UHER 4200 REPORT IC - kolísání rychlosti posuvu pásku

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

UHER 4200 REPORT IC - kolísání rychlosti posuvu pásku

#1 Příspěvek od vlasta_p »

Dobrý den,
pořídil jsem si výše uvedený MGF. Bohužel u něj dochází k rychlému nepravidelnému kolísání rychlosti (jev, zvaný flutter). Páskovou dráhu mám vyčištěnou, včetně přítlačné kladky a tónové hřídele, nové originální řemínky, mechanika vyčištěna a promazána, kromě toho kolísání pracuje bezvadně.
Pásky MAXELL UD 25-120.
Nemáte s tím někdo zkušenost, prosím?

Děkuji.

V. Vlček

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Je dostatečný přítlak kladky?
Při nedostatečném přítlaku se mohou projevovat síly vznikající regulací tahu pásky.
:wink:

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, mám UHER 4000 a 4400 a taky se mně to projevovalo, a zjistil jsem , že mně to dělal originální síťový zdroj, tak jsem připojil jiný zdroj a bylo po problému, v půvpdním zdroji je selenový usměrňovač a stabilizátor na 6 V
provedl jsem úpravu výměnou selénu za Si diody , je jich třeba 5 ks a nastavení na 7,5 V a není problém.
Zjistil jsem tyhle problémy, že jsem připojil vedlejší zdroj do konektoru z boku mgf. a jelo to bez problémů, V internetu lze stáhnout veškerou dokumentaci včetně servisních manuálů, Pozor- v mgf je plus na kostře.
Na Youtube je popsána úprava zdroje s použitím IO LM 317.
Jarda

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Potvrzuju co říká Jarda, 4000 byl děsně náročnej na tvrdost napájecího zdroje, na tuzemský monočlánky ta motorová elektronika vůbec nebyla použitelná kvůli kolísání, nebo se ani nerozběhl.

Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

#5 Příspěvek od vlasta_p »

Dobrý večer,

díky za odpovědi. Ale nevím, jestli to v mém případě bude stejný problém, protože já popisovaný externí zdroj používám pouze na dobíjení akumulátoru a magnetofon v provozu napájím z tohoto akumulátoru.

Akumulátor je typ CP632 6V/3,2Ah od Conradu. Navíc to vypadá, že je v perfektní kondici, protože na jedno nabití mi na něj Report běžel cca 6 hodin v kuse (v režimu záznam - rewind - záznam - rewind ...).

Selenový usměrňovač vyměnit za Si samozřejmě mohu, servisní dokumentaci mám. Jen si nejsem jist, k čemu ta pátá dioda? V můstku jsou čtyři, pak je tam jedna zřejmě Zenerova dioda v bázi hned toho prvního tranzistoru a pak další tři až za stabilizátorem.
Připojuji výřez ze schematu ze servisního manuálu, kdyby měl někdo chuť ... :-)

Díky!

Vl.
Přílohy
UHER 4200 ext zdroj sch.PNG

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Dioda D5 je reference pro stabilizator. Ta dalsi, co je v seriiA s odporem, je asi pro nejake dalkove ovladani? A ta, co je zapojena mezi B a C tranzistoru vlevo je pro omezeni proudu pres snimaci odpor proudu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Jestli máš servisní návod tak tam asi máš popis nastavovacích prvků a napětí.
Znal jsem jen 4000 report a nevím v čem se liší. Podle schematu pro 4000L bych prověřil stav kontaktů přes který jde napájení, k5, k6, k7, napětí na bodu 2 což je výchozí napájení pro 3f oscilátor cívek motoru. Pokud je tam napětí stálé, pak obvod okolo trimru pro nastavení rychlostí R312. Ustálená napětí by svědčila o tom, že elektricky je pohon v pořádku a kolísání dělá někde pásková dráha.

Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

#8 Příspěvek od vlasta_p »

Jasně, díky - vyzkouším.

