Rail to rail konec na 12V (zamčeno)

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

Rail to rail konec na 12V (zamčeno)

#1 Příspěvek od microlan »

Dlouho se tu nic nevyvíjelo, tak bych si dovolil navrhnouti retro projekt. A zároveň vyhlásit soutěž o nejlepší řešení. Kdo vymyslí zapojení mému oku nejlépe lahodící, tomu vyplatím odměnu 1000,- Kč. Samozřejmě si do toho hodnocení nechám radit od zkušených matadorů.

Mantinely

- stačí schema, když to bude i s návrhem desky, tím líp
- pouze tranzistory, žádný OZ
- napájení 12V (max 16,8V)
- koncové tranzistory v zapojení SE (tzn. emitory na napájení)
- zatěžovací impedance 4Ω

//tu tisícovku jsem dostal dle mého soudu nezaslouženě, tak jsem se rozhodl ji poslat dál, někomu kdo si ji zaslouží.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jura80 »

Jaká vstupní citlivost?
Když retro, tak předpokládám nesymetrický napájení?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#3 Příspěvek od microlan »

jo, nesymetrický. Citlivost a vstupní odpor někde kolem normálu, nějaký desítky kiloΩ a stovky mV. Díky za reakci.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jura80 »

A jsi si vědom, že pokud budou na výstupech jen SE tranzistory, neobejde se to bez přechodovýho zkreslení, resp. různých nectností?

Zato CFP zapojení, to by byla jiná káva, ale vím já, jestli ho můžeme použít? Poslední tranzistory by byly v zapojení SE, takže podmínka je splněná, ale výstup by nešlo dostat dál, než asi 1V k hranicím napájení. Pokud by se teda nepoužila bootstrap. Je povolená?

Ještě rozumnější se mně volí komplementární MOSFET výstup, zapojení SC+ bootstrap. Odpadly by problémy při saturaci BJTs. Ale to se asi nesmí použít, že?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#5 Příspěvek od microlan »

Nevím co je CFP a fety asi nee.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jura80 »

Dobře, zkusím něco vymyslet.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#7 Příspěvek od microlan »

Držím palce.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Pracuje se na tom. Zrovna jsem zavrhnul jednu koncepci, pouštím se do úvah kolem jiné.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jura80 »

Ahoj,

tak já už mám koncept zapojení. Použil jsem sice CFP zapojení, ale modifikoval jsem ho tak, aby dávalo zesílení posledního stupně o něco větší než 1, takže koncový tranzistory by měly jít opravdu rail- to- rail. Je to ale trochu na úkor účinnosti zesilovače.

Teď by to chtělo zkusit na bastldestičce, ale potíž je, že nemám k dispozici BD433/434, který jsem tam dal kvůli slušnýmu zesílení při 2A. Tak snad budou ke zkoušení stačit BD911/912.

PS: Pro stabilitu při kapacitní zátěži může být na výstupu užitečná tlumivka a wodpor- záleží na předpokládaným použití.

Líbí/nelíbí?
Přílohy
1.png
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#10 Příspěvek od microlan »

Jo, to vypadá dobře. Asi bych neřešil tu zkratovou ochranu

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jura80 »

Pokud se vynechá ochrana, dal by se vypustit R9, změnil by se trochu R4, zvedlo by se zesílení a celkově tím snížilo nelineární zkreslení. To přechodový zkreslení bude u SE koncáku vždycky problém. I když myslím, že speciálně v tomhle případě se mně to podařilo docela ukočírovat.

Dovedu si představit návrh plošňáku tak, že by zahrnoval obě varianty, přičemž součástky ochrany by se použily SMD, takže by pak ve výsledku nic nerušilo vzhled (prázdný dírky) při neosazení ochran.

Jinak bez ochran by byl R9 propojka a R4=330R. R19, R20, R23 a R24 tam musí být a zůstat kvůli stabilizaci klidovýho proudu!

Hups, konec kecání, za chvilku půjdu na tu bastldesku.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jura80 »

Právě ladím zapojení na bastldesce. Jak se tak jukám, mám tam úplně blbě zapojenou tu nadproudovou ochranu- napravím. A pravděpodobně přidám aji nějaký další změny. Až budu vědět vícero, dám vědět.

Edit1: Tak C7 a C8 bylo potřeba přepojit mezi BE tranzistorů ochran (z pochopitelných důvodů). Za další bylo potřeba mezi CE T2 přihodit R=2k7 kvůli startu obvodu (jinak by byl po zapnutí mrtvý). C4 jsem radši zaměnil za 100µF. Ještě jsem netestoval nadproud. ochranu. Trochu straší nesymetrická SR, ale asi vím proč. Dneska na to ještě mrknu, ale ne teď hned.
Naposledy upravil(a) jura80 dne 13 lis 2018, 07:15, celkem upraveno 1 x.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#13 Příspěvek od microlan »

Já bych se s tou ochranou nepáral, dám tam 10A KD605/615 a ty možná přežijí dobu, než se spálí pojistka. Hlavně ať je to co nejjednodušší, pro malý kluky, co jim 12V z baterky udělá nějaký rámus.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jura80 »

Je ale potřeba je vybrat tak, aby měly při <1V a >2A zesílení aspoň 50. A ideálně spíš v saturaci (čím nižší Uce při 2A a zesílení 50, tím víc rail to rail to bude běhat).

Jinak myslím, že z toho bude nejen rámus, ale taky slušné zvuk.;) Teda, pokud se použije moje zapojení (no, nikdo jinčí se zatím nepřihlásil, to je fakt... ...hmm, však je to taky kus práce za nic).
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#15 Příspěvek od danhard »

Je to příliš klišózní :D

Zamčeno

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“