Ovládání motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosta6
Příspěvky: 8
Registrován: 22 lis 2012, 01:00

Ovládání motoru

#1 Příspěvek od rosta6 »

Ahoj,
chystám se na takový menší projekt a řeším jak regulovat otáčky motoru.
Vybírám současně i motor, uvažoval jsem o nějakém obyčejném z pohonu stěračů aut nebo nějaký podobný. Parametry mají být 12V DC, 150+ W a doba provozu maximálně 40 minut v kuse nárazově. :)
Třeba takový.

Moje otázka směřuje do oblasti řízení otáček. Chtěl bych to řídit pomocí arduina přes bluetooth. Ale budu potřebovat nějaký board na řízení. Jelikož předpokládám docela veliký maximální výkon, našel jsem toto: Což by mělo mít i rezervu.
Dále jsem na jednom fóru narazil na tohle, ale tomu už vůbec nevěřím. Máte prosím nějaký návrh, jak takový motor bezpečně řídit v rozumné cenové kategorii?

Díky! :)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Měnič z prvního odkazu je určen pro bezkomutátorový (BLDC) motor. Na druhém odkazu je snižující měnič pro klasický komutátorový DC motor. Takže záleží, jaký typ motoru použiješ. U motoru z odkazu není uvedené, o jaký typ jde. Ale vedou z něj jen dva vodiče, takže bude komutátorový.

Uživatelský avatar
rosta6
Příspěvky: 8
Registrován: 22 lis 2012, 01:00

#3 Příspěvek od rosta6 »

Díky za odpověď. Nejdříve tedy vyberu motor a až pak budu řešit ovládání. :) Nemá někdo typ na nějaký 12V (napájený z akumulátoru) co má mít kroutící moment okolo 2.5Nm a otáčky okolo 500 RPM max? :) Pro moji aplikaci nacházím různé hodnoty výkonů, ale tohle je stejné. :)

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#4 Příspěvek od PCmaniac99 »

Takový motor jedině s převodovkou

Tady mají výběr.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Napis co konkretne je ta tva aplikace at ti muze nekdo relevantne poradit.

Uživatelský avatar
Kofo
Příspěvky: 47
Registrován: 25 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Kofo »

150W pri 12V na dobu 40 minut je tak na akumulator z auta, aj to po pouziti nabit ...

Ako bolo pisane nadomnou, chcelo by to konkretnu situaciu a co najviac detailov, aby sa dalo poradit.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“