Pokus s 416 a obrazovkou Philips LG

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

Pokus s 416 a obrazovkou Philips LG

#1 Příspěvek od daton »

Zbyla mi jedna obrazovka Philips LG s uhlopříčkou 72. Zkusil jsem ji připojit na funkční tv C416. Chodí to celkem pěkně řekl bych že si obrazovka se střívky C416 celkem rozumí. Jen mám problém s horizontálním rozměrem potřeboval bych ho trochu zmenšit. A zde je otázka pro odborníky , kteří dělali různé pokusy už přede mnou. Jak jednoduše zmenšit horizontální rozměr? Který z kondenzátorů ubrat nebo jak provés nastavení tak aby se zmenšil horizontální rozměr?
Faktem je že je to kombinace více než podivná ale zdá se že to funguje nic se nepřehřívá . Na osciloskopu jsem to ještě neměl ale jak to půjde a bude možné hnout s tím rozměrem dám to do trochu kultivovanějšího stavu a přenesu to k osciloskopu a pak teprve budu dál řešit další nastavení modulu K .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Pro začátek zkus k C404 paralelně připojit kondík 47n (na stejné napětí). Rozměr se zmenší, ale otázka je, jestli se ti pak podaří srovnat linearitu vlevo i vpravo. Přece jen má tahle obrazovka výrazně větší nepoměr mezi poloměrem vychylování a poloměrem zakřivení stínítka.
Druhá možnost je naopak C404 zmenšit a současně použít C416 menší kapacity.
Třetí možnost je menší kapacita paralelně k C404 a tlumivka přidaná do série s vychylovačkami (podobná jaká se používala v čb televizích k nastavení rozměru), ale to je na laborování, počet závitů si netroufám ani odhadnout.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Mě se zase podařilo naroubovat do Pluta baňku ze starýho monochromatickýho monitoru.
Všechno fungovalo, jak má i bez potřeby nastavení s Pluťáckejma vychylovačkama, ale mělo to dlouhou setrvačnost. Mělo to i jednu výhodu: když člověk čuměl na Esmeraldu :lol: , tak si na chvilku myslel, že jsem z ČB televize udělal barevnou- baňka měla totiž zelenej luminofor :D .
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#4 Příspěvek od daton »

Hille dík za rady rozhodně je vyzkouším a dám vědět. Jinak když jsem zapojoval vychylovačky tak jsem se to snažil zapojit správně přesně jako to bylo u te Inspiry ze které ta obrazovky je. Avšak i přes nejvyšší preciznost se mi to podařilo otočit a měl jsem krásně obrácený obraz kolem uhlopříčky. Teoreticky jsem vždy věděl že to musí fungovat ale vyzkoušel jsem si to, nechtíc , až nyní.
For metalgod jo tak to jsem taky viděl u kamaráda. Bylo to zajímavé on si to tenkrát udělal na minipočítač sinclair aby ho prý nebolely tolik oči ( o vyšších frekvencich jsme si totiž tenkrát mohli nechat jen zdát).

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Na Didaktiku (klon Sinclaira) jsem původně vyrůstal.
Ještě k tomu Plutu: obraz hezkej, ale ta baňka byla trochu menší, takže byla mezi ní a maskou slušná a neestetická díra.
Tak jsem z toho udělal oscilák, kdy vertikální vychylovačka byla buzena pomocí MBA 810 DAS.
Bohužel qůli vysoký frekvenční závislosti vychylovaček jsem toho nechal, hodící se střeva jsem strčil do šuflat, zbytek do popelnice.
Čest její památce
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 22 říj 2006, 22:18, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Tak to, když už jsi hnul s vychylovací jednotkou, ty konvergence nastavuj jen na středu. Až si ověříš, že se ti obrazy netočí do vějíře (třeba červený se točí vlevo a modrý vpravo od zeleného), případně, že jsou stejně velké, teprve pak dorovnej ty magnety na tu co nejmenší symetrickou chybu na okrajích.

Vzájemné natočení obrazů totiž znamená, že vychylovací cívky jsou nakloněné příliš nahoru nebo příliš dolů.
Větší modrý a menší červený obraz vzhledem k zelenému znamená, že vychylovací jednotka je vykloněná vpravo a naopak.

Po pootočení cívek můžeš mít kliku, že budou sedět až na baňce a tenhle problém mít nebudeš. Máš šanci asi 25%, že mezi sedlo a baňku nebudeš muset na žádné straně nic podkládat.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od daton »

Hille je to super dodal jsem ještě jeden C404 a výsledek je zcela normálně koukatelný obraz, který by mohly leckteré TV závidět. Ted jen mechanicky upravit masku staré C416 a bude vymlalováno.
S vychilovačkama jsem nijak nepohyboval nastavování vychylovaček není nic moc a rozhodně bych si tím nechtěl přidělávat práci. Jen jsem prohodil přívody k vychylovačkám a to jak horizontálních tak vertikálních (rozhodně ne že bych připojil vertikální cívky k horizontálnímu konci to jsem si hodně dobře ověřil ale polaritu jsem přehodil). No ted už je vše ok Dík za radu Hille. Občas i experiment vyjde. :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

No vidíš - a já blb jsem ti omylem šoupnul konec postupu nastavení konvergencí pro C110, který měl patřit Metalgodovi a do jiného vlákna. No pro jistotu ho tam ještě aspoň zkopíruju.
Aspoň že to pomohlo.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“