Vl.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Celý systém řízení motorku je velmi podrobně popsán v Bozděchovi I na str. 182-183.
Ve zkratce: Tranzistory T10-T15 spínají příslušné statorové cívky. Při rozběhu zajišťuje řízení tranzistorů systém odstředivých kontaktů, který uzemňuje vždy báze dvou tranzistorů, takže dvě statorová vinutí jsou vypnuta a třetím teče proud. Po dosažení určitých otáček jsou odstředivé kontakty trvale vyřazeny z funkce a tranzistory jsou řízeny prostřednictvím napětí indukovaného do statorových cívek. Regulaci otáček zajišťuje obvod s tranzistorem T16. Indukované napětí se přes příslušné diody dostává na kondík C37. Podle velikosti napětí na něm se spíná nebo vypíná tranzistor T16. Při určitých otáčkách se tranzistor T16 vypne, přestanou být spínány statorové cívky, rychlost otáčení i indukované napětí klesají, tranzistor T16 se znovu sepne, atd... Při rychloposuvech je celý obvod vyřazen sepnutím kontaktu k6 a motor běží naplno. Obvod s tranzistorem T17 slouží ke stabilizaci otáček při změně velikosti napájecího napětí a teploty.
Když vyloučíš mechanické závady a problém s napájením, zkontroluj obvod regulace.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Upřesním hlavní mechanické problémy motorku:
- přidřený rotor, zatuhlé mazivo
- vůle v ložiskách (způsobuje nepravidelné rozpínání odstředivých kontaktů)
- velký přechodový odpor sepnutých odstředivých kontaktů (proud jimi je dost malý, takže je sice neopaluje, ale jeho samočisticí účinek prakticky neexistuje), jestli magnetofon léta neběhal.

Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

#11 Příspěvek od vlasta_p »

Dobrý den,

děkuji za odpovědi a rady. Kniha Magnetofony mne nenapadla, přestože ji mám už léta doma ... :-)
Popsáno je to tam podrobně, v elektronice se trošku vyznám a není pro mne problém mrknout se na průběhy napětí na motorku osciloskopem. Nejsem ale zase tak dobrý, abych dokázal odhadnout, zda to, co tam případně uvidím, je v pořádku.
Určitě ale přes víkend zkusím řídící obvod motorku alespoň proměřit a výsledky porovnat s údaji, uvedenými v knize.

Než se ale pustím do zdlouhavých měření, zkusil jsem dnes znovu pořádně vyčistit mechaniku, včetně přítlačné kladky a vyrobil jsem novou nahrávku kmitočtu 1 kHz (při rychlosti 9cm/sec). Zdá se mi, že se to slyšitelně zlepšilo, ale stále to tam je. Není to nic brutálního, ale třeba nahrávce akustické kytary to dodá nechtěný efekt typu vibrato.

Z nahrávky je slyšet, že ten nežádoucí efekt není zcela pravidelný, takže bych možná vyloučil základní mechaniku, jako nerovnosti různých gumových mezikol apod. Spíše mi to připadá, jako nějaký zázněj, nějaká interference, ale netuším s čím ...

Chtěl jsem připojit tuto nahrávku do přílohy, ale nechce mi to povolit zvukový soubor. Přitom by mne docela zajímalo, jak to na vás působí. Nevíte, jak zde připojit zvukovou přílohu? Jde to vůbec?

Děkuji všem za ochotu.

Vl.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#12 Příspěvek od Pikofarad »

Zvukovou ukázku upni např na https://uloz.to/ a odkaz dej sem na EB.

Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

#13 Příspěvek od vlasta_p »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Tu nahrávku by to chtělo pořídít na stroji s podstatně lepší stabilitou rychlosti posuvu pásku, jinak můžeš dojít ke dvěma extrémům:
- změny rychlosti při záznamu a snímání se sečtou (pak je to skutečně hrůza poslouchat) nebo
- změny rychlosti při záznamu a snímání se vzájemně odečtou (pak to vypadá, že je všechno v pořádku, i když vlastně není).
U nepravidelného kolísání se oba extrémy mohou střídat.
Nahrávku momentálně neposoudím - teď jsem tu bez zvuku, nějak mi před pár měsíci přes HDMI přestal zvuk chodit, zato HDMI vždy spolehlivě zablokuje zvukovou kartu, dokud neodpojím monitor, a nedovolí ji přepnout na audiovýstup... tak až to půjde.

Uživatelský avatar
vlasta_p
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2018, 01:00

#15 Příspěvek od vlasta_p »

Ano, rozumím, máš pravdu ...
A navíc by se takto dalo zřejmě lépe určit, zda má problém pouze mechanickou příčinu. Zkusím to - díky.

Vl.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“