale pokud je už předřazený v bytě, budou při poruše padat oba.

V místním TV servisu taky nemají žádný extra rozvod. V rozvaděči jsou pouze dva samostatně jištěné zásuvkové obvody - pro 2 zásuvky nad pracovním stolem a 2 zásuvky pro vozík s měřícími přístroji a oddělovacím trafem. Na boku stolu a za vozíkem mají na rozšíření běžné vícenásobné zásuvky (přišroubované prodlužky). Tři stejná pracoviště jsou v rozvaděči na jeden společný chránič.
Naposledy upravil(a) Achab dne 08 říj 2018, 23:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

monterjirka píše: jisté zkušenosti naznačují, že jističe s vypínací schopností 6kA padají "trochu ochotněji" než jističe se zkratovou odolností 10kA (bytelnější kontakt potřebuje větší impuls aby se pohnul)
Hmm, to jsem taky slyšel. V dílně mám jističe 6kA a v hlavním domovním a v elektroměráku 10kA, všade Šrák. Bouchlej PC zdroj vyrazil vše včetně 40A nožovky v Risce.
Několikrát, někdy pojistka přežila. Trafo je cca 200 metrů AYKY 150+70. Tak to asi moc pravda nebude.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

To je fakt, ten mžik zkratu je stejně rychlej všude po drátech. :lol:
Možná by pomohl jistič 6A nebo to nezapínat vůbec.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

mě ty problémy s vyrážením jističů už dobrých patnáct let chytá oddělovací trafo s jističem . Nehledě na to že opravy na síťových částech jsou mnohem bezstarostnější, než stálá kontrola kde všude může být fáze

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“