Krokový motor

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

Krokový motor

#1 Příspěvek od lopez »

Prosím o radu - mám doma 2ks takéto krokáče. Sú funkčné ložiská som vymenil.
Otázka čo na nich skontrolovať? a radu akú majú cenu? alebo za čo ich predať? (doma na ne sadá prach).
Sú dosť silné - hmotnosť 2,5kg
Přílohy
DSCF2225.jpg

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#2 Příspěvek od lopez »

foto
Přílohy
DSCF2226.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Podle osmi vývodů to můžou být čtyřcívkový bipoláry. Vem ohmetr a proměř jestli tam jsou skutečně 4 navzájem odizolovaný cívky. Tyhle čtyřcívkový bipoláry můžeš připojit na klasický dvoufázový drivery s paralelně zapojenejma cívkama ale na to potřebuješ jejich datašít. Já mám takhle paralelně zapojený Nema 17 na MPCNC.
Zkusils ho nalýzt? https://www.sanyodenki.com/archive/docu ... N_F2_E.pdf Řada 103 tam sice je, ale další jsem nenašel. Asi je to něco dost starýho. A taky jsem si všiml, že čtyřcívkový bipoláry v katalogu nemají.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Pokud jsi z toho pri vymene lozisek vyndal rotor, je celkem pravdepodobne zes tim motory znicil. Rotor se timto odmagnetuje a motor ztrati silu. Takze cena bude tak srotova.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Jak se vlastně ten rotor při výrobě magnetoval? Proudovým impulsem do vinutí statoru?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Daji cely motor do civky a pusti do toho pulz z kondiku. Ono se to da rozebrat, ale rotor se musi vysouvat do nejake zelezne trubky.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#7 Příspěvek od lopez »

Celeron - sú 4 odizolované.
No mám ich doma zo 12 rokov.
Skúšal som ich cez Parallel port z ULN 2003 (tj. cca 500mA) - silu to malo aj pracovalo OK.

https://electronics.stackexchange.com/q ... ln2003a-ic

Ešte k tej magnetizácii som niečo chcel. Ako zistím či je to OK?
Ono pri testoch z ULN sa to akosi "nabilo" - teda ťažšie sa to otáča rukou ako ked to stálo. Len ako som písal skúšal som to "len" cca 500mA - aj troch viac do zhorenia ULN.
Přílohy
DSCF2227.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Jestlis motor odjebal tou rozborkou nezjistis nijak pokud nebudes mit dynamometr, nezmeris moment a neporovnas s datasheetem. On se tocit bude vzdycky, ale s mensim momentem nez by mel spravne mit. Rotor se nikdy neodmagnetuje uplne.
ULN se na rizeni takovychto motoru vubec nehodi, pouzij napr. TB6600.
Z ULN se to nijak nenabilo, jen se zatizily civky. Zkus ty draty spojit vsechny dohromady a uvidis jak se ti motor "nabije" a pujde s nim tezko tocit :-)

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#9 Příspěvek od lopez »

termit256 - no dalej to skúšať nebudem (nemusím).
Ako som písal motor má 2.5 kg silu má poriadnu ako som písal aj pri 500mA.
Aj ked hodnota toho momentu bude určite nižšia? - škoda to vyšrotovať nie?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

No pokud nekdo dokaze pri navrhu sveho zarizeni zanest do vypoctu pojmy typu "poriadna sila", proc ne :-)

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#11 Příspěvek od lopez »

no teraz som niečo skusil pre predstavu tej "poriadnej sily".:D
Ak spojím kable jednej cievky ledva s ním otočím. (oska má cca 9.5mm)
Ak spojím všetky kable spolu tak je to už sakra problém vôbec pohnúť.
Ešte som skúšal len na jednu cievku AAA 1.3V alk. článok a ani to nepohnem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

na webu je dost materiálů na téma krokové motory, je dobré si něco nastudovat o tématech jako statický a dynamický točivý moment, rezonance, přidržovací moment, zrychlení.
Při pokusech taky hlídat oteplení vinutí a magnetů, aby předčasně neskončily.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#13 Příspěvek od lopez »

Crifodo - no ja ich chcem predať a lacno. Len nemám ani predstavu že cca za koľko?
Ved každá koruna dobrá a ja pre ne využitie nemám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ty tve definice "poriadnej sily" jsou uplne k nicemu :-)
Pro predstavu, mam tu krokace ktere vazi neco malo pres 2kg, tedy +- srovnatelne s tim co mas ty. Maji staticky moment 5,5Nm, coz znamena ze na pace odpovidajici hridelce o prumeru 10mm uzvedne ten motor 110kg. V ruce neudrzis ani desetinu, takze jakekoliv podobne odhady zalozene na tom co udrzis nebo neudrzis jsou irelevantni.

Zkus to na bazosi s cenou nekde v radu stokorun a hlavne nezminuj zes je mel rozebrane.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Pokud to jsou opravdu odizolovaný čtyřcívkový bipoláry, tak se obávám, že bez datašítu nedáš dohromady jak pospojovat paralelně či sériově cívky pro dvojfázovej bipolární driver. Já jsem u těch svých NEMA17 měl papíry od prodejce.
Možná to jde nějak vyměřit, já ale nevím jak. Zkus napsat SZ uživateli EC1045, dělá v EM Brno (bývalý MEZ) či jak se to teď jmenuje. Když nebude vědět, tak se ti může zeptat v konstrukci či u jinejch "chytrejch". :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